Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik maaşı bağlandı ama yüzde kaç oranda maluliyetim var..?

dıldar1

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
iş kazasından dolayı sürekli iş göremezlik aylığı alıyorum.ama aylığa bağlanırken hastaneden aldığım raporun yüzdeliği hakkında hiçbir bilgi sahibi değilim.raporumun yüzde kaç olduğunu nasıl öğrenebilirim?

dıldar sana maaş bağlandına dair sgk dan maaş pusulası gibi bişey geliyor orda yazıyor slm..

Merhaba
Öncelikle şunu belirteyim bende iş kazasından dolayı sürekli iş göremezlik maaşı alıyorum. Yıllarca yanlış bilgilendirmeden dolayı mağdur oldum siz olmayın. Eğer bilginiz yoksa yazacaklarımı mutlaka uygulayın.

SGK dan yüzdelik derecenizi ve prim gününüzü öğrenin. 1800 prim gününü doldurdurmadıysanız ki doldurmuş olsanız sadece sürekli işgöremezlik maaşı almazsınız çalışarak veya dışardan ödeyerek 1800 prim gününü dordurduğunuzda malulen emekliği hakedip 2. bir maaşa hak kazanacaksınız. Böylece şimdi aldığınızdan1.5 kat daha fazla maaş alacaksınız. Ayrıca iş kazası geçirdiğiniz için iyi bir avukatla mutlaka hukuki haklarınızı kullanın maddi ve manevi tazminat gibi. Bunlar gelecekte sizin hayatınız demek. Oldukça yüklü tazminat hakkınız var unutmayın.

Bir gözün tümden görmemesi halinde % 35 gibi bir oran veriliyor sanırım.

Not: % 40'ın altındaki oranla sürekli iş göremezlik geliri alınır ama sakat statüsünde emekli olunamaz.

Üst Alt