Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tedavi olmak istemeyen psikoz hastasını tedavi ettirmek..?

ahmt17

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
1
Tedaviyi kabul etmeyen ve saldırgan davranışları olan bir psikoz hastası abim var. Evinde silah bulunduruyor ve biz bunu fark ettik, akrabalarımıza kendisinde her türlü şeyin olduğunu ve evdekileri öldüreceğini söylemiş. Uzun yıllardan beri hasta ve kesinlikle tedavi olmak istemiyor. Bu durumda ne yapabiliriz ? Hastaneye yatırırsak 1 ay yatar çıkar ve bize kinlenip zarar verebilir. 3 sene önce yatış yapmıştı ama 9 gün sonra çıkarmışlardı. Evde üstüne gitmiyoruz ve anlayışla karşılıyoruz böyle kabul ettik, herhangi bir işte çalışmıyor.

Geçmiş olsun, hem abiniz hem de sizler için kolay birşey değil. Sanki daha çok profosyonel destek almanız gereken bir durum gibi.
İstanbulda ailelerinde destek alabileceği yardım hattı yada kurumlar yok mu bununla ilgili. Özellikle son zamanlarda Kaşının üzerinde gözün var diyerek insanların bir birine zarar verdiği bir durumda yaşıyoruz. Kendinize zarar gelmesinden korkmanız normal. Ama kendisine yada tanımadığınız insanlara da zarar vermesi söz konusu. Bunun sizde farkındasınız zaten ve o yüzden de farklı fikirler çıkarmı düşüncesindesiniz sanırım.

Ancak bazı durumlar vardır ya hani.. Herşeyi düşündüğünüzü zannedersininiz fakat atladığınız birşey vardır ve bunu iş o noktaya geldiğinde yada iş işten geçtiğinde farkedersiniz.. O yüzden uzmanlardan yardım alınması gerektiğini düşünüyorum. Bir yandan da Türkiye de ruhsal sorunları olan insanların bile gerçekten yardım alamadığını düşünürsek ailelere verilen destek ne kadar faydalı olabiliyor bilmiyorum tabi.

@HuYSuz79,
Evet haklısınız uzmandan yardım almamız gerekiyor. Ben de başlangıç seviye psikoz hastasıyım yeni öğrendim ama erken tanı olduğu için kurtardım, aslında onu anlayabiliyorum. Şu an kimden nereye gidip nasıl yardım alınabilir bilmiyorum, hastaneye yatırırsak belirli süre sonra yeniden çıkıcak.

Hastaneden muhakkak çıkacak ama önemli olan nasıl çıktığı. Sizinde söylediğiniz gibi 9 gün tedavisi bitmeden, ilaçlarını kendi isteği ile içmeden çıkarsa faydası mı olur zararı mı gibi farklı durumlar var. Liseden arkadaşımın yıllar sonra şizofren olduğunu öğrenmiştim. Ailesi ile görüştüğümde hastaneye yattığında iyi olduğunu, çıkınca bir süre devam ettiğini ama sonradan "uyutuyor, uyuşturuyor beni gibi" nedenlerle ilaçlarını içmediği için durumun kötüleştiğini söylüyorlardı. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışmıştım ama iş farklı boyutlara döndüğünde bende de sağlık sorunları olduğu için uzaklaşmak zorunda kaldım. Fakat aklım hala onda, ne yapıyor şimdi diye düşünmeden edemiyorum. Umarım iyi bir doktor ve size de tabi destek olacak insanlar bulabilirsiniz.

@HuYSuz79,
Bire bir anlattıklarınızın aynısını yaşıyoruz şu an. Umarım yardımcı olabilecek doktor bulabiliriz.

@ahmt17 geçen biri bu foruma yazdı dedi abim mehdiyim diyor ve büssürü belirti si var psikoz sanırım dedi forumdaki arkadaşlar dedi götür yatır hastaneye ve ilaç tedavisi uygulat neyse bu arkadaş gitti yaptı tedavi etti abisini aradan iki ay geçti sürekli ilaçtan şikayet ediyordu hasta en son intahar etti hasta yani senin abin e de tedavi öneriyorlar ama ne olacağı senin şansın inşallah tedavi olur iyleşir

Evde silah olması sıkıntılı Bunu bir şekilde almanız lazım. Cezai ehliyeti yoksa Allah korusun da kötü şeyler olabilir.

Hastaneye zorunlu yatışı yapılacak, adliyeye dilekçe vereceksiniz. Anneniz verirse daha iyi olur. Kardeşim oğlum ilaçlarını almıyor tedavi olmuyor. Şuan hasta tedavi olmasını istiyoruz diye kendisi hastaneye gitmese polis zorla götürür. İlaçları düzenli şekilde hastanede verildikten sonra İYİLEŞECEKTİR. Belli bir süre sonra hastaneden tedavi olmuş şekilde çıkacaktır.

