Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TSK personeliyim. Polipozis koli (Fap) ile malulen emekli olabilir miyim?

ramazanbulut

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba grupta yeniyim 2019 yılında uzman çavuş olarak göreve başladım ailede kolon kanseri öyküsü olduğundan dolayı kontrol için kolonoskopi endoskopi yaptırdım.Ve sonucun da polipozis yani kalın bağırsakta yüzlerce polip olduğu tanısı konuldu bu tanı ( D) dilimine giriyor ben sözleşme yenileyemeyeceğim memuriyette 1250 gün sigortam var .sivilde 1265 gün .kalın bağırsağım alındığında adi malulluk hak eder miyim genelde yüzde 50 -60 rapor vereceklerini söylediler bu konu hakkında bir bilgi sahibi olan var mı acaba şuan da ağrı vb durumu yok ama kalın bağırsağı aldırmazsam kolon kanseri olmama gibi şansım yokmuş. 2011 12.ayda ilk sigorta girişim mevcut.

[FONT=sans-serif]Komutanın verdiği kısa cevap şöyledir:
Vazife malullüğü olmaz ancak adi malullük belki.
Selametle
Sağlıklı günler dilerim.[/FONT]

Genel cerrahi % 50 veriyor 1800 gün ile emekli olabilmen için tek hastalık %60 şart diye biliyorum. hastaligimiz aynı benim ki kanserlesmisti 2016 da ameliyat oldum ameliyat olacaksan iyi Bi doktor bulmanı tavsiye ederim ameliyattan sonra bir çok sıkıntı yaşadım ben

Geçmiş olsun kardeşim. senin ki Fap Polipozis hangi türü sendeki tübülor adenom villioz adenom vb.İtiraz ettin mi

Evet Fap genetik itiraz edemiyosun total kolektomi %50 veriliyor fazlasını vermiyorlar sizede geçmiş olsun

Sgk malûl hakkında.

Merhaba herkese kolay gelsin öncelikle yakın zamanda ameliyata gireceğim kalınbarsak alınacak.TSK malul ediyor.SGK benim hastalığımın kalıtsal anne ve babadan kaynaklı 5.kromozom ile alakalı olduğunu söyleyebilir mi. Normal er olarak askere gittim uzman çavuş olarak 2019 da göreve başladım ne kanda çıktı nede ultrason vb şuanda ağrılarım yavaş yavaş başladı bende kendimde böyle bi rahatsızlık olduğunu bilmiyordum.Mesela böbrek küçülmesi kalıtsal bi hastalık SGK Malûllüğe red verdi başka bi tsk personeline. benim ne gibi birşey yapmam gerek çoğu hastalık zaten kalıtsal anlam veremiyorum yardımcı olabilecek varmı .

ramazanbulut

Kalıtsal olması red gerekçesi olamaz aslında. Kalıtsal olsa da mesleği yapmaya mani olmamış sonuçta ve bir süre sonra hastalık ilerleyerek çalışmaya mani olur seviyeye gelmiş. Bence mahkeme yolu ile de olsa emeklilik hakkı kazanılır.

Teşekkür ederim abi bizim grubun avukatı felan var mı bu işler ile ilgili .

Ramazan bey kardeşim sana bir tüyo vereyim, sen artık gerisini araştır.
Şimdi askerimiz şehit oluyor, devlet bu şehit ailelerine bir tazminat ödüyor. Bu arada tüm şehitlerimizin mekanı cennet olur inşallah. Şehit ailelerini avukatlar arıyor ve dava açıldığı takdirde daha yüksek miktarda tazminat alınabileceğini aileye bildirerek kendilerine ailenin vekaletname vermesini istiyorlar.
Veya bir başka misal daha vereyim. Sözleşmeli er/onbaşı/çavuşun sözleşmesi feshediliyor. Yine avukatlar devreye giriyor ve sözleşmesi feshedilen eski askeri arayarak tazminat alabileceklerini ya da tazminat alınmış ise bunun miktarının yükseltilebileceğini söyleyerek yine kendilerine vekalet verilmesini talep ediyorlar.
Bu işi yapan avukatlar ekseriyetle Ankara.da. Adamlar sanki askeriye aleyhine dava açmakta uzmanlaşmışlar. İşleri güçleri tazminat davaları açıp devletten tazminat koparmak ya da tazminat alınmış ise bunun miktarını yükseltmek. Bu davaları genelde kazanıp kazanmadıkları konusunda ise hiçbir şey söylemiyor ve susuyorum.
Şayet sen de askeriye aleyhine bir dava açmayı düşünüyor isen mademki Ankara.dasın askeriye aleyhine dava açmakta uzmanlaşmış olan avukatları bulmaya çalış ve onlarla istişare et konuyu.
Bu benim naçizane önerimdir.
Selametle.
NOT. Benim şahsi düşünceme gelince; şehit ailelerinin kendilerine devletin verdiği tazminattan daha fazla tazminat elde etmek için bu tür dava açmalarını hoş karşılamıyorum. Bunun seninle alakası yoktur kardeşim yanlış anlama.

