Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tazminat davasını iş kazası davasına çevirebilir miyim sizce?

35efe35

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba;

Önemle ve hassasiyetle danışmak istiyorum...

2013 yılında iş kazası mahiyetinde bir trafik kazası yaşadım. (karşılıklı çarpışma)

Daha sonra sözüm ona iş yerim bu olaydan bi zarar görmesin diyerekten, benimle kaza yapan karşı taraflara Asliye Ticaret Mahkemesinde Maddi Manevi Tazminat Davası açtım...

Taraflar;

Benim aracımda sadece ben bulunuyordum ve araç kullanan bendim. (Kaza Kusur Oranım Sıfır '0')

Karşı taraflar;
- Karşı taraf araç sürücüsü
- Karşı taraf ruhsat sahibi
- Karşı tarafın zorunlu trafik sigorta poliçesi şirketi
- Karşı tarafın kasko poliçesi şirketi

Ve bir süredir devam eden davada epey yol almış iken mahkeme benim gelirimi tespit etmek için ilgili yerelere yazılı olarak soru sordu.

O tarih itibari ile benim kazancım şu şekildeydi;
- SSK kayıtlarındaki maaşım 2.000 TL
- Aylık primim (bu ssk kayıtlarında değildi ve ben bunu şahitler ile ancak ispat edebilidim, elden aldığımız paraydı) 500 TL
- Ev kiram (bu da kayıt dışı şekilde bana elden ödeniyordu bunu da şahitler ile ispat etmeye çalıştım) 600 TL

Bilirkişi benim bi sadece 2.000 TL üzerinden maddi zararımı esas olarak bi hesap yaptı, bir de 2.000 TL+500 TL+ 600 TL yi baz alarak bilirkişi hesabı yaptı.
Bu çıkan iki hesap üzerine mahkeme bir de iş yerime benimle alakalı ne kadar bir kazancı vardı diye yazılı olarak sordu,Ancak önemli kısım burada başlıyor, eski iş yerim bana bu vermiş olduğu primi ve ev kirası yardımını gayriresmi şekilde elden verdiği için mahkemeye beyanda bulunmuyor.

şimdi sorum ve beklediğim yardım konuları şunlar;

1- sonuçta ben zorla eski iş yerime bunu yaz diyemiyorum çünkü yazmıyor. Bu konuda ne yapabilirim?
2- eğer iş yerim bunu yazmazsa hakimin taktiri işyerim yazmadığı için ona göre mi oluşur yoksa şahit ifadelerini dikkate alır mı?
3- eğer şahit ifadelerini dikkate alırsa karşı tarafın buna itirazı hasıl olmaz mı?
4- acaba ben eski iş yerime iş kazası davası açıp bu ekstra aldığım prim ve kira yardımını da ispata girişsem bunu yapabilirmiyim? Süreç nasıl olur?
5- malum şuan asliye ticaret mahkemesinde devam eden davayı iş mahkemesi davasına çevirmek ne derece doğru bir eylem olur? Ki çevrilebilir mi onu da bilemedim?
6- en doğru yol ve yöntem size göre ne olur?

Bu konuda fikrine ihtiyaç duyduğum arkadaşlardan tez şekilde yanıtlar gelirse çok sevinirim...

bulandırma denizi uyandırma kerizi derim . davayı uzatır ve kaybeden taraf sen olursun . elinde belge kanıt delil yoksa hiç bir şey talep edemezsin . şahit falan hikaye delil , kanıt , belge , dekont , banka işlemleri vb. belgeler olmalı

Merhaba arkadaşlar, bilgisi ve tecrübesi olanlardan cevaplar beklemekteyim....

Üst Alt