Başka çareniz kalmadıysa zorunlu yatış için böyle yapmanız gerekiyor. Şimdi verseniz 5-6 ay sürüyor yine

@xdedahii,

Hastanede kalıyor ama daha kötü olarak çıkıyor. 15 gün yatış yapıp çıkmıştı ilk seferinde, ilaçlarını kullanmadı.

@perseküsyon,

Bir şekilde geri alıyor. Tedavi edilmesi lazım.

Bazen 2-3 ay yatırılıyor. İlaçlar etki edene kadar ilaçlar 3 ayda anca psikozu bastırıyor düzenli kullanması lazım

İkna edin doktora götürün ilaçlarını kullansın sonra sonuçları daha kötü olur

@xdedahii,

İkna olmuyor yıllardır denedik, zorla yatırmamız gerekiyor. Hastaneden çıktığında bize kin duyup ilaçları bırakabilir. Psikiyatrist bize kaymakamlığa da yazıp izin alabilirsiniz demişti.

Allah esirgesin Bingölde gerçekleşen olayda da aile çok yardım istemiş başvurmuş oralı olunmamış. Psikoz etkisi altındaki insan da madde etkisinde gibi sonuçta . Başvurular yapıldığında hızlı aksiyon alınmalı ve tam iyileşmeye kadar salıvermemeleri gerekir .

@serotonin,

İşte ben de sizin dediğinizden bahsediyorum. Hastaneye alınıyor sonra beri bırakılıyor iyileşme bile olmadan. Bazen hasta çıkmak için doktoru kandırmaya çalışabiliyor.

Siz adliyeye dilekçe yazın zorunlu yatış için karar aldırın yapacak bişe yok. İyileşmezse daha kötü olur.

@ahmt17,
Öncelikle Allah yardımcınız olsun hastanın tedaviyi red etmesi çok ciddi bir sorun hele ki şiddet eğilimi varsa.

Arkadaşların da dediği gibi şu an tek çare zorla yatırma kararı çıkarılması gibi gözüküyor ama bu hemen olmuyor ne yazık ki esasında bir şekilde kandırarakta olsa doktora götürebilseniz doktora sıkıntıları kağıda yazarak hasta görmeden verirseniz şiddet eğilimi olan hastayı doktor yatırabiliyor sizin olurunuzla.
Ama şiddet eğilimini ısrarla söylemeniz çok önemli.

İlaçları hastahanede nasıl içmiyor kontrol ediyor hemşireler yinede içmezse iğne yaparlar ayrıca EKT tedaviside yapılabilir.

Şimdi dilekçe yazsanız 6 ay sürer. Bende gitmek istemiştim. Başka çareniz yok

Doktora götürün bibşekilde bir aylık iğnelerden vurun sabaha değil zarar vermek hep uyuyacak dediğimi yapın kandırın bı şekilde

@ahmt17,
Aslında doktor kandırmak da pek mümkün değil. Adamlar gözünden anlıyor bakışından anlıyor .

Ben sokaklarda mecnun gibi geziyordum. Kimseye zararım yoktu ama işimde gidip geliyordum. Garip olduğum anlaşılıyordu.

Yalnız yaşıyordum o zamanlar ailem dilekçe verdikten bir yıl sonra hastaneye yatırabildiler oda beni kandırıp hastaneye götürdüler doktor orda aldı. Yinele adliyeye gittiler

Demem o ki hastalığını kabul etmez. O durumda iken 3 ayda kendine gelir depo iğne yaptırılırsa

bir bahane bulun hastanenin aciline çağırın önceden doktor ile gidin konuşun yatırın

Benim ödüm kopuyor bi daha atak geçiririm diye icgorusunu arttırmak gerek . Benim işim var eşim var ehliyetim var bunlar elimden kayıp gidebilir bi daha atak geçirirsem o yüzden ilaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum.

@xdedahii,
Kandırmak mümkün değil zaten dışarı bile çıkmıyor nerdeyse. Mecburen adliyeye gidip izin çıkartmak için dilekçe yazıp bekleyeceğiz.

@kara duman,
Hastanede içiyor ama hastaneden çıktıktan sonra içmiyor.

5-6 ay sürebilir. Bende hasta olduğumu kabul etmiyordum. Doktor hastadır tedavi olması gerekiyor dedi. O şekilde rapor çıktı. Eve Kağıt gelecek git tedavi ol diye ya gidecek ya da polis götürecek

Üst Alt