Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trafik kazası geçirdim, haklarım nelerdir?

Selim ESEN

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese merhabalar ben Selim Eskişehir’de ikamet ediyorum.
09.09.2021 tarihinde üzücü bir trafik kazası geçirdim kazayı o günü ve hastane sürecindeki ilk 5 günü hatırlamıyorum kazayı da kamera kaydından izleyip gördüm tek bilgim o %100 karşı taraf hatalı önüme kırmış ben de motorumla arabaya girmişim çok acı bir durum kolumdaki kemik dışarıya çıkmış. 6 saat sonrasında beni ameliyata almışlar 8 saat ameliyat sürmüş 10 gün sonra yine bir ameliyat bundan sonra ameliyat var mı henüz belli değil vücudumda olan hasarlarım burnum, elmacık kemiklerim , el bileğim parçalı bir şekilde , bacağım kırılmış kalçamda kumlama gibi bi hasar oluşmuş ismini bilmiyorum ve dirseğim çıkmış. Bacağımda platin el bileğimde platin dirseğimde ise bağları tutan bir mekanizma kaldı ve bunlar kalıcı.
Doktorum 1 sene sonra engelli raporu verileceğini söyledi elimde hasar kalıcakmış şu an 3 ay geçti fizik tedavim devam ediyor sol el bileğimle bir şey sıkamıyorum döndüremiyorum çok kısıtlı kaldı serçe parmağımda ve elimin alt bölgesinde his yok yürürken aksamam devam ediyor. Kaza gününden bu güne kadar sürekli hasar danışmanlıklar avukatlar arıyor beni bağlamak için. Sadece avukatımıza ceza alması için bir dava açtırdım ama ceza alır mı bilemiyorum.
Sizlere sorum şudur 21 yaşında her şeyden keyif alırken benim hayatımı kısıtlayan bir magandanın cezası ne olur benim ne gibi avantajlarım olur sigortaya dava açsak nasıl bir tazminat alabilirim 21 yaşına yeni girdim Balıkesir üniversitesi 2.sınıf öğrencisiydim kazadan dolayı gidemedim meslek olarak vergi levham vardı aylık ortalama 8.000₺ fatura kesiyordum peki bundan sonra ne olucak?? Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

Geçmiş olsun kardeşim, ceza davası açılır, ceza davasında karşı taraf kusurluysa 3-5 ay arası hapis cezası alır, bu ceza daha önceden böyle bir davası yoksa günlüğü cüzi bir paradan para cezasına cevrilir ve bu para hazineye gelir kaydedilir, yani bu ceza davasından sana pek bir fayda yoktur, tek faydası kusur oranı kesinleşmiş olacak, tazminat davası için ayrı dava açacaksın, ceza davası bitmedende açabilirsin,mutlaka bir avukatla hareket et,şimdi buralarda dolaşan hasar danışmanları seni özelden rahatsız etmeye başlıyacaklar, sana güzel vaatlerde bulunacaklar, 3 ayda tazminatını alırız diyecekler, 300 bin lira tazminat alacaksın diyecekler ve senden vekaleti kapacaklar, vekaleti aldıktan sonrada sen onların peşinden koşacaksın))))
Bak bu konuyu oku, epey işine yarayacaktır
https://www.engelliler.biz/forum/tr...8376-trafik-sigortasindan-tazminat-almak.html

Danışmanlık hizmeti verenlerin hastane çalışanı, polis, muhtarlar ve son olarak mezarlık görevlileri anlaşmalı oldukları ve bunlarla kaza geçiren kişileri anında bulduklarını bilirim. Danışmanlık firmaları kaza geçirenleri kendilerine getirenlere % pay verir. Sana tavsiyem avukat tutup maddi ve manevi tazminat davanı Asliye Ticâret mahkemesinde açacaksin. Ceza davanın açılması iyi olur ileride zaman aşımı sürecine takılma durumu söz konusu olursa ceza davası zaman aşımı sürecini keser. Sigorta poliçe limitini %9 yıllık faizi ile alırsın. Kasko falan varsa buradan para alman söz konusu ve manevi tazminat çok yüksek çıkmaz. Yaşın genç olduğu için tazminat miktarın yüksek olur. Eğer avukatın yoksa sana bu platformda tanıştığım ve Eskişehir de avukatlık yapan hafif engeli olan güvenilir bir avukatı tavsiye ederim.

