Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tazminat alınca iş göremezlik geliri ve oranı düşer mi?

ASSG

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Bu konuda tecrübesi olan, mevzuat ve hukuk bilgisi olan cevaplayabilirse çok sevinirim.

Bir iş trafik kazasında, işveren vasıtası ile özel sigorta şirketinden tazminat aldıktan sonra, SGK'nın belirlemiş olduğu işgöremezlik oranı ve işgöremezlik geliri düşer mi?

Not: Kazadan sonra hala aynı şirkette çalışmaktayım.

Teşekkürler.

Geçmiş olsun dilerim öncelikle,
Almış olduğunuz sigorta, trafik sigortası ise maddi tazminatınız düşer, (işveren bunu sunarsa mahkemeye) ayrıca sürekli iş göremezlik geliri yani PSD de maddi tazminattan düşer.
İyi günler

Merhaba Sinan Bey,
Çok teşekkür ederim.
Ortada dava falan yok :). Hala aynı işyerinde çalışıyorum.
Şirketim vasıtası ile iş seyahat sigortam vardı. Kaza yurtdışında olmuştu. Kaza sonrası yurtdışı kökenli bu firmadan "sürekli sakatlık" diye geçen bir tazminat aldım.
Almış olduğum bu ödeme, sürekli iş göremezlik gelirinden düşer mi?
Tekrar tekrar teşekkürler...

Geçmiş olsun ASSG sigorta dan almış oldugun tazminat sana iş kaybı oranı üzerinden baglanan sürekli iş görememezlik maaşının düşmesine neden olmaz,lakin ileride eger sen işveren ile mahkemelik olup tazminat davası açar isen işte o zaman dosyan hesap bilirkişiye gideceğinden sana çıkan tazminat üzerinden sigorta şirketinin yapmış oldugu ödemeleri ve iş kaybına bağlı kusur oranın kadar çıkan tazminat miktarını faizi ile beraber sana baglanan sürekli iş görememezlik masşınında ilk PSD degeri kadar tazminat hesabından düşülür. Sen eger işine devam edip kaza tarihinden itibaren 10 yıl içinde işveren dava açmazsan düşme durumu yok.Adelet sistemimiz Böyle SGK mu eger ben sana iş kazasına baglı bir iş kaybı oranı veriyorum ve bunun üzerinden de sana ömür boyu maaş bağlıyorum lakin olur ya ileride işveren dava edersen sana geçmişte yapılan ödemeleri tazminat hesabından rücu ederim diyor.Eger işveren mahkemeye vermeyi düşünmüyorsun korkma iş görememezlik maaşından bir eksilme olmaz

Merhaba cumaliman,

Çok teşekkürler.

Kazada benim kusurum %0. Ancak SGK, ben işverene dava açmasam da, PSDini işverene rücu etmiyor mu? Ben öyle biliyorum. İşveren de bana yapılan özel seyahat sigortası tazminatını ödediği tazminat gibi düşünmez / göstermez mi? Böylece PSD işgöremezlik aylığımdan düşmez mi?

Tekrar teşekkürler...

Yargıtay kararında psd tazminattan düşüyor 17 hukuk yargıtay kararında dava iş trafik kazası olarak açılsa bile bağlanan maaşın psd değeri düşer diyor normal şartlarda işverene dava açmadığın için düşmemesi gerekir çünkü trafik kazası diye dava açıyorsun ama bağlanan bir maaş var sgk işverene yada sana rücu davası açarak faizi ile alır.

Üst Alt