Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik gelirine başvuruda geç mi kaldım? Tazminatı etkiler mi?

volkankose07

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
selamlar. şehirlerarası otobüste yardımcı personel olarak çalışırken 2012 eylül yılında kaptanın direksiyonda uyuması sonucu önümüzdeki kamyona çarpmak suretiyle iş kazası geçirdim. o yıl maddi manevi tazminat davası açtım. mahkeme hala devam ediyor. sürekli mahkemeler takipsizlik kararı veriyor. ama ben alacağımı aldım (trafik sigortsı bilirkişi raporunda yazan meblayı teklif etti mahkeme sürecini beklemeden kabul ettim, koltuk sigortasınada bşvurdum aldım) manevi davalar devam ediyor.şimdi 4 yıl geçti üZerinden, elimde mhkemenin adli tıptan aldırdığı %15 lik sürekli iş göremezlik raporu var. (radius, ulna, ve humerus kırıklarım vardı)kolumda hasar kaldı. sürekli iş göremezlik maaşına başvurabilirmiyim. davaların bir etkisi olur mu (yani alacağım tazminattan kesilirmi, başvurmak için geç kaldım mı vs.) %10 maaş için yeterli ama adli tıp raporu bir işe yararmı emin değilim. böyle bir haktan mahrum kalmak istemiyorum. cvp veren arkadaslara teşekkürler.

Radius ulna derken hasar dirsek ve dirsek ustu bolgesinde is kazasi bildiriminiz varsa sgk ya gidin onlar sizi hastaneye sevk edicekler gec kalmis degilsiniz

dirsekte sıkıntı yok. dirsek altı çift kemik ve dirsek üstü kemikte kırıklarım vardı. dirsek altında sıkıntı yok ama dirsek üstünde hasar kaldı. bu adli tıp raporu bir işe yaramıyor sanırım. ben bir gidip danışayım sgk ya. son olarakda şayet maaş bağlanırsa bağlandığı tarih mi esas alınıyor, kaza tarihimi, geçici iş göremezlik raporu bitimi mi. nette kesin bir bilgiye ulaşamadım. geçici iş göremezlik bitimi diye biliyorum ama emin değilim. öyleyse bile benim son raporumda bana 1 ay sonra kontrol diye rapor vermişlerdi ben iş yeri çıkartığı için gitmemiştim raporu uzatmaya umarım buda sıkıntı olmaz

SGK ya başvurduğunuz tarihten itibaren ödemeniz çıkarsa alırsınız geçmişe dönük alinmiyor

volkankose07 Sizin bu zamana kadar SGK ya iş kazası bildiriminde bulunmamanız bile hata. bu siteyi yıllardır takip ediyorsunuz, ancak iş kazası bildiriminde daha bulunmamışsınız, gerçekten bana ilginç geldi. Galiba tazminat davaları bitsin öyle başvururum diye düşündünüz.

Geç kaldınız ancak sorun çıkmaz siz SGK ya iş kazası bildiriminde bulunun sonucu bekleyin. %10 ve üstü rapor alırsanız sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

Ben sgk iş kazası bölümüne gittiğimde iş yerimin iş kazası bildiriminde bulunduğunu bana söylediler. Benimde bildirmem gerekiyor mu bilmiyorum. Benim sıkıntılarım şunlar.
Benim davalarım henüz bitmediğimden, maaş bağlanırsa alacağım tazminattan düşüleceği söylendi. Ama tazminatımı aldığım için şimdi başvurmak istiyorum. Birde benim iş yerimin bölge müdürlüğü izmir'di. Ama ben antalyada yaşıyorum ve antalyada çalışıyordum. Sigortamızda izmirden yatıyordu. Izmire hiç gitmedim. Benim dosyamla izmir sgk ilgileniyormuş antalyada ilgilenmedikleri gibi doğru düzgün cevap dahi vermiyorlar. Geç kalmamın sebebleri bunlar. Tşkr ederim cevap veren arkadaşlara saygılar..

volkankose07 İş kazası bildirimini her yerden yapabilirsin, hatta internetden bile yapılıyor.

dosyan izmirdeyse primlerin izmir de yatırıldı ise izmir SGK ile görüşmelisin. çünkü iş kazasına primlerin nerede yatırıldıysa, dosyan neredeyse orası bakıyor... Örneğin Şunu oturduğun yerden yapabilirsin. izmir SGK nın iş kazası servisini ara, olayı özetle. Sana izleyeceğin yol hakkında bilgi vermelerini iste. Nereye başvuracağını sor öğren. yaşadığın ilde işlemleri yaptırabilirmisin sor öğren... işlemlerin başladıktan sonra iş müfettişler olayı araştıracak, müfettişler olayın iş kazası olduğunu tespit ederse SGK seni hastaneye yönlendirecek...

Araştırmadan yorulmadan bu işler olmuyor. Formu takip ediyorsan belki görmüşsündür bazı arkadaşlar yıllardır sürekli iş göremezlik maaşının bağlanması için uğraşıyor. çabalayacaksın hakkını arayacaksın başka yolu yok.

Üst Alt