Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tremor (titreme) için yüzde kaç oranında rapor veriliyor?

tremor

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
şüphesizki her vucutsal engel kişinin yaşamını zorlaştırır,,ben bir tremor hastası olarak bunun yükünü yaşamımda her geçen gün zorlanarak yaşamaktayım,, kimi zaman,, keşke bir uzvum eksik olsaydı da bu tremor olmasaydı,, diyorum ve en büyük engellerden birininde tremor olduğu kanısındayım,,
hastalık gün geçtikçe tüm vucudumu sardı bir bardak suyu bile içemez hale geldim. işimden oldum ve uzun zamandır başvuru yaptığım her iş başvurusu olumsuz,, kullandığım hiçbir ilacın faydası yok,,

yakın zamanda sağlık kuruluna başvuravağım, ,titreme tüm vucudumda var,, ellerim ve kafam çok titriyor,, hiçbir iş yapamıyorum ,, kurula bu nedenle başvuranların tecrübelerine ihtiyacım var, ,bu titreme tüm vucutta olduğundan acaba engellilik oranı ne olur

yorumlarımızı burada paylaşalım lütven

Tremor için sakatlık oranı cetvelinin Kas-İskelet Sistemi bölümünde yer alan, Tablo 4.1, Tablo 4.2.a ve Tablo 4.2.b kullanılır...Hastalığın sizde yarattığı alt ve üst ekstremitedeki kısıtlılıklar için ayrı ayrı değerlendirilir durumunuz ve balthazard formülü ile hesaplanarak özür durumunuz belirlenir..

Tablo 4.1- Ayakta durabilme, yürüme ve hareket bozuklukları (santral sinir sistemi veya spinal kord lezyonlarına eşlik eden)

1-hafif-Ayağa kalkabiliyor:
Kısa mesafe yürüyor fakat eğim, yükselti, basamaklar, derin sandalyeler ve uzun mesafelerde zorluk çekiyor:% 20

2-hafif Orta-Ayağa kalkabiliyor:
Kısa mesafeyi zorlukla ve yardımsız yürüyor, fakat yürüyüşü düz zeminlerle sınırlı:% 40

3-Ağır Orta-Zorlukla ayağa kalkıyor ve ayakta durma pozisyonu elde ediyor
Yardım olmaksızın yürüyemiyor:% 60

4-Ağır-Yardım,mekanik destek ve veya bir yardımcı cihaz olmaksızın ayağa kalkamıyor:% 80

Tablo4.2.a- Üst ekstremite bozuklukları:

Tek Üst Ekstremite Bozukluğu Özür Oranları:

Dominant Ekstremite:
1-hafif Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım, günlük aktivitelerinde ve tutmada kullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 10
2-hafif Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi zorlukla kendine bakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmak hareketlerinde ince beceri yok:%25
3-Ağır Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor:% 40
4-Ağır: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 60

Non-Dominant Ekstremite:
1-hafif Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım, günlük aktivitelerinde ve tutmada kullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 5
2-hafif Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi zorlukla kendine bakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmak hareketlerinde ince beceri yok:%15
3-Ağır Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor:% 30
4-Ağır: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 45

Tablo 4.2.b- Her iki üst ekstremite bozuklukları:

1-hafif: Kişi her iki ekstremiteyi kendine bakım, kavrama ve tutmada kullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 20

2-hafif Orta: Kişiher iki ekstremiteyi zorlukla kendine bakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmak hareketlerinde ince beceri yok:% 40

3-Ağır Orta: Kişi heriki ekstremiteyi kullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor:% 80

4-Ağır: Kişi her iki ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 90

çok teşekkür,,ve bu hastalıkla ilgili sağlık kuruluna başvuran varmı acaba

Değerli arkadaşım,

Tremor bir hastalık değil, semptomdur. Yani bir belirtidir. Türkçesi; kontrol edilemeyen titreme demektir.

Bir hastalık olmadığı için belli bir özür kriteri içerisinde olamaz. Ancak, hastalığın nedeni (örneğin parkinson veya beyincik fonksiyon bozukluğu vs. gibi) biliniyorsa buradan yola çıkarak işlev kayıplarına özür oranı verilir.

Elbette sizin sözel olarak bende tremor var demeniz yeterli değildir. İşlevsel bozukluğun tıbbi yöntemlerle (EEG, EMG vs. gibi) de teyit edilmesi gerekiyor.

