Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik hakkını kazandım. GSS borcum ne olacak?

sociallaw

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Herkese merhaba..

Doğum Tarihi: 03.05.1983

SGK Başlangıç Tarihi : 13.08.2000

Aylık Başlangıç Tarihi (kaza tarihi) : 01.12.2010

2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı: 70.00

Maliluyet Oranı: 11,3

(ATK'nın kazanın olduğu yıl belirlediği oran daha yüksekti ancak son kesinleşmiş olan oran 11,3 olarak belirlendi)

Davam tam 10 yıl sürdü ve son duruşma bu mart ayında olacak ve karara çıkacak.

Bu orana göre bana ne kadar gelir bağlanır?
10 yıllık birikmiş maaşım bu orana göre ortalama ne kadar olur sizce?

Son olarak..

Benim GSS borcum (beş bin) TL'ye ulaştı ve daha önce hiç ödeme yapmadım.
Gelir testi başlangıç tarihi de: 01/11/2013 yani bu tarih borçlandırılmaya başlanan tarih ama ben öncesinde hukuken zaten iş kazası nedeniyle 01.12.2010 tarihi itibariyle malul kabul ediliyorum.

Buna bağlı olarak; maluliyet nedeniyle GSS kapsamından çıkarılıp borçlandırılma son bulacak mı? Böyle bir uygulama var mı? Şayet varsa; birikmiş GSS borç tutarı da malul kabul edildiğim için iptal edilir mi? Tarih farkı nedeniyle...

Sürekli iş görememezlik geliri olanların çalışmasalar bile ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanma hakları var mı?

Bu konu da bilgilerini paylaşacak olan herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Evet bundan sonra calışmassan da saglık tan faydalanacaksın. Kazadan sonra borc biriktigi içinde sgk başvurup tahminim borcun silinir. Baglanacak maaş tahmini yine 250 tl civarı olur.

Peki 250 tl gelir oranına göre 10 yıllık birikmiş toplu para yasal faizi ile birlikte ortalama ne kadar olur acaba?
Yanıtınız için ayrıca teşekkür ederim.

Merhaba
iş gücü kaybı maaşını 250 Tl demişsiniz fakat bu koınuda hesaplamayı neye göre yaptınız;?
bunun yaş, alınan maaş kaza tarihten önceki 3 aylık prime esas kazancın hesaplanması gibi faktörler var bunları bilmeden rakam belirtmek yanlış

Dogru soyluyorsunuz bunları bilmek gerekiyor. Ben en düşük alacagız tutarı diye düşünüyorum

@Dejavu1977

Bu konularda hiç bilgim olmadığı için öğrenmek istiyorum, konuya ilginizden dolayı yazıyorum size.
250 tl maaş taban oranı mıdır sizce? Yani bunun tavan miktarı ne kadar olur acaba? Merak ettiğim bir soru daha var; 250 tl maaş oranına göre 10 yıllık birikmiş toplu para yasal faizi ile birlikte ortalama ne kadar olur acaba?

Geçmişe dönük 5 yılı alabiliyorsunuz diye biliyorum
sizin iş gücü kaybı oranı kaç? kaza geçirdiğinizde aldığınız maaş yatan sigorta pirimi ne kadar?

İş gücü kayıp oranım 11.3 (Aslında öncesinde çok daha yüksekti, ne döndüyse ortada 11,3'e düşürdüler.)
Kaza tarihinde 2010 yılının asgari ücretini alıyordum. Sürekli iş görememezlik geliri bağlanmış ama mahkeme devam ettiği için durdurulmuş vaziyette. Ve SGK maaş ödemesini hesaplarken kaza tarihi olan 01.12.2010 yılından başlatmış yani tam kazanın olduğu tarihten..
Geriye dönük sanırım birikmiş paramı da bu tarihten başlayarak ödeyecek. Çünkü ben kaza tarihinden 5 yıl sonra değil kaza tarihi itibariyle hemen dava açtım ne var ki davam çooooook uzun sürdü. Bir önceki avukatımın yargılama hatalarına (ki onu azlettim) yargının kendi hantanllığı da eklenince çok mağdur oldum. 5 yıllık süre işletilmesinde anlattığım iradem dışında gerçekleşen bu yaşananlar benim hak kaybına uğrama nedenim olamaz olmamalı öyle değil mi?

Üst Alt