Bende bir kaza geçirdim ve 2 sene oldu yola bir avukatla çıktım fakat başlı başına fiyasko bak sakın kimsenin aklına uyma kaza tutanakları hastahaneden epikriz raporların ile beraber vergi levhan gelir belgen gibi evrakların ile direkt sigorta şirketine kendin başvuru yap sigorta şirketi ödeme yapadabilir yapmayadabilir şayet yapmaz ise sana şunu diyeçek iyileşme sürecin var o zamana kadar bekle tahminen 6 ay veya 12 ay sonrasında durum bildirir raporunu alırsın ve onunla bir başvuru daha yaparsın o zaman ödeme yapmaz ise bir avukat tutarsın ve kimsenin tavsiyesine bakma kararını kendin ver birkaç avukat ile görüş ve sana en samimi gelen ile yoluna devam et ve avukat olayında da önemli bir nokta sana süre diyeçekler bir yılda alırım yada 2 yılda alırım öyle diyenlere bunu noterde yapılan vekaletnameye ve sözleşmeye eklet gerçekten kabul ederse bu işi biliyor ama yok derse 😂 neyse kardeş büyük geçmiş olsun ama şu anda para pul fazla düşünme fizik tedavini aksatma biran önçe iyileşmeye an az hasarla atlatmaya çalış unutma ilk bir sene çok önemli

dostum geçmiş olsun Allah acil şifalar versin ... şimdi sigortacılar avukatlar para almak için senin peşinde dolaşır durular...dikkatli ol ..
burada senin yapman gereken alanında uzman işinin ehli düzgün bir avukat bulmak....
Pa_Pi

vay anasını beeee ulan memlekette ne dolaplar dönüyormuş da haberimiz yokmuş muhtar polis mezrlık görevlisi ne ayak abic,m ???

Watersportyusuf

Tek başına avukat tutmadan sigorta şirketinden poliçe limitini alabilirsin. Yalnız tazminat poliçe limiti üzerinde çıkarsa nasıl alacaksın. Araç sürücüsüne dava açman gerekir. Manevi tazminatı nasıl alacaksın. Sigorta şirketleri tedavi bitmeden ya da ceza davası sonuçlanmadan ödeme yapmıyor. Ödenen tazminatin ne kadarı maddi ve ne kadarı manevi tazminat olduğunu nasıl bileceksin. Hak kaybına uğramak istemiyorsan avukat tutmak zorundasın. Ayrıca avukatlar 6 ayda ya da 1 yılda tazminatı alırım diye bir söz veremez. Bu sözü veren yalan söyler sigortadan poliçe limitindeki parayı alırsın ama fazla çıkan miktar için istinaf ve yargıtay sürecine giderse davan en az 5 yıl uzar.

ulan trafik kazası ne kadar kötü birşey hiç duymadığımız şeyler duyuyoruz Allah kmsenin başına vermesin....

POWER_

Maalesef ülkemizde adalet sistemi yavaş yargıtay süreci 5 yıldan önce bitmez. Yargıtay'dan önce istinaf süreci 2 yıl sürer vatandaş tazminatı alamadan ölür. Danışmanlık hizmeti veren firmayı ara merkez Urfa'da diye biliyorum. Size trafik kazası geçiren birini getirsem bana ne kadar % verirsen diye sor acı gerçeği öğren.

Pa_Pi

vay anasını beee bu işler o zman sektör piyasa haline gelmiş o zaman ...Allah kimseyi bunların eline düşürmesin...

Tamam bak ne güzel demişsin sigorta şirketinden limiti alırsın diyorsun alsın limiti ondan sonra çıkan engelli oranına göre bir aktüel hesap yaptırır ve çıkan rakam şayet poliçe limitinin üstünde ise o zaman çarpan şahısada maddi manevi dava açar belki limit üstü çıkmayaçak boşu boşuna alaçağı paranın yüzde 15 veya 20 sini neden avukata versin

Değerli arkadaşım ,mutlaka maddi manevi tazminat davası açmalısın .

Karşı taraf suçlu olduğu için ,karşı tarafın sigortası size yüklü bir miktarda tazminat ödemek zorunda .

