Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üzerime bir ev olması 2022 maaşı almama engel sayılır mı?

tuanaaaa

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben engelliyim üzerimde ev var ama maaş almamda problem olurmu

gelir durumun önemli olan evin olması önemlidegil kiraya vermediysen

cvp için tşk ben 31 yaşımdayım bu güne kadar engelli maaşı almadım acaba nereye başvurmam gerekiyor

%64 Ağır engelli raporuma rağmen 2022 aylığı başvurum reddedildi?

%64 rapor um var yeni aldıgım üzerinde ağır engelli diyor üstüme bir evim var babam aylık 1.168 tl maas alıyor annem babam we ben yasıyoruz kaymakamlıga gittiginde maasın dolgun oldugundan maaş alamassın demiş ordakı görevli yardım ederseniz sevinirim

eviniz olduğu için ve haneye giren gelir bölündüğünde kriterlere uymadığından alamazsınız

sayın oturanboğa,babamın maaşı babama yetmiyorki,ben misal 34 yaşında bir insan olarak beni emekli maaşıyla geçinmeye çalışan babama mahkum ediyorsunuz diye itiraz edemez miyim,böyle itiraz edipte mahkemeden sonuç alan birileri varmı dır?

olumlu sonuçlanan itiraz sadece,babası üzerinden sağlık hizmetinden yararlananlar içinmidir?

Oturanboğa,
arkadaşın 2022 aylıgı saglık güvencesi sebebiyle değil nafaka yükümlüsü yakını emekli olduğu için, bir geliri oldugu için; engelli bireye babasından dolayı aylık 98 TL'yi geçen bir gelir öngördükleri için reddedilmiştir.
Zaten arkadaş da demiş babasının gelirinden dolayı başvurusunun reddedildiğini.
...
İlgili Yönetmelik der ki:
[SIZE=2]"Madde 4[/SIZE]
[SIZE=2]...[/SIZE]
[SIZE=2]c) Kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan: 22/11/2001 tarihli ve 4721 say[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]l[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]Türk Medeni Kanunun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek yak[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]bulunmayan[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2],[/SIZE]
[SIZE=2]... "[/SIZE]
[SIZE=2]Ayrıca bakmakla mükellef kimsesi varsa yine aynı Yönetmelik 7. maddeye göre;[/SIZE]
[SIZE=2]"[/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2]ç) [/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2](De[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]i[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ş[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ik:R.G.-1/8/2008-26954) [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]Nafaka ba[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]lanmam[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ş [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]olmakla birlikte 22/11/2001 tarihli ve 4721 say[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]l[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek yak[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]bulunanlar için, bu yak[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]nlar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n gelir durumu itibariyle aile fertlerinin say[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]s[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ile ikametgahlar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ndaki sosyal ve ekonomik durumlar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]dikkate al[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]nmak suretiyle yap[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]lacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsü her bir yak[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n, nafaka yükümlüsünün 2022 say[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]l[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]Kanuna göre ald[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ayl[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]k hariç olmak üzere, Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesi gere[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ince nafaka ba[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]lama esaslar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]dahilinde ilgiliye ay[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]rabilecekleri yard[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]m miktar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2], " deniliyor.[/SIZE]

[SIZE=2]Buna göre arkadaşın babası emekli olduğu için ve 18 yaşını geçmiş çocuguna yoksul durumdaysa aylık 98 TL'den fazla bir miktarda para vrebilceği hesaplanıyor. Tabi bu gelir sorgulaması hanede kişi başına düşen gelir hesaplanarak değil "ç" bendine göre yapılması grekior. [/SIZE]
[SIZE=2]Anladıgım kadarıyla memurlar babasının saglık guvencsindne yararlananları kestirmeden bu şekilde "geliri var" diye reddediyorlar. Babası emekli diye yani.[/SIZE]
[SIZE=2]"Babasının bir geliri var. Babası aylık ona 98 TL'yi geçen bir miktarda harçlık verebilir. O halde o 2022 aylıgı almaya hak sahibi değil" diyorlar.[/SIZE]
[SIZE=2]Oysa burada yerel iadereler tarafından tutarlı bir değerlndirme yapılmıyor. Memurların keyfi uygulaması da sözkonusu olabilior. Bunu uygulamalardan gorebilioruz. [/SIZE]
[SIZE=2]Madem ortada bir mevzuat var. Tam olarak ona göre hareket etmeliler ve yerel idareler arasında bir tutum farklılıgı olmamalı.[/SIZE]
[SIZE=2]Bu arada 364. maddyi hatırlatmakta yarar var.[/SIZE]

[/SIZE]"Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.
Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.
Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır."

Buna göre 18 yaşından büyük oldugu için arkadaşımızın babası onun nafaka yükümlüsü yakınıdır. Artık ergin oldugu için babasının arkadaşımıza bakım borcu yoktur. Ama arkadaşımız kimse yardım tmediği takdirde yoksul duruma düşecekse işt bu durumda babası ona nafaka yükümlüsü olarak bakmak zorunaddır.

İşte bunu dayanak alıyorlar. "Arkadaşın babası nafaka yükümlüsüdür. Yani Yöntmeliğe göre bakmakla mükellef kimsedir ve onun bir geliri vardır ve o bu arkadaşa aylık 98 TL'yi geçen bir miktarda yardım yapabilir" diyorlar.
Eğer "ç" bendine göre bir hesap yapıp babası