Eğer bahsettiğiniz tremor günlük özbakım becerilerinizi (yeme, içme, giyinme, yıkanma vs. gibi) etkileyecek seviyedeyse % 60 veya daha üstü oran alabilirsiniz. % 80-90 bile olabilir.

Bir bardak suyu ağzıma götürüp içemiyorum,kuaförde traş olamıyorum,kaşık tutup yemek yiyemiyorum,karşımdaki biriyle konuşurken kafam devamlı sallanıyor,sesim ,dudaklarım,ayaklarım kısacası tüm vucudum titriyor,,mysolin ve dideral kullanıyorum %5 etki ediyor

Bu durumda % 80 üstünde bir oran alırsınız diye düşünüyorum. Çünkü önemli olan hastalığınız değil, günlük işlevlerinizi ne kadar yerine getirip getiremediğinizdir.

Yorumlarınız için teşekkür ederim..ayrıca tremor ve benzeri semptom ve hastalıkları olanlarda lütven bu başlık altında yorum yapsınki bilgi paylaşalım

peki arkadaşlar,sakat raporu için heyete girenler heyetin tutumu ve davranışları hakkında tecrübelerini yazabilirlermi

tremor dolayısıyla,sağlık kurulundan % 42 engelli raporu aldım..

Öncelikle merhaba; Esansiyel tremor rahatsızlığım var. Bu rahatsızlığım çocukluktan beri geçmeyen, her türlü tedaviyi uygulamama rağmen geçmiyor. Geçen sene engel için başvuru yapmıştım. Aynı zamanda askerlikle ilgili heyetim vardı. Askerlikle engel oranım aynı anda farklı hastanelerde tedavi sürecinden geçti. Askerlikten muhaf aldım.

Engel oranı için başvuru yaptığımda beyin cerrahı yüzde 40 muaynede yazmıştı. Fakat pskiyatri uzmanı pskolojik olduğunu düşünerek ilaç tedavisine uygun gördü. 1 yıl ilaç tedavim bitti. Pskiyatri doktorum pskolojik olmadığını genetik olduğunu söyledi. Gereken görüşlerini 1 sene sonunda ilgili rapora yazdı. Tedavi uygulamasına rağmen olmadığını belirtti.

Şimdi bu durumda geçen seneki beyin cerrahının yüzde 40ı bu sene kuruldaki dosyamda göz önünde bulundurulacak mı? Askerlikten muhaf olmam engel oranına etkisi olacak mı? Pskiyatri uzmanının görüşünü baz alırsak. Hastalığımın şiddetli şekilde heyet kurulunda görüldüğünüde söyleyecek olursam. Sizce bu durumda engel oranı çıkar mı?

Görüşunüzü iletirseniz sevinirim. Sonuç 1 hafta içinde çıkacak ama ben deneyim yaşayanların fikrini almak istiyorum. En kısa sürede cevaplamanız dileğiyle teşekkürler

bendede doğuştan(kendimi bildim bileli) ve 2005 yılından beri artan bir tremor var, 2012 yılında iyice ağırlaştı ve bu nedenle işime son verildi 2 yıl kadar iş aradım fakat hiçbir başvurum olumlu olmadı, son başvurumda ki işe alım görevlisi*sen normal şartlarda çalışamazsın git engelli raporu al dedi* ve bunu hocama danıştım kuruldan gün aldım ve kurula girerek %41 rapor aldım ogün bugün engelli olarak çalışıyorum , bu arada bende tüm vucutta var ellerim ve başım çok belirgin kuaförde saçımı traş ettirebilmek için çift doz tetrabenazin kullanıyorum, sakal tıraşı olamıyor, bardakla su içemiyor,kaşıkla yemek yiyemiyorum durumum bu, ve bu yıl çok daha arttı