Bildiğim kadarıyla en az beşyüz ,altıyüz bin lira civarında tazminat kazanırsınız . Çok geçmiş olsun .

Hayata küsmeyin . Her şeyde bir hayır vardır .

Mevcut koşullarda yeni hayatınızı nasıl idame ettirebileceğinizzi düşünün .

Engel durumunuza göre yaşamınızı düzenleyin .

En büyük silahınız moralinizdir . O'nu asla kaybetmeyin . Tekrar geçmiş olsun .

Watersportyusuf

Belki arkadaş çalışıyor ya da okuyor bu evrak işlerine ayıracak vakti yok. Ben hak kaybına uğramasın diye avukat tutmasını tavsiye ettim. Ayrıca bu arkadaş 21 yaşında yani poliçe limiti üzerinde tazminat çıkar. Sen police miktarını aldın yasal faiz işledi manevi tazminat ve poliçe limiti üzerinde çıkan parayi almak için yine avukat tutmak zorunda kalacaksın. Ben poliçe limiti dahilinde paramı 6 ayda alayım aman banane fazla çıkan miktardan ve manevi tazminat umrumda degil diyorsan avukat tutmana gerek yok. Ayrıca trafik kazalarında hakim manevi tazminatı belirlerken karşı tarafın ödeme gücüne bakar ve genelde manevi tazminat miktarı çok düşük çıkar.

Evet manevi tazminat alabileçeğin miktar 50.000 lirayı geçmez evet dediğin gibi arkadaş 21 yaşında be tedavisi için paraya ihtiyaç var bir an önce alması daha mantıklı kalan miktar için dava açar

Watersportyusuf

Senin dava ne aşamada poliçe limitini faizi ile alabildin mi? Süreç sıkıntılı gidiyor galiba...

Vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim bu arada belirtmemişim annemin yakın arkadaşı avukat evimize girip çıkan insan vekaletimi vermiştim ceza davası açması için ben paradan ziyade ceza alması için bir soruşturma başlatmıştım ve avukatımızla hiç bu konuyu konuşmamıştık sağolsun her geldiğinde sen iyi ol gerisi basit demişti soramadım ne davası açtık nasıl yol izliyeceğiz diye sağolsun her gün farklı firmalar arayıp akıl veriyor ben de deneyim yaşayanların güzergahını merak etmiştim tekrardan teşekkür ederim

Benim dava güzel devam ediyor adli tıp raporu kusur oranı hepsi çıktı şubatta duruşma var orda hesaplama sonucu geleçek ondan sonrası bakalım

2013 yılında yolcu konumunda trafik kazası geçirdim 1975 doğumluyum T11 Trokal kırık oluştu %8 rapor aldım sigorta raporumu kabul etmedi adli tıp raporumu %19 olarak güncelledi kaza tarihinde maaşım 4 bin tl civarında idi evliyim 2005 ve 2013 doğumlu iki de çocuğum var tahminen ne kadar tazminat alırım teşekkür ederim.

cengiz55

2013 yılı kaza tarihi ve sen daha sigortadan poliçe limitini alamadın galiba bilirkişi senin tazminatinı hesaplar.

2015 te trf kazası

2015 yılında trf kazası geçirdim.kazadan dolayı 2021 yılında Ege Üni. %8 engelli dir raporu aldım... Tazminat alabilir miyim.. Geçen süre için gecikme faizi olur mu.? Yaklaşık tazminat tutarım ne kadar olur... Teşekkür ederim şimdiden...

Kazada benim hatam % 0

zaim

Zaman aşımı sürecine takılmadan trafik sigortasina gerekli evraklari gönderip hemen başvuru yapmanı tavsiye ederim. Ben uğraşmam bu evrak işleri ile diyorsan avukat tutup maddi ve manevi tazminat davanı asliye ticaret mahkemesinde açman gerekiyor.
Tazminat kaza tarihinde aldığın maaş üzerinden hesaplanır. Kaza tarihinde yaşın genç ve asgari ücretin üzerinde yüksek maaş alıyorsan tazminat miktarın daha yüksek çıkar. Yani tazminatı yaş - maaş - kusur oranı ve adli tıp raporu belirler. Kaza tarihinden itibaren yıllık %9 faiz ile tazminatinı alırsın.

Üst Alt