Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trafik-is kazasi tazminat turleri nelerdir?

GeneralCevdet

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Oncelikle butun dostlarimiza gecmis olsun
Subat 2016 'da trafik is kazasi sonucu agir yaralandim santiyede traktor ile calisan diger isci hatali kullanim ve isitme kaybi olmasina ragmen dikkatsiz bir sekilde sol bacagima carparak diz cikigi olusmasina mahal vermis ve ameliyat ve tedavim 8 ay surmustur. Surekli is goremezlik oranim 10.2 olarak belirlenmis yasim 32 kazada kusur orani olmadigini dusunuyorum isveren ile hicbir sekilde anlasamadik hatta gecmis olsun bile denilmedi. Maasim 2400 tl dolayindaydi. Isveren hakkinda suc duyurusunda bulundum. Sormak istedigim tazminatta aracin sigortasi icin ayri isyeri icin ayri tazminat davasi mi acmaliyim yardimci olursaniz sevinirim...

öncelikle sigorta şirketine başvurmayı deneyin, "kazanın meydana geldiği şantiye alanı karayolu sayılan alanlardan değildir" deyip, size ödeme yapmaktan kaçınacaklardır.
sonra hem işverene hem de sigorta şirketine dava açarsınız. kazanın meydana geldiği yerin, karayolu sayılan alanlardan olduğu konusunda hakimi ikna edebilirseniz sigorta şirketinden tazminat alabilirsiniz.

Tesekkur ederim verdiginiz bilgi icin @ucretsizdestek sonucta arac o alanda kullaniliyor illaki karayolu siniri olmasi mi gerekli ayrica hem arac sigortasindan hem isverenden tazminat almak mumkunmudur?

Cevdet bey, şantiye alanının karayolları gibi sayıldığına, dolayısı ile trafik kazası olduğuna dair emsal Yargıtay kararları mevcut. Ancak sigorta şirketleri kolay kolay bu parayı ödemez, mahkemede de trafik kazası olmadığı yönünde iddiada bulunurlar. Dava süreci iyi yürütülürse sigorta şirketinden de tazmin edebilirsiniz parayı. Hem işverene hem sigorta şirketine dava açma hakkınız mevcuttur. Ancak zararınız ne ise onu alabilirsiniz 2'sine açtınız diye davayı 2 kat tazminat alamazsınız. Ne kadar tazminat alabileceğinizi yaklaşık olarak aşağıda verdiğim linkteki örnekler üzerinden hesaplayabilirsiniz.
Av.Yakub Kızılkaya

https://www.engelliler.biz/forum/tr...aktuel-hesaplama-detaylari-6.html#post1793607

Oncelikle tesekkurler yakubkizilkaya bana bu konu da trafik kazasi oldugu icin trafik sigortasindan tazminat alabilecegim ve is kazasi oldugu icin ayrica isverenden de tazminat alabilecegim seklinde bilgiler duymustum hastane surecinde sizin verdiginiz bilgilere gore boyle bir bilgi dogrulugunu yitirmis oluyor bu gibi surecte avukat ile calismamin yarari olur mu???

her şantiyede, karayolu sayılır diye bir yargıtay kararı yok. her olay ayrı ayrı incelenmelidir.
sizin kazanızın olduğu şantiyenin karayolu sayılıp sayılmayacağını da sadece yukarıda yazdıklarınıza bakarak anlamamız mümkün değil.

Cevdet bey,
Hem işverenden hem sigortadan tazminat alabilirsiniz demeyi çok isterdim. Ancak maalesef böyle bir imkan mevcut değil. Hem sigorta şirketine hem işverene başvuruda bulunabilirsiniz ancak toplamda zararınızdan fazlasını elde edemezsiniz. Şöyle örnek vereyim. Sizin zararınız 100.000 TL olsun siz bu parayı işverenden 100.000 sigortadan 100.000 alarak toplam 200.000 şeklinde tazmin edemezsiniz. Ancak 100.000 lirayı almak için işverene veya sigortaya veya ikisine birden başvurabilirsiniz. İkisinden de para alabileceğinize dair duyumlar ancak şu şekilde olabilir size anlatanlar muhtemelen bunu anlatmaya çalışmışlardır; Uğradığınız zarar yani alacağınız tazminat 500.000 TL olsaydı sigortaların teminat sınırı 2017 yılı için 330.000 TL olduğu için 330.000 TL sigortadan alırdınız. Kalan 170.000'i de işverenden alırdınız. Ama toplamda yine 500.000 almış olurdunuz. Umarım açıklayabilmişimdir.

Sayın ücretsiz destek,
Her şantiye kara yolu sayılır şeklinde bir karar olması zaten mümkün değil. Farkettiyseniz emsal kararlar mevcut dedim. Üstelik tek bir karar değil, çok sayıda emsal karar var bu konu ile ilgili. Yargıtayın zaten işçi ve kazazedeler lehine yorum yaptığı bilinen bir gerçek. Dolayısı ile trafik kazası sayılması olasılığı oldukça yüksek.

Sayin yakubkizilkaya verdiginiz bilgiler onemliydi tesekkur ederim. Bu tur yaralanma ve %10.2 surekli is gormezlik ile tazminat davasi acmayi onerirmisiniz traktor surucusunun isitme kaybi olaydaki kusur oranini etkiler mi?

Üst Alt