Mevlam tüm şehitlerimizin mekanını cennet eylesin.Ailelerine sabır versin şehit olmayı şuan da dahil her zaman isterim bu işin başka bir noktası orada hem fikiriz abi .Benim kızdığım nokta şurası Tsk beni işe alırken 15 doktora götürüyor alt ast böbrek akciğer ultrason KBB göz kol psikiyatri vb rahatsızlıklardan dolayı beni sağlık raporuna tabi tutuyor iyisen geçiyorsun hasta olursan mesleğe almazlar .Ben mesleğe girmişim 2018 de asker olarak almışsın 2019 da uzman çavuş olarak mesleğe almışsın 2022 temmuz ayında ailemde kolon kanseri öyküsü olduğundan dolayı kontrol için kolonoskopi yaptırdım hiç duymadığım ailemde ne annem de ne babam da ne amcalarımda Fap Polipozis denen hastalık yoktu.Şimdi ben ne yapayım TSK diyorki seninle işim bitti tamam bittiyse beni başka bi memuriyete aktar yada malullüğe gönder SGK bana bu doğuştan annenin 5.kromozomun apc geninden gelen kalıtsal bi hastalık derse ve ben bu hastalıktan yüzde 50 rapor verirken beni malul değilde sözleşme fesih yapıp gönderilerse benim durumum nasıl olur ben askerim abi psikolojik savaş veriyorum 1 aylık evliyim. İşteki arkdaşlarımın yüzünü eşimden daha çok görüyorum bilmem anlatabildim mi bu mesleğe girerken kutsallık ve vatan millet dedik girdik.Benim amacım tazminat çok almak değil hakkımı istiyorum sadece hakkımı tsk D diliminden beni er olarak askere almazken uzman çavuş olarak göreve başladım madem bende bu hastalık vardı beni askere aldınız neden uzman çavuş yaptınız tsk da en çok yıpranan bizleriz filler tepişir bizler eziliriz.

Güzel kardeşim; ben seni çok iyi anlıyorum, zaten yukarıda yazdıklarımın seninle bir alakası yok. Sadece bu konuda, yani askeriye aleyhinde açılan davaları uzmanlık alanı olarak belirlemiş avukatların varlığını sana belirtmek için yukarıda misalleri verdim. Yoksa ++senin derdin tazminat almak++ filan demedim, demediğim gibi öyle bir şey ima dahi etmedim. Meramımı tam olarak ifade edememekten kaynaklı yanlış anlaşıldı isem kusura bakmayasın lütfen. Biliyorum en çok yıpranan sizlersiniz, uzman sınıfında olan erbaş/onbaşı ve çavuşlar. Sizler önde gidenlersiniz.
Dediğim gibi sana yardımcı olabilecek avukatlar daha ziyade bu işi uzmanlık alanı olarak seçmiş avukatlardır, ve ekseriyeti de Ankara.da bulunmaktalar zira davalar daha ziyade orada açılıyor. Daha ziyade diyorum çünkü diğer şehirlerde de açılan çok sayıda dava var.
Allah yardımcın olsun.
Selametle.

Çok teşekkür ederim abi biliyorum benim için yazmadığını ben sadece yukarı mercilere edemediğim sitemi şuanda kendi kendime yazıya dökme gereksinimi duydum oda psikolojiktir :) Allah razı olsun hayırlı akşamlar .

Sana özelden mesaj yazdım okudun mu? Oku da cevap yazıver iki satır birazdan bakarım mesajına zira şimdi kısa bir süre ayrılmam gerek

Üst Alt