Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tedavi Katılım Payı kesintilerinden engelliler de muaf olmalıdır!

alperen

Üye
Konular
36
Reaksiyonlar
0
SAĞLIK DAİRESİ BAŞKANLIĞI​

Sayı: B.11.2.XXX.0.79.00.02-975.05-43542
Tarih: 10/09/2009
Konu: Tedavi Katılım Payı Kesintileri

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 04.09.2009 tarih ve 11866 sayılı Genelgesinde; Sağlık Kurumlarında ayakta yapılan tedavilerde, hekim ve diş hekimi muayenelerinden alınan katılım paylarında yeni bir düzenleme yapılmıştır.
Birinci Basamak sağlık kuruluşlarında yapılan muayene ile aile hekimliği uygulanmasına geçilen illerde aile hekimi muayenelerinden katılım payı, eskiden olduğu gibi alınmayacaktır.

İkinci basanmak resmi sağlık kurumlarında 3TL,
Eğitim ve Araştırma hastanelerinde 4TL,
Üniversite hastanelerinde 6TL,
Özel sağlık kurumlarında 10TL,
katılım payı alınmaya devam edilecektir.

2) 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 9. maddesi kapsamına girmekle birlikte;
a) 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişiler ile bunların eşlerinden ,
b) 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişilerin kendilerinde,
c) 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun Hükümlerine göre aylık alan kişilerin kendilerinden,
d) Vazife malüllüğü, harp malüllüğü aylığı alanların veya 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık bağlanmış olanların kendilerinden;
muayene katılım payı alınmaz.

denildiğinden, "Aylık ücretlerinden kesinti yapılmaması için" yukarıda belirtilen "Muayene Katılım Paylarından muaf "kapsamına dahil olan personel var ise Genel Müdürlükte görev yapanların listesinin Sağlık Dairesi Başkanlığına, Bölge Müdürlüklerinde ve diğer birimlerde görev yapan personelin Sağlık Müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir.

Gereğini rica ederim.​

----------

Sağlık giderlerindeki muafiyete %40 üstü engeli olan vatandaşlarımızda yararlanmalıdır. Vazife ve Harp malülleri de engeli olan vatadaşlarımızdır.

sayın arkadaşım bu katılım payı önceki şuan yeni bir tebliğ var ondan haberin yok sanırım ona bakarsan.

Tarihe bakılırsa yeni gibi gözüküyor.

Bahsettiğiniz yeni tebliğde bir değişiklik var mı??

Devlet engelli vatanların durumunu gayet iyi bilmektedir. Ama mağlesef görmezden geliyor. Yukarıdaki tebliğden anlaşılıyor.

arkadaşım evet bu eski tebliğ katılım payında artış oldu bu değişiklik daha farklı .şimdi işim olduğu için uzun uzun yazamıyorum katılım payı listesi dersiniz yeni tebliği görrüsünüz.

Bu tebliği bir devlet memuru olarak yeni bilgi aldım diye imzaladım. Yani enson durum.

Kaldıkı yeni yadam eskiyi tartışmıyorum ayrımcılığı anlatmaya çalışıyorum.

ya nebilim ayrımcılık yapıldığını ben size yeni tebliğden bahsettim.

Özel sağlık kuruluşlarından alınan katılım payı 15 tl ye çıktı.
Yine dönülecek hastane kuyruklarına.
Bu iş tahterevalliye döndü,bi indirip bi çıkarıp genelge üstüne genelge yayınlıyorlar.
Ben çalışma hayatım boyunca ücretimden prim ödüyorsam,bu yaşlılığımda ekonomik ve sağlık güvencem içindir.
Her gelen hükümetin bununla oynamaya hakkı yoktur,olmamalıdır.

ımf denen zıpçıkların sözüyle hareket edersen olcağı budur.
amerikaya gidiyon anlaşma yapıyon ne anlaşması savunma silahı neymiş füzeymiş füzeye ne ihtiyaç var.kiminle savaşacağız pkkye kullanamıyon yunana bulgara rusa,birde iran için değilmiş o zaman nemize lazım o silahlar.amerikaya lazım niye batıyorlar kurtulmaları lazım.
bizim sağlık harcamaları oraya gidince bütçe açığını bizim garip vatandaşım karşılayacak ki amerikan halkı rahat yaşasın....
anlayanlara......

Adalet dağıtması gerekenler, herşeyi bildikleri halde uygulamalarıyla adaletsizlik dağıtıyorlar.

Bence temel nedenide, beli bükülmüş toplumun düşünemiyeceği için iktidarın istediklerini rahatlıkla yapabilmesi.

Ben bir memur olarak sürekli geri gidiyorum. Senelerdir doğru dürüst zam görmedik. Sosyal hayatımız adeta öldü. Bir yere giderken dahi düşünmeye başladık. Engeli olan vatandaşlarımızın bir çoğu benim imkanlarım yarısına bile sahip değil. Bu araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Ne yazıkki bu durumu düzeltmesi gerekenler göz yummaktadırlar.

yani şuanki uygulama engelliler içinde normaller içinde katılım payı alınıyor

vazife ve harp malüllerinden katkı payı alınmıyor. Muaflar...

Bugün doktorun yazdığı bir ilaç aldım eczaneden.İlaç 5 küsür lira tuttu .Katkı payları ile beraber 14 lira ödedim.Çok aşırı bir miktar.Üstelik yeşil kartlılardanda katkı payı alınması çok saçma.Yeşil kart sahiplerini için uygulanmamalı yada daha düşük uygulanmalı bu kesintiler diye düşünüyorum ben.madem muaf olanlar var bizimde muaf tutulmamız mantıklı.

Üst Alt