Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş göremezlik ödenegi hesabinda son 3 aylik prim kistasi nedir?

Mustafa974

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
15.04.2013 de is kazasi gecirdim.
% 30 gibi bir oran beklemekteyim.

Surekli is goremezlik odenegi hesabi icin biliniyorki kisinin kaZa oncesi son 3 aylik primi kistas alinir. Ancak benim durumum biraz farkli. Daha onceki is yerimde primim aylik 800 tl yatiyordu. Bu isten cikis tarihim 25.02.2013 isden ayrilis tarihi Yeni ise giris tarihi: 27.02.2013...
bu tarihten sonra 1.5 ay sonra is kazasi gecirdim. son 3 ay kistas alinacak diyor. Yani hem burdaki yeni isteki primin hemde eski isimdeki primimin alindigi ortak bir maas hesabi yapamazlar sanirim. Cunku gecirdigim is kazasi son firmamda oldu.
ZIRA Son FIRMAMDA AYLIK 6850 tl tavandan prim yatiyordu maasim da o kadardi.

Lutfen bu konuda bilgisi olan biri yardim etsin...eger eski primi hesaba katmazlar ise su sartlarda 1400 tl gibi bir ucret baglanicak. Ama diger turlu son 3 ayin ilk 1.5 ayi asgari ucretten yattigi icin baglanacak max surekli is goremzlik odenegi 300 tl
ama benim kazayi yaptigim firma ile eski firma arasinda bir bag yok ve ise giris cikis tarihlerim belli...

bu kinuda bilgisi olan varsa yardimci olun lutfen

Bulent bey sgk yi aradim bu durum hakkinda. Bana soylenen su biz ise giris cikis tarihine bakmayiz son 3 ayi kistas aliriz dedi. Birde kaZayi gecirdigin aydaki yatan sgk miktarinida almiyolarmis. Nisanin son gunu kaza geciren biri. Mart subat ocak ayinda ne yattiysa ona bakiyolarmis. Iyide bende sunu dedim. Sirf yuksek maas alicam diye eski isimden ayrildim. Eski isimde primi yatiran yer insaat...yeni isimde primimi yatiran yer buyuk bir ananim sirketi. Simdi kazayi ben 7000 tl maas alirken yaptim. Gecici is goremezlik maasimda cok dusuktu. Nereye itiraz edebilirim. Ise giris tarihi belli cikis tarihim belli. Ha soyle bir sey olsaydi kabulumduOcakta....800 tl....30 gunSubatta....800 tl....30 gunMartta.....6700 tl....30 gunIse giris tarihim de kasim olsun. Ayni is yerinde bana ocak ve subatta 800 mart ayinda terfi etmis olsam 6700 tl oldugunu varsayarsak bu durumu kabul ederim tabiki. Cunku ayni is yerinde olmus ise giris cikis tarihim olmamis bu 3 aylik donemde. Amma velakin benim durumum Ocak....900 tl...30 gunSubat...800 tl...25 gun..isten cikis 25.02.201327.02.2013 ise giris Subat...440 tl...2 gunMart....6700 tl...30 gunNisanda kaZa gecirdigim icin nisan ayini saymiyolar. Saymasinlar onemli degil ama ayni is yeri olsa kabulum ama tamamen alakasiz iki meslek yapiyordum. Nereye basvurmam gerekir bulent bey... Bimersen bi yanit alabilirmiyim sizce?

mustafa sgk hizmet dökümünde ne yazıyor son 3 ayın prim tutarları bunlara bakmışsıındır.
benzer durum bendede vardı.
işkazasından dolayı işyerim primden zarar görmeyeyim diye tabandan primlerimi yatırmaya devam etti.
bu sebepten dolayı sgk sistemden önceki ayın primini düşük gördüğü için geçici işgöremezliği düşük yatırmıştı ama bi süre uğraştan sonra sgk daki şef
durumu anladı ve gerekli parayı ödedi.
benim tahminim müfettişte senin gelirlerini inceleyecektir.çünkü mefettiş hepsini kontrol ediyor.
sende müfettişe ifadende durumu anlatırsın.

senin son 3 ayın ortalamasına göre geçici işgöremezlik ortalama 1800-1900 olması gerekir (kendi tahminim)
çünkü raporlu iken bürüt saat ücretinin 2/3 'ü ödenir.
varsayım olarak son maaşını sgk'ya girmemiş olabilirlermi?

Arslan kardesim Aynen dedigin gibi gecici is goremezlik ayligi 1970 tl yatti. Yani cok dusuk ve yanlis 7 ay boyle yatti yeni farkina variyorum. Surekli is goremezlik odenegi baglanmasi yakindir o yuzden ne kadar maas yatar diye hesaplarda bulunurken farkettim. Gecici is goremezlik maasin 2/3 u kadar yatmasi gerekiyor. 7000 tl aylik maas aliyordum. Ancak sirket tavani gecemeyecegi icin 6390 tl sgk tavandan yatiriyordu. Bu sartlarda 6390tl x 2/3=4260 tl yatirmalari gerekirdi. Ancak muhendis olarak baslayacagim bu is oncesi formaliteden isten once 2 ay 800 tl prim yatirmistim. Burdan cikis sonra giris yapildi. 2 gun fark var arada. Nerden bilebilirdimki is kazasi gecirecegimi. Su sartlarda 7 ayda 16bin tl alacagim cikmasi gerekiyor.

Mustafa öncelikle çok geçmiş olsun.söylemeyi unuttum kusura bakma
son 3 ayın ortalaması alınıyor.
senin son 3 ayı hesaplarsak 900+(800+440)+6700=8840
bunun 2/3'ü 1964 lira olur doğru hesaplamışım.yani geçicide bi sorun yok gibi gözüküyor.
sürekliye gelince benim aylık ortalama prim 2600 gözüküyor malüllük oran %32
tahminim benim sürekli işgöremezlik geliri 1-2 ay içinde bağlanacak gibi
senin gelirde benden biraz yüksek olur bence....

Burada sigorta müdürlüğüne gidip belki şefle konuşmak doğru olabilir. EN olmadı maaş bağlandıktan sonra ANkara'ya itiraz dilekçesi gönderilir.

1 hafta sonra bir sonuc alicam ins. Oranimi bi tanidik vesilesi ile tekrar hesap ettirdim. Meslekte kazanma gucu kaybi orani: %38 cikiyor. Artik bu oran geldikten sonra itiraz dilekcemi sunucam. en kotu ihtimalle: 2956x%38x%70: 780 tl gelir baglanicak. ama eger itirazdan sonra kabul gorurse: 6390x%38x%70:1699tl gelir baglanir. 3 aylik donemde ise giris cikis tarihi olmasi nedeni ile mutlaka bir degerlendirme yapilicaktir

Dİlerim en iyi şekilde sonuçlanır.

Gelişmeleri buradan da paylaşırsanız herkes için öğretici olur...

Surekli is goremezlik geliri burut hesaba goremi yoksa askeri ucrete goremi hesaplaniyor arkadalar bilen varmi

Ben 2013 te kaza gecirdim gunluk kazanc 2013 te 34 tl idi yani bu paranin %70 ini bulup ve 30 ila carpip cikan paraninda %28 ila % bulunma sonucu mu cikiyor baglanacak maas hesabi anlamadim tam olarak

Üst Alt