Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

T4 omurilik yaralanması sonrası günlük yaşamım ve gelişmeler

daswerqq

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
merhaba herkese 16 ay önce trafık kazası yaptım t4 yani tam gögüs ucundan aşagısı gitti arkadaşlar kırıklardan dolayı da 10 tane vida var .Şuan ne durumdayım 11 ay fizik tedavide yattıktan sonra eve geçtim yaklaşık 5 aydır felan evdeyim sabah akşam fizik tedavi yapıyorum düzenli olarak ağırlık çalışıyorum diyet yapıyorum kilo düşürmek için 88 den 72 ye geldim .İyileşme merak edenler kazadan 1 ay sonra kasılmalarım ve refleksler geldi şuanda kasılmam çok ama alıştım ilaçları biraktım yavaş yavaş dozu azalttım suan almıyorum zaten pek etki etmiyordu :) karnımın sağ tarafında sağ bacagımda dize kadar sırtımda da yine sağ taraf daha yoğun hislerde açılma oldu ha sıcak soğuk veya acı hissetmiyorum oralarda hala ama dokununca orası karıncalanıyor oyle anlıyorum hanı biraz dokunuldugunu kas gücünde ise bel ve karın kaslarım biraz güçlendi ama hala çok zayıf tak yapıyorum hala bazen yanma veya böyle tuvaletin hisseder gibi 1 sn lik gel gitler oluyor ama büyük tuvaletde alıştırdım kendimi tuvalete gidiyorum hergun bazen 2 günde bir yedıklerime göre değişiyor en çok şeyi merak ediyorum bu seviyelerde yaralanması olup otururken kambur olan varmı ? Ben dikleştiremiyorum kendimi çok rahatsız edici oturma dengem biraz var zor oluyor halıyle bir çok şey kambur durdugum ıcın sırt agrım artıyor oturdukca bazı kişileri gördüm seviyesi t1 ama bakıyorum dimdik varmı böyle benim seviyemde olup durumunı merak edıyorum acaba kimler nasıl ?

Benim seviyem t3-t4. Tam 21 yıl oldu, Ağustos'ta 22 olacak :) benim baştan beri kamburum var ve zamanla bu yerleşti. Boyun kısmım yamuk yani kambur işte. Kollarımdan destek alarak kendimi dik tutabiliyorum ama kollarımdan desteği kestiğim an hop yine kambur :) desteksiz oturabiliyorum normalde ama dik değil yine baya bir kambur şekilde desteksiz oturuşumda... Başlarda çok uğraştık dik durabilmem için,egzersizler falan verdi fizyoterapist ama olmadı. Bunu seviyemin yukarıda olması ve platinlere bağlamışlardı ama bilemiyorum tabii. Dediğiniz gibi seviyesi t1 olup yada ne bileyim daha yukarıda olup dik durana da ben hiç denk gelmedim. Genelde çoğunluğumuzda var bu kambur benim gözlemlediğim. Uzun süre oturumda ciddi ağrı da sıkıntı yaratıyor. Ben çalıştığım için bazen çalıştığım okulda etkinlikler oluyor ve mesai saati bir tık uzayabiliyor,o dönemlerde ciddi sıkıntı yaratıyor ama yapacak bir şey yok :)

daswerqq

45i1p4c.png
[/URL][/IMG]

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun allah acil şifalar versin .. Bende yaklaşık 10 ay önce yüksekten düşüp vücudumda çok sayıda kırıklar oluştu Allaha şükür şuan çok iyiyim Dimdik ayakta durabiliyorum rahatçana oturup kalkabiliyorum kazadan önce günlük hayatım neyse devam ediyorum.. Benim sana küçük bir tavsiyem mümkün olduğundan daha fazla fizik tedavi hareketlerini yap.. Birde bu hastalığın en iyi yoldaşı Moralinin hep yüksek olması Moralini hep en üst seviyede tut Tekrardan geçmiş olsun..

daswerqq
İyi akşamlar hocam cümleten geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim. Omurga stabilizasyon ameliyatlarından sonra genellikle çok fazla kifotik açılanma beklenmez ama, omurga'nin yükseklik kaybına bağlı olarak hafif de olsa görülebilir. Tâbi bunun içerisinde omurganın yükseklik kaybı, kullanılan materyallerin verdiği açı, operasyonu yapan cerrahın deneyimi vs bir çok etken söz konusu olabilir. Size en net bilgiyi doktorunuz verecektir. Selametle.

Son düzenleme:
Sonersoydan
sagolasın hocam neyseki sizin sinirler etkilenmemiş anladığım kadarı ile ve bu çok güzel birşey.moral cabalıyoruz elimizden geldiği kadar işte

Omurga stabilizasyon ameliyatlardan sonra genellikle çok fazla kifotik açılanma beklenmez ama, omurga'nin yükseklik kaybına bağlı olarak hafif de olsa görülebilir.

azmi hamzaoğlu var prof dr omurga cerrahisi ona gittim 3 ay önce felan dik oturmayı soyledım sinir hasarına bağlı dedı başka da bişey demedi

Kollarımdan destek alarak kendimi dik tutabiliyorum ama kollarımdan desteği kestiğim an hop yine kambur :) desteksiz oturabiliyorum normalde ama dik değil yine baya bir kambur şekilde desteksiz oturuşumda

hmm peki sen belini karın kaslarını sıkabiliyormusun ben biraz sıkabiliyorum oda nasıl desem normal bir insan gücünün %20-30 u sanırım

buda mr görüntüm ve raporum bu şekilde vidalarım bakın

ry5ul18.png
[/URL][/IMG]
4649e9k.png
[/URL][/IMG]
3xzmqy9.png
[/URL][/IMG]
Dorsal kifoz normal izlenmektedir.

T8,T7,T5 ve T4 vertebrada enstruman materyali izlendi.

T6 vertebra alt end platoda hafif yukseklik kaybi izlendi.

T5 vertebra duzeyinde spinal korda yaralanma izlenmistir.

Tum duzeylerde disk konturlari duzgun olup, herniasyon bulgusu izlenmedi. Noral foramenler aciktir.

Spinal kord normal kalinlik ve sinyal ozellikleri ile izlendi.

Spinal kanal genisligi normal sinirlardadir.

Paravertebral alanlarda patolojik sinyal artisi saptanmadi.

daswerqq
Benim doktorumda Azmi hamzaoğlu Röntgen filminde ortada süzgeç gibi bir platin var O 2007 senesinde trafik kazası geçirdiğimde Yine Azmi hamzaoğlu ameliyat etmişti o kazada sağ ayak his kaybı %100 sol ayak his kaybı %20 di o kazada L1 L2 kemikler kırılmıştı o kazada sinir kayıplarım çok fazlaydı..

Benim seviyemde c-5,c-6 benim de aynı şekil dik oturamıyorum tekerlekli sandalyede arka tarafı hafif yatık şekilde oturabiliyorum 21 yıl oldu. Bendede dokunma hissi her yerimde var ama acı, sıcak ve soğuk hissi az %20-30 civarında...

Sonersoydan
yinede çok iyi durumdasın ilk yazdığına göre yürüyorsun değil mi ?
idosente
senin boyundan gitmiş seviye baya yüksek abi kolların ne durumda tuvalet hissi felan gitmişmiydi

daswerqq
Tüm vücutta kısmı felç var kollar iyi sağ el parmaklar çalışmıyor,sol el iyi sayılır yemek yeme telefon kullanma gibi işleri yapabiliyorum tuvalet hissi var ama tutma durumu yok, tak sonda kullanıyorum. Ayaklarda hafif hareket var ama yürüyecek kadar değil sadece ayakta durabiliyorum bir yerlere tutunarak 5-10 dk. Tam bağımlıyım yani %90 hareket kaybı var bunada şükür .

Sonersoydan
Teşekkürler. Amin cümlemize inşallah.

idosente

amenna şükür herdaim ,bende henüz tuvalet hissi felan olmadı hiç hareket sıfır belden aşağıda oynama felan yok hiç gerçi yeni sayılır kaza yapalı bilmiyorum ileride nasıl olur

Allah şifa versin kardeşim. Fizik tedaviyi bırakma yapabildiğin kadar devam et, fizik tedaviyi bırakırsan kasların zayıflar. Nerde hareket orda berekettir. :)

Üst Alt