Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tedavi ile kısmen düzelen şizofreni Yetim Aylığı için malul çocuk sayılır mı?

Şamil67

Üye
Konular
39
Reaksiyonlar
1
%65 f20.8 şizofreni tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen.şizofreni raporum var. Malul raporunda oran %60 OLUR MU ?

Erkek engelli yetim ayligi alamam mi normal engelli rapor oranı %65

Bülent abi yetim ayligi için şartları taşıyor muyum

Şamil67

Alamazsın maalesef Şamil. Alabilmek için "tedaviye rağmen çalışma olanağı vermeyen şizofreni" tanısı olmalı.

OturanBoğa

Abi eminmisin 4 ayrı hastalıktan adamın %62 raporu var SGK yetim maaşı için başvurdu şuan hem annesinin hem babasının maaşını alıyor.

Valla abi eğer dediğin gibi oluyorsa yandık bende bir arkadaşa annesinin maaşına bağlanması için heyet raporu çıkartalım diye araştırma içindeyim.
zaten mesaj attım sana durumu anlattım ama eğer sistem bu şekilde işliyorsa bizim iş mümkün değil.

Son düzenleme:
Varsa yoksa hastalık listesine göre işlem yapılıyor
Sizin aldığınız rapor oranlı özürlü maaşı ve evde bakım maaşı için geçerli farklı rapordur o emeklilikte hastalık listesine göre olur

yeniengelli

5510'a göre "Hak Sahibi" "b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını"

Yani kanun "malul olma" şartını arıyor. Buradaki yönetmelik ise malul sayılmak için hangi rahatsızlıkların olması gerektiğini belirliyor. O yönetmeliğin eki de SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı almayı şart koşuyor...

Kimin malul sayılacağı ise

Abi o zaman Kalp hastası kriz geçirmiş 2 damar 3 stent 1 balon diğer 3üncü damar %50-60 tıkalı hipertansiyon ve tanıda şeker var ama normalde şeker hastası değil şeker ilacıda kullanmıyor zaten efor testi şuanda yok.

Bu kişye %60 rapor oranı alabilsek bile annesinin maaşına bağlanma olayı imkansız bu durumda.

OturanBoğa

Bi yakınım var malul erkek yetim evli olursa olurmu

2 ci sorum emniyet tsk emeklilik durumları nasıl oluyor malulen veya engelli emekli olmak istese rapor safhasında hastalık listesine göre mi değerlendiriliyor
Yoksa kendi özel yönetmenliğine göre mi emekli oluyorlar

(Gölge)

Evli ise maaş bağlanmaz. Yukarıda kırmızı ile belirginleştirdiğim ifade.

TSK'nın yönetmeliği apayrı.

Abi TSK emeklisi içinmi bu yazdığın yoksa SGK da bunun içindemi.

Yani %60 üstü raporu olan bir kişi ağır enğelli yada bakıma muhtaç mı yazıyor şu anda bilmiyorum bu ibare yazmadıktan sonra annesinin yada babasının emekli sandığı yada ssk maaşına bağlanamıyormu?.

Hastalık listesine göre ağır tanili teşşiz alınması gerekli malulen emekli veya malul yetim maaşi almak için

(Gölge)

Tsk egm emekli ligi sordum biliyorum apayrı
Bunlar kendi yönetmenliğine göre mi emekli oluyor yoksa hastalık listesine göre mi oluyor

Hastalık listesiyle bi bağlantıları var mi
Bi yakınım tskli bel fidigindan emekli oldu ilginç geldi

[FONT=Roboto]5510
Malul çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için ;
[/FONT]
[FONT=Roboto]Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği tespit edilen malul çocuklara da evli olup olmadığına, yaşına veya cinsiyetine bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır.[/FONT][FONT=Roboto]Malul çocuklara bağlanan ölüm aylıkları;[/FONT][FONT=Roboto]- Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başladıkları tarihi,[/FONT][FONT=Roboto]- Kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlandığı tarihi,[/FONT][FONT=Roboto]- Kanunun 94 üncü maddesine göre yapılan kontrol muayenesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirmediği tespit edilen çocukların yeni malullük durumuna esas tutulan rapor tarihini,[/FONT][FONT=Roboto]izleyen ödeme dönemi başından itibaren kesilecektir.[/FONT]

Üst Alt