Merhaba daha öncede engel raporu hakkında yukarida bilgi sunmuştum. 2 farklı hastanede aynı anda Askerlik ve engel oranı tedavisi gördüğümü belirtmiştim. Askerlikle ilgili muhafiyetin tremordan ötürü engel teşkil ettiğini sizlere belirtmiştim. Askerlik dosyam kapandıktan sonra 1 ay sonrasında engel için başvuru yaptığım kurula girdim. Fakat engel kurulunda hakkım yendi ve itiraza gitmek durumunda kaldım. Oranımı 25 verdiler oda sadece pskiyatriden oran çıktı. Psikiyatri uzmanı hastalığımın geçmediğini hatta tedavimi 6 7 ay içerisinde iyileşmediğini düşünerek sonlandıracaktı ama başhekim beklemek gerektiğini belirttiği için tedavim sonlanmadan 1 yıl sonunu bekledi. 1 yıl sonunda kısmen düzeldi gibi bir ibare kullandı. Hastalığımı esansiyel tremor değil anksiyeteye bağlı tedavi işleyişini belirten yazısını yazdı ama benim hastalığım tremor kendiside bildiği halde nedense anksiyete yazdı. Kurula girdiğimdede noroloji ve beyin cerrahı puan vermedi. Sadece pskiyatriden 25 çıktı. Nedenini başhekime sorduğumda biz 2. Derece hastaneyiz. Doktorların hastalığına koyacak birşey bulamadığı için oran vermemişler ibaresini kullandı. Ve 1 yıl öncesi yani engel oranı başvurusu yaptığım sıradaki poliklinikte beyin cerrahının verdiği 40 puanımda göz önünde bulundurulmadı yok saydılar. Resmen hakkımı yediler. Ben daha sonra itirazımı yaptım 2. Hastane benim askerlik muhaf olduğum hastaneye sevkim çıktı. Orada noroloji ve pskiyatri muayne yaptı. Noroloji uzmanı eski muayne evraklarımı istedi. Askerlikle ilgili işleyiş doktor raporlarını sundum kendisine. Doktorların ciddi olduğunu belirttiği yazıları göz önünde bulundurdu. Aynı zamanda kurulda kendi uzman görüşlerini yazdı. Pskiyatri uzmanıda muaynede diğer psikiyatri uzmanın görüşlerini belirten yazıyı istedi. Bana psikiyatri doktorunun görüşünü getircen, doktor yazısı doğrultusunda ya 25 yada farklı oran veririm demişti. 25 veren pskiyatri doktorunun yazısına ek olarak esansiyel tremor ve anksiyete görüşünü içerikli şekilde rapora işledi ve bu benim için var olan hastalığı gösteren ibare oldu. Her 2 doktor muaynesinden sonra Ben kurula gittiğim gün. Kurulda son hasta olarak içeriye girdiğimde pskiyatri uzmanının yazısının altında 25 görmüştüm noroloji uzmanının oranını görememiştim. Sadece noroloji uzmanı orda beni muayne etti. Ve gerekli görüşünü orada yazdı. Sonucum 55 olarak çıktı. Baltahazar programında 25 ve 40 girdiğimde 55 çıkıyor. Şimdi son hastane hakem hastanesi kaldı. Sizce engel oranı düşermi? Yoksa 55 veya üstü bir oranmı çıkar? Hakem hastenesinin bu tarz durumlarda ne görüş belirttiğini aktarırmısınız? Sizce bu durumda engelli raporu alırmıyım? Ellerimde şiddetli ilacı baskılıyan tedaviye yanıt vermeyen rahatsızlığım var ve ilaçlar hic birsekilde sonuç vermiyor. Eğer düzelen hasta olsaydım askerlikten muhaf almazdım ve 2. Hastanede 55 vermezdi. Ilk hastane 25le hakkımı yedi iş uzadı sadece. Bu işler cidden zor. Önemli olan adaletli şekilde sonuç almak. Bu konuda deneyim yaşayan kişilerden görüş bekliyorum Teşekkürler

Esansiyel tremor

Merhaba lar esansiyel tremor hastasıyım 2013 te yüzde 40 rapor aldım ama oldukça arttı hastalığım iş konusunda ümidim yok, raporumu yükseltme şansım varmı ? Lütfen cvb bekliyorum Kalem abla

Öncelikle merhaba 4 5 yaşından beri esansiyel tremor hastasıyım yıllık engelli raporum vardı. 2017 den beri takip altındayım.Noroloji 4 kez 40 verdi fakat itiraz süreçlerinde 40 oranlarım maalesef tedavi takip itirazlara gitmelerimde oranlar kayboldu maalesef. psikiyatri takiplerinde 20 25 oranlarıda verildiği zamanlar oldu 2 kez 55 oran çıktı 1 tanesi itiraz surecinde diye geçersiz sayılmıştı. Yıllık raporum dolduğu için gittiğimde ise geçmediği halde noroloji uzmanı psikiyatri tablosunu göstererek 36 da kaldı. İtiraza gittim noroloji 40 verdi psikiyatri surekli raporum cıksın diye kronik olduğu için hastalığım takibi bıraktırdı. 40 çıkacaktı fizik uzmanı muayne etmediği halde oranı kurulda düşürmüş nedenide başhekim şöyle açıklamıştı fizik uzmanı buna bu oranı verirsek kendimizi zora sokarız demiş. Kendi mesleği yüzünden beni zora soktular. Oranım 20 düştü. Hakem hastanesine gittim orasıda 20 de bıraktı.

