Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trombosit hastaları 2022 aylığı alabilir mi?

sevgikapısı

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar benim 2 tane yeğenim ikiside ailesel trombosit hastalığı var acaba bunlara 2022 yada evde bakım maaşı alablirmiyiz lütfen bilgilendirin allah razı olsunn.

Sakatlık oranı cetveli'ne göre en az %40 özürlü sağlık raporu alabilirseler 2022 aylıgı mümkün.
İki kardeş 18 yaşından küçükse ve yukarda dediğim gibi en az %40 özürlü sağlık raporları olursa, 2022 engelli yakını aylığı (18 yaş altı aylığı) için başvuran anne babanın 98 TL'yi geçen bir geliri yoksa ve aktif sigortalı dğilseler yegenleriniz için anne babasına başvuduklarında 2022 engelli yakını aylıgı baglanır. Şartlar uygunsa tabi.

Evde bakım aylıgı için sakatlık oanı cetveli'ne göre düzenlenmiş en az %51 ve "ağır özürlü" ibareli özürlü sağlık kurulu raporu şart. rapor alınabiliorsa ve iki kardeş bakıma muhtaçlık kritrlerine uygunsa, hanede kişi başına düşen glir 363 TL'yi geçmiyorsa evde bakım aylıgı alınabilir tabi ki.
Hastalık hakkında bişi bilmiorum. O yüzdn ben gerekli şartları yazdım siz bunlara gore bir durum degrlendirmesi yaparsınız.

şimdi ben muhtaçlık kriterlerini okudum da yeğenlerim bu kriterlere uymuyor ama bu onların aciz olmadığını göstermez ki yeğenlerim koşup oynayabiliyorlar önlerine yemek gelince kimseye (anneleri dışında) ihtiyaç duymadan yiyebilirler kanımca alamazlar peki sizce2022 de eniştem sigortalı fabrika işçisi asgari ücrete tabi acaba faydalanabilirlermi size çok teşekkür ederimm

Baba sigortalı çalışan oldugu için 2022 engelli yakını aylıgı baglanmaz.

ya sizden özür dilerim cehalet böle birşey olsa gerek. yani şimdi bu çocuklara hiç bir şey yapılamicak mı? yani bunların iyi beslenmesi gerek hastalıkları itibariyle yani babasının aldığı maaş yeterli değil en azından sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın yapabileceği bir şey yok mu? alllah sizden razı olsunn...

18 yaşından küçük çocuklar aylık alamadıgı için onların adına anne babasının alması gerekior. Baba sigortalı çalışan olduğu için engelli yakını aylıgı için hiç başvuramaz. Direkt onun gelirine bakılır çünkü. Anne başvursun denesin bi. Annenin de gelirine bakılır eşinden dolayı TMK na göre bir gelir tesbit ederler. Bu tesbitte annenin eşinden dolayı aylık geliri 98 TL'yi gçerse baglanmaz. Ama isterseniz gidin bi deneyin. Nasılsa yerel idareler arasında tutum farklılıklarının oldugunu bilioruz.
Kaymakamlıga gitsinler bi dnesinler bakalım... Ama işin açıkçası yasal açıdan baya zor bu.
Eğer 2022 engelli yakını aylıgı baglanmazsa mvzuatın engel oldugunu soylrlrseler bunda da çocukların yaşamsal ihtiyaçlarının ailesi tarafından karşılanamadıgını o yüzden aylık olmasa bile yardım edilmesi grektiğini soyleyin. Bu durumda zaten çocukların şartlarını araştırırlar, incelerler v eger yaşamsal ihtiyaçları oldugu tesbit edilir ve ailnin ytersiz kaldıgı düşünülürse ellerinden geleni yapmaya çalışırlar.
Ailenin ytersiz kaldıgı alanda sözkonusu çocuklarsa ve sözkonusu yaşamsal bir sorunsa devlet her halukarda el uzatmakla yukumludur.

ya size son sorum olacak kusura bakmayın acizliğimden bilgisizliğimden dolayı sizide rahatsız ediyorum şimdi yeğenlerim koşup oynaya biliyorlar başkasına ihtiyaçduymadan merdivenleri inebiliyorlar ama hayati tehlikesinden dolayı hastalıklarında ötürü taşıyorlar bu hayati tehlikeyi bundan ötürü bakıma muhtaçlık maaşı söz konusu olabilirmi? kusura bakmayınn alllah sizden razı olsunnn...

Öncelikle rahat olun:) Bu site zaten bilgilndirme amaçlı, paylaşımı esas alan bir site. Burada elbette soracagız, ögreneceğiz, paylaşacagız. Aciz olmamız ya da bilmememiz bizler için asla sorun olmayacak hep birlikte ilerleyeceğiz:)
O yüzden rica diyorum, öncelikle rahat olun. Burası yuvanız:)

Sorunuza gelince evde bakım aylıgı için en az %51 ve "ağır özürlü" ibareli özürlü sağlık kurulu raporu şarttır. Aynı zamanda bakıma muhtaçlık kriterlrine uygun olunması aranır. Bakıma muhtaçlıktan kasıt bir başkasının bakımına ihtiyaç duyulması halidir. Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerinden (öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmek, güvenliğini saglamak, hareket edebilir olmak gibi) belirtilen aktivitelerden en az birinde bir başkasına tam bagımlı olmak ya da bahsedilen aktivitelerden en az ikisinde kısmen bir başkasına bagımlı olmak anlamına gelir.
Hayati tehlike riskinin olması bu bahsedilen aktiviteleri yapamıyor olması anlamına glmez o yuzden bakıma muhtaç bulunmaz. Tabi asıl uzman goruşu önemlidir. Sonuçta hastalık hakkında bilgim yok. Başta da dedim.

Üst Alt