Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tüm antipsikotikler akatizi yapar mı?

Coni bosi

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
5
Merhaba arkadaşlar 3 ilaç değiştirdim hepsi de akatizi yapıyor. Doktorum yapmayan ilaçlar olduğunu söylüyor ilaç değiştiriyoruz. Ben ise her antipsikotiğin akatizi yapacağı görüşündeyim ve yaygın yan etkiler arasında bu akatizi.. Yorumlarınız nelerdir , önem ile bekliyorum

"Akatizi, antipsikotik ilaçların yan etkilerinden biridir ve genellikle dopamin reseptörlerini bloke eden ilaçlarla ilişkilidir. Akatizi, hareket etme isteğinde artma, huzursuzluk, yerinde duramama gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bazı antipsikotik ilaçlar akatizi riskini artırabilirken, bazıları daha az akatizi yapma eğilimindedir. Örneğin, atipik antipsikotikler (ikinci nesil antipsikotikler) genellikle daha az akatizi yapma eğilimindedirler. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:

1. Aripiprazol (Abilify)
  2. Lurasidone (Latuda)
  3. Quetiapine (Seroquel)
  4. Clozapine (Clozaril) - Ancak bu ilaç ciddi yan etkileri nedeniyle sık kullanılmaz.
Bu ilaçlar genellikle dopamin reseptörleri üzerinde farklı etkilere sahiptir ve bu nedenle akatizi riski daha düşüktür. Ancak, bireylerin yanıtı bireysel olabilir ve herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmaları önemlidir."

Ben clopixol ve norodol kullanıyorum akatizi yapmıyorlar.

@Coni bosi, Evet akatazi yapmayan antipisikotikler var ama sorun şu bu kişiden kişiye değişiyor aynı ilaç bir hastada çılgın akatazi yaparken diğer hastada yapmayabiliyor ve bunu öğrenmenin tek yolu denemek ne yazık ki.

ben hergün nerdeyse 2 saat müzik dinleyerek ordan oraya evin içinde dolaşıyorum

@Ahmet T,

devlet hastanesine mi gidiyorsun

@Serhatç,
Clopixol ben de kalıcı mutsuzluk yaptı , artık eskisi kadar mutlu hissedemiyorum

Ben 750mg cedrina kullanıyordum eskiden ve hiç akatezi yapmıyordu. Şu an 150mg kullanıyorum ve remisyondayım. Şu an 150mg ı aşarsam akatezi yaşıyorum. Demek isteyeceğim sana uygun dozdan fazla dozda ilaç alırsan akatezi yapabilir.

İsteksizliğin ve diğer yan etkilerin yanında çerez akatizi iki volta atarsın kesilir doktorlar antipsikozu verip hastayı kaderine terk ediyor bir şeyler yapmamız lazım bir şeyler

6 aydan sonra vücut alışıyor akitnazi falan kalmıyor. Başta uykusuzluk kasılma sürekli hareket istediği hepsi vardı. 6 ayda sıfırlandı.

Israrla aynı antipsikotiği kullanıp vücudunuzun alışmasını sağlamalısınız.

Seni çok iyi anlıyorum. Doktorunun bu durumun farkında olması ve sana bu sorunu yaratmayan bir ilaç bulmak için çalışması iyi bir şey. Her antipsikotiğin akatizi yapıyormuş gibi gelse de, aslında daha düşük risk taşıyan ilaçlar da var. Vücudun için doğru olanı bulmak önemli. Dozaj ayarlaması veya akatiziyi hafifletmek için ek ilaçlar gibi diğer seçenekleri de doktorunla konuştun mu? Bazen kombinasyon tedavisi etkili olabilir.

Üst Alt