Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TSK'da astsubayım. Emeklilik şartlarım ve prosedür konusunda kafam karışık..?

onur20uz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
TSK Kara Kuv.K.lığında (2004-2006 AMYO öğrencisi) 2006 yılından bu yana halen astsubay olarak görev yapmaktayım. İlk memuriyete başlama tarihim e -devlet HİTAP ta 01.09.2004 olarak gözükmektedir. 15.09.2019 tarihinde 15 yıllık memur olarak sigorta pirimim yatmış olacak ( yıpranmam ile 18 3 ay) ve 6500 gün civarıda pirim günüm olacak.

Hodgink lenfoma evre 2 tanısı ile 8 kür kemoterapi gördüm şu an remisyonda hastalığım. Mayıs 2019'da 2 yıl süreli %60 ( 2 yıl sonunda mayıs 2021 de %40 süresize dönecek) engelli raporu aldım. TSK' sağlık yeteneği yönetmeliğine göre zaten yardımcı sınıf olarak sınıf görev yaptığımdan sınıf değiştirme ve maluliyet hakkım yok.

Hastalığıma göre sınıf görevini yapar veriliyor ve malülen emekli olamıyorum. E-devletten 4c hitap bilgilerime baktığımda emeklilikte 15 sigortalılık yılına tabidir. Maluliyet durumunun SGK tarafından onaylanması halinde 15.09.2019 emekliliğe hak kazanır yazıyor. 5510 sayılı kanun geçici 4 üncü madde kapsamında raporumun SGK'ya gönderilerek ne zaman emekli olabileceğimin hesaplanması ve tarafıma bildirilmesi hususunda dilekçe ve engelli raporumu kuvvete gönderdim. Engellik oranım SGK hitap bilgilerime işlenmiş. Bunu hem PYBS'den hemde E-devletten görebiliyorum. Ama dilekçeme daha cvp gelmedi.

Form sitelerinde benimle aynı durumda olan 2015-2016 yıllarında erken emekliliğe başvurmuş ancak problemlerle karşılaşmış, mahkeme sürecine başvurmuş ,emekliliği onaylanmamış, istifa edip dışarıda çalılışıp tekrar erken emkliliğe başvurup emekli olamaya çalışmış meslektaşlarımı gördüm.Ama hiçbiri sonuçta emekli olup olamadıkları konusunda bir bilgi paylaşmamış. Yazılarında çoğu 3-4 yıl öncesine ait , yeni yazılanlar hep benim gibi ne yapacağını soranlar. Ben bu durumda erken emeklilikten faydalanabilir miyim? Yada istifa edip emekli olabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

onur20uz

Emekli olup olamiyacaginizi sgk saglik Kurulu Karar vêrir siz kurumunuz uzerinden sgk ya engeli emekli si olup olamayacaginizi sorun Kurul raporu Kabul ederse kurumununuz size emeklilik hakki vêrir bide peryodik muaynede size tsk gorev yapam az vermeleri lazim di neden orda olmadi Kuvet artik engeli raporu olanlari direk zaten emeklilik icin sgk gonderiyo artik engeli raporu olanlarla ugrasmiyolar

Periyodik muayene 3 yılda bir yapılır ben 2017 de o muayeneye girdim ve tsk sağlık yeteneği yönetmeliğine göre bakım sınıfı astsubay olarak hastalıklar çizelgesi 35-b-2 ye göre sınıf görevini yapar aldım. Engelli raporumu 2019 mayıs ayında aldım. Ama periyodik muayenede neye göre tsk da görev yapamaz verecekler. Hangi mevzuatta yazıyor. O kadar araştırdım bulamadım tek bulduğum anayasa, bm engelli hakları sözleşmesi ve 5378 sayılı engelliler kanununa göre beni 5510 sayılı yasanın geçici 4 maddesine göre emeli etmek durumunda olmaları. Bende bu doğrultuda kurumuma dilekçe yazarak raporumu sgk ya yolladım.ama böle emekli olan varmı veya bana engel teşkil edecek bir durum var mı sonuçta hukukçu değilim.

Geçmiş olsun. Emekli olmadan önce 3 yıl askeri hastaneden 6 şar aylar şeklinde rapor ile malülen emekli olabilirsin.
Ben 24 ay ile oldum. Bulunduğun ildeki sgk emeklilik biriminle görüş bilgi alırsın.

Ben 22 ay rapor aldım. Şu an rapor alma durumum yok. Çalışıyorum.Zaten askeri hastaneler kapanalı 2 yılı geçti. Benim 5510 geçici 4 üncü maddesi ile bilgiye ihtiyacım var teşekkürler.

