Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli iş görmezlik ödeneği olası tazminat miktarını düşürür mü?

mmalit

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba dostlar hikayemi en başından anlatırsam daha anlaşılır olacağını düşündüm.
Biraz uzun oldu zamanını aldığım için kusura bakmayın.

2003 yılında stajer öğrencilik dönemimde staj yaptığım fabrikada iş kazası geçirdim. Daha sonra farklı bir hastanede ikinci ve üçüncü son ameliyatımı oldum. Ameliyat olmadan evvel doktorum ilk müdahale yapan hastane raporlarını istedi. Hastaneden raporları almak için gittim raporları bulamadılar kayıp olduğunu idda ettiler. Daha sonra epikriz raporu düzenledir.
2006 senesinde iş kazası geçirdiğim iş yeri beni engelli kadrosunda çalıştırmak için rapor almamı istedi. Haseki hastanesinden % 15 oranında rapor aldım. Düzenlenen rapor %40 oranının altında olduğu için normal kadroda askere gidene kadar çalışmaya devam ettim.
Askerde sağ elimdeki problem nedeniyle beni Gata Asker hastanesine gönderildim. Çok ayrıntılı bir tetkik ve muayene sonucunda iş kazasından kalma elimde var olan rahatsızlıkların tümünü öğrenmiş bulundum. Askerden askerliğe elverişli değildir raporu alıp geri döndüğümde iş yeri ile görüşmeye gittim. Şuanda açıkta pozisyonlarının olmadığını söylediler. Ben de önceden de görüşmüş olduğum avukat aracılığı ile 2009 senesinde Bakırköy iş mahkemesinde dava açtım.
Dava açılınca ortaya çıktı kaza olduğunda kaza oldu diye sgk ya herhangi bir bildirim yapılmamış ilk müdahale ve ameliyatların tamamı özel hastanelerde yapılmıştı. İş mahkemesinde görülen davada çıraklık eğitimi sırasında kaza geçirdiğim ve işçi statüsüne girmediğim ön görüldüğü için dosya bir alt mahkemeye gönderildi.
Gerekli olan itirazlar yapılsa da Yargıtay kararı onadı.

Biz de sonrasında 2012 senesinde sulh hukuk mahkemesinde tekrar dava açtık. Dava süreci sona yaklaştığında karşı tarafın avukatı 2006 yılında alınan raporun eski bir rapor olduğu elimdeki rahatsızlığın iyileşmiş olacağını öne sürdü.
Mahkeme hâkimi tekrar sağlık kuruluşundan yeni bir rapor almamı istedi. 2014 senesinde Haseki hastanesinden ikinci bir rapor aldım rahatsızlıklarımın tamamını söyledim gerekli olan muayene ve tetkikler sonunda bu seferki raporum %28 oranında geldi.
Karşı taraftan yeni itirazlar geldi dosya sağlık şurasına gönderildi sağlık şurası görüş belirtmedi son olarak dosya adli tıp kurumuna gönderildi adli tıp kurumu üniversite hastanesinde yeni bir rapor almamı istedi daha sonrasında iki rapor arasında bir karşılaştırma yapılacağı bilgisi söylendi.

1- Avukatım iş görmezlik ödeneğini bağlanırsa firmadan alacağımız tutarın azalacağını söyledi.
2- 5 yıl geriye dönük sürekli iş görmezlik ödeneği mahkeme sonucunda alacağımız toplam tutarın içinde mi oluyor.
3- Ben kesin gözüyle bakıyorum ama gerçekten kazanılmış bir hakkım var mı onu da tam bilmiyorum.

Raporun %10 geçerse sürekli işgöremezlik aylığı bağlanacak. sürekli işgöremzlik gelirini ömür boyu alacaksın başka bir yerde çalışsan dahi almaya devam edeceksin. Birde sağlık hizmetlerinden yararlanacaksın. yani hiç bir işte çalışmasan dahi sigortalı olarak hastanelerden yararlanabiliyorsun..

ilk aldığım rapor % 15 oranındaydı ama bilemediğim için herhangi bir ere başvuru yapmamıştım. O zamanlar %40 ve üzerinde raporu olanlara maaş bağlanıyor diye biliyordum şimdi en son %28 oranında rapor aldım şimdi müracat edeyim diyorum avukatım bekle dava sonuçlansın öyle yapalım alacağım paranın miktarı azalıyor diyor iki ara bir derede kaldım ne yapsam bilemiyorum.

1- Evet, sürekliiş göremezlik geliri olunca tazminat azalıyor.

2- Hayır, tazminatın içinde sürekli iş göremezlik gelir olmayacak. O ayrı, o ayrı

3- İş kazası sonucu %10 ve üzeri işgücü kaybı oluşmuşsa, iş kazası tarihi itibarı ile sürekli iş göremezlik geliri bağlanır (sanırım burada iş kazası üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçmişse, bağlanacak gelir 10 yıllık oluyor)

Rapor oranını yükselmesi tazminat miktarını da sürekliiş göremezlik gelirini de artırır. Bence avukatınız süreç uzar diye tereddüt ediyor. Yoksa oranın artmasının olası tazminat miktarını azaltması mantığa da ters.

Üst Alt