Yapılanları şikayet ettim sağlık bakanlığına orayada gerekçe olarak ilacların bir kısmını kullandığı bir kısmını ise kullanmadığı gözlemlendiği savunmasını yapmışlar. Ben çalıştığım ve çalışmadığım dönemde ucretli muayne olduğumu ilaçları paralı aldığımı ilaç kutularımı resim çekerek savunmamı sağlık bakanlığına cevap olarak ilettim. 6 ay dolmasını bekliyorum az kaldı. Şuanda ayak düşmeside çıktı tremore bağlı sinir kaslarım hasar olmuş belim bacaklarım sırtım çok kötü durunda noroloji takibindeyim şuan. İlk fiziğe gittim baştan sağma bilindik hareketleri yap çalışmana devam et dedi çalıştığım yer ağır şartlarda koli kaldırma deposu söylememe rağmen git çalış hareketlere göre dedi. Bende ortapedi gittim 1 gün sonra direk düşük ayak dedi.

Ortapedide aynı şekilde ayak düşmesi dedi. Fizik görmen lazım dedi fizik uzmanı kağıt verdi gönderdi yapmadı dedim. Benim söylediğimi söyle yapsın dedi yapması lazım dedi. 1 gün sonra ortapedi yine engel durumu sorma gittim senin ameliyat olman lazım oran tabi veriliyor dedi. Emin olmak için sorma geldim dedim. ona kurul karar vericek dedi. Sonra başka Fizik hekimine gittim fizik uygulama ve ayak dusmesi için oda başta bel fıtığı kayma şüphelenmişti oda sonra bu durumu gördü onay verdi Beyin cerrahı özel hastanede teşhisimi buldu norolojide aynı kanaati verdi fizikle işin yok dedi. Beyin cerrahı reçete yazısında aynen şunu yazdı solda düşük ayak sağ ayakda ise 4/5 zaaf gibi birşey mevcut yazmış. Daha öncede tremor hastalığıda mevcuttur demiş. Sizce bu durumda sürekli engel oranı çıkarmı.

Beyin cerrahı sen sakat engelli hastasısın dedi. Norolojide engellisin dedi. İlaç takibim devam ediyor 6 ay dolmasını bekliyorum. Beyin pili yaptırdınmı demişti daha oncede noroloji bu uzman takibinde ust uzman hekime capa tıpa kadar gitmiştim riskli diye kabul etmemiştim. Sen o zaman hayatın boyunca çekeceksin dediler. Şuandada tremore ek dusuk ayak çıktı yeni ilave hastalık olarak. Bende 5 senedir sırt bacak ağrım vardı bel fıtığı romatizma şüpheleniyordum açıkcası gitmedim doktorlara yeni gittim düşük ayak beni böyle yapıyormuş meğerse. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sürekli engel raporu konusunda? 6 ayım dolduğunda sizce verirler mi? başvurduğum geçmiş dönemde bana 2 kez bu hastane 55 vermişti ama hastalık geçmediği halde düşürdüler şuan süreç nasıl ilerler sizce?

Şuan ayak ve sırt ağrımdan uyuyamaz haldeyim tremore ek umarım oranımı verirler oranım düştü işten çıkarılma durumum var ofisteydim depo kısmına geçince hastalığım dahada kötü oldu. İş ve mesleki hastanesine gidicem. Beni çok zorluyor. Piyasada kötü kendimi zorlarsam sağlığımdan olacağım ne olacak bilmiyorum. oranımı verseler bari haksız yere hakkım yeniyor tedaviye yanıt vermediğimi söyledikleri halde gerisini siz düşünün artık...
m

Tremor/bir sürü nedeni var.. puan için fiziki muayene olmanız gerekir.
Muayene sonrası puanınız netleşir.

@EBTiSEM,

ben 10 yaş titrmesi var ilaç fayde etmedı dideral meysulin Anne Abi dayı öyle ben parkinson esansiyle termor hasta engeli rapru çıkarcam nasıl kaç engeli veryo

esansiyle temor engeli raporu yüz de kaç olyo

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt