Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Talasemi Major (Akdeniz anemisi) hastasıyım. %72 raporum var. Ne zaman emekli olurum?

seastars

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhabalar.. Sitenize yeni üye oldum ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..

Talasemi Major (akdeniz anemisi) rahatsızlığım var, buna istinaden 2008 yılı içerisinde vergi indiriminden yararlanmak için yaptığım müracatta % 72 rapor aldım ve vergi indiriminden yararlanıyorum.
Sigorta başlangıcım 13.09.2000.
Prim gün sayım ise 1400 gün.
Raporumda "sürekli" ve "çalışamaz" ibaresi işaretli.
Bunlara göre ne zaman emekli olabileceğim konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2 derece vergi ind. hakkından faydalandıgınza göre
17 yıl 8 ay 3920 güne tabisiniz
13.09.2000+17yıl 8ay: 2018 yılı mayıs ayında sürenizi doldurudugunuz tarihte emekli olabilrisiniz.... tabiki prim şartınıda yerine getirmek kaydı ile

ilker arkadaşımız,konu ile ilgili cevap yazmış,ancak,
ilginç ve anlayamadığım için,sormak istiyorum:çalışamaz ibaresi taşıyan bir raporun anlamı nedir?
çalışamaz ifadesi taşıyan bir raporla,kişi çalışırsa ne olur?

İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler..

Malulen emekli olabilirmiyim?

Merhaba arkadaşlar;

Ben Thalasemi hastasıyım ve ilk sağlık raporumu aldığımda sakatlık oranım bu hastalık için % 40 tı. Ben ilk olarak bu rapor ile işkur a kaydoldum ve işe girdim. Daha sonra oranlarda yapılan değişiklikler sonucunda hastalığımın oranı % 70 e çıkartıldı ve bende vergi indiriminden yararlanmak için başvururken raporum yenilendi ve şu anda elimdeki rapor oranı % 70.

Kısacası;

İlk işe girdiğimde ki rapor oranım malulen emeklilik için gerekli orana yetmiyordu ancak yapılan düzenleme sonrası bu oran yükseldi, ayrıca 2000 gün sigorta primim ödendi ve 6 yıl kesintisiz çalıştım.

Sizce malulen emekli olabilirmiyim?

Syg.

Bu soruya net cevap vermek mümkün değil. Ancak mahkeme süreci ile konu şrdelenebilir, ama olumlu bir sorunç çıkma ihtimali bence çok düşük. Çünkü oranlar değişse de durumunuz aynı... SGK, "bugün maluliyeti gerektiren durum ilk sigortalı olduğunda da aynen vardı" diyerek mahkemeyi ikna eder diye düşünoyrum.
"sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz."​

Üst Alt