Onur20uz @ Ben askeriyeden engeli emekli si olarak emekli oldum bi ay sana bu konuda be den baska net bilgi verecek kimse yok Suan bu forma da yapman gereken kuruma dilekce verip sgk engeli raporuna is dînassent emekli olup olamayacagini sormak sgk saglik Kurulu raporu onaylarsa emeklilik sartlarini sans yazili olarak bildiriyo bunun haricinde raporun surekli olmali sûreli raporlarla emeklilik tale bi sikinti li oluyo tsk nin saglik yonelgesi sadece tsk gorev yapamaz raporu ile emeklilik ve maluluk yonunden tsk Dan gèlen talepleri sgk dikate aliyorlar Kanu uni duzenlemeler bu yonde bide reysen emeklilik kosularini sgk dikate aliyorlar onun haricinde engeli emeklilik isdegi kisisel isdege bagli oldugu icin gerek li calisma ve pirim gunun dolmussa ve aldiginiz engeli saglik Kurulu raporu sgk tarafindan Kabul olmus à Kuvet emekli olmayi size birakiyo emeklilik icin ben karanetten dilekce verdigimde orda zaten engeli emeklilik icin hazir dilekce Var orda soyle yaziyo isde sgk maluluyet Kurulu engeli raporumu onayladi gerekli calisma gunun tamam 5510 gec ici 4 Gore emekliligimin baslatilmisi diye karanetten emeklilik dilekcesi vériliyo burda onemli Olan sey Kuvet raporun maluluyet tespit kurulu ca onaylanmasi ve sgk onaydan sonra kac yil pirim gunu isde mis sgk sizden Kuvet ona bakiyo engeli emekliligi icin once sgk kurum uzerinden gorus yazisi alin o yazida rapor oraniniz kac ile onaydan mis ornegin 60 engeli oraniniz sgk oraninizi 40 dusurmus sizden 6480 calismis olma sarti agriyo gibi sgk haricinde size Hangi sartlarda emekli olacaginizin bilgisini kimse net soylemez o yuzden emeklilik gorus yazisi isdeyip durumunuzu gorun

Dilekçe yazdım kuvvete 2 ay önce, raporumun aslını sgk ya göndermesi ve 5510 geçici 4. mad. göre emekliliği ne zaman hakedeceğimin sgk tarafından hesaplanarak bilgisini tarafıma yollanması ile ilgili için dilekçemle yolladım. Raporum süreli %60 iki yıl sonrada %40 süresiz olacak hodking lenfomada bu şekilde kronik hastalık. E devlette yaklaşık 15 gün önce 4c hizmet döküm bilgilerimde değişmiş " emeklikte 15 sigortalılık yılına tabidir diye ibare yazıyo. Malüliyet durumunun SGK tarafından onaylanması halinde 15.9.2019 tarihinde emekliliğe hak kazanır diyor." Tam 15 yıla tekabül ediyor. Şu an yıpranmalarımla 6533 gün pirim günüm var.Sanırım artık SGK dan yazılı cvpta gelir.

TSK personeliyim. %60 olan raporum %40'a düşerse emeklilik şartlarım ne olur?

selamlar şu an çalışmaya başladıktan sonra aldığım 21.05.2019 tarihli 2 yıl süreli %60 engelli raporum var. ekim 2008 öncesi işe girişliyim memurum. şu anki koşullarda 15 yıl çalışma süresi şartı ile emeklilik hakkım var.15.09.2019 tarihinde emekliliği hak edeceğim lakin 2 yıl sonra benim hastalığımın oranı %40 düşecek (hodgink lenfoma remisyonda hastalık kronik) bu durumda sıkıntı yaşar mıyım? çünkü normal şartlarda %40 sonradan engelli memur 18 yıl-6480 prim günüyle emekli oluyor. benim pirim günüm şu an zaten yıpranmam olduğu için 6500 günden fazla ama çalışma sürem 15 yıl yani iki yıl sonra %40 engelilik ile emekliliğin şartları olmuyor. nelerle karşılaşırım. bekleyim 2 yıl sonra %40 rapor ile 18 yıl-6480 gün prim şartını sağlayıp 15.09.2022 de mi emekli olmalıyım ?

düşerse etkilemiyormuş %40 al yeter emekli olduktan sonra

Memur erken emelilik şartları

Merhabalar

ben tsk muvazzaf astsubay 4c li olarak (01.09.2004 tarihinde bu yana) 15 yıl 6 ay suredir fiilen görev yapmaktayım.
Yıpranma ile birlikte şu an 6825 gün 18 yıl 10 ay pirim günüm var.

5510 geçici 4 maddesi gereği erken emeklilik için sgk dan görüş alınması için kurumuma dilekçe yazdım ve raporum sgk ya gönderilmiş. 15 yıl 6 ay fiilen görev ile (yıpranma ile 18 yıl 10 ay ) şu anda emekliliği hak ediyor muyum?
Raporum süreli %60 mayıs 2021 süresi bitecek ve sonrasında süresiz %40 düşecek. Emeklilik şartlarında fiilen çalışma günü ve pirim gün sayısına mı bakılır yoksa yıpranmam ile birlikte zaten 18 yıl 10 ay ve 6825 gün olan duruma mı bakılır.
Emeklilik şu an olsa bile 2021 eylüle de emekli olmak istiyorum derce alabilmek için ancak o tarihte 17 yıl fiilen çalışmış olacağım . tabi yıpranma ile 20 yıl gibi olacak 7300 gün civarı olacak. Eğer %40 ile eylül 2020 de fiilen 17 yıl çalıştığımdan emekli olamayıp 18 yılı beklemek zorunda kalacak isem %60 ile hakettiğim anda bu yıl 16 yıl eylül ayında dolunca olacağım.

şimdiden tşkkrlr

Memur erken emeklilikte fhz ( yıpranma) sayılır mı?

Merhabalar tsk da muvazzaf astsubay olarak görev yapmaktayım. Hodgin lefoma evre 2b hastalığından %60 süreli rapor aldım. Raporumun süresi mayıs 2021 de bitecek ve yeni raporum %40 süresiz olacak. Kurumuma dilekçe ile 5510 geçici 4 madde kapsamında erken emekliliği ne zaman hakedeceğim hususunda dilekçe gönderdim ve raporum aslı ile birlikte kurumum tarafından sgk ya gönderildi sgk heyeti %40 oranında iş gücü kaybına uğradığımı kanısına varmış.
%50-59 oranında iş gücü kaybında en az 5760 gün,
%40 -49 oranında iş gücü kaybında 6480 gün,
uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla hakkında ilgili kanun ve fıkra hükümleri uygulanır diye cevap yazmış.
Sonuç olarak ta sakatlığımın %40 oranında olduğu anlaşıldığından 6480 gün (18 yıl) ve fazla hizmeti varsa emekliliğinde sakınca yoktur.diye belirtmiş.benim fiilen 15 yıl 7 ay 4 gün hizmetim var, ancak 3 yıl 7 ay 23 gün fhz (yıpranmam) olduğundan toplan hizmet yılım 18 yıl 11 ay 23 gün (toplam prim: 6863 gün fhz dahil) oluyor. Sorum şu fhz erken emeklilikte sayılır ve 6863 gün olarak değerlendirilerek hemen emekli olabilir miyim ? Yoksa daha 2 yıl 5 ay daha çalışmam ve yeni raporu tekrar gönderip aynı işlemler tekrardan mı olması gerekecek ? Teşekkürler.

Erken emeklilikte bütün hizmetleriniz sayılır. Fiili Hizmet Zammı da dahildir. E-devlet üzerinden baktığınızda SGK TESCİL ve HİZMET DÖKÜMÜ/4C TESCİL BİLGİLERİ sekmesin de FHZ süreleri görüntülenir.

Evet e-devlette görüyorum. Zaten yukarıdaki bilgileri fhz mi görerek yazdım sadece erken emeklilikte süreye eklenir mi? Malülde 10 yıl fiiili çalışma istiyor çünkü fhz üstüne ekleniyor ancak 9 yıl 11 ay olsun fiili hizmet isterse üstüne 10 yıl fhz olsa emekli etmiyorlar diye biliyorum. Erken emeklilikte durum nasıl diye sormuştum bilgiden eminsiniz değil mi teşekkürler.

Evet ben SSK dan emekli olmuştum. Emekli sandığında 900 gün prim ve 225 günde FHZ süreleri toplanmıştı bu da toplam olarak 1125 gün prim ediyordu.

Bütün hizmetlerim sayıldı emekli olunca.

Sizde mi engelli erken emeklilikten oldunuz. Ama 1125 pirim güne emekli olunamıyor ki

onur20uz
SSK da 2615 günüm vardı ve toplam primim 3737 gündü. 2019 da tekrar memur oldum ve emekliliğim iptal oldu.

2008 öncesi memurarda fhz ve erken emeklilik

2004 yılında memur olarak göreve başladım daha öncesinde hiçbir sigortam yok. 2015 yılında kansere yakalandım ve tedavi gördüm 2019 yılında %60 engelli raporu aldım ve erken emeklilik kapsamında 2020 yılında dilekçemle raporumu kurumuma gönderdim ve kurumum tarafından sgk dan görüş istendi. Sgk sağlık kurulu %40 engelli olduğumu ve 5510 sayılı kanun geçici 4 madedesi 6 fıkrası hükmünce 6480 gün ve daha fazla ise emeklili olmasında sakınca yoktur diye cevap verdi. Fiilli hizmetim 15 yıl 7 ay (5610 gün) ancak fhz yani yıpranmalı meslek gurubunda çalıştığımdan toplam hizmetim 18 yıl 11 ay 24 gün (6863 toplam prim) gözükmekte yani şuan durumum nedir emekli olabilir miyim ? Yoksa fhz sayılmaz 2 yıl 5 ay daha beklemek zorunda mıyım ? Tşekkürler.

onur20uz

Yıpranma dahil edilir tabii ki emeklilik hesabına. En temel özlük hakkıdır TSK personeli için.

Bu gün msb emekliliği onayladı. Artık ilişki keseceğim ayın 16 sında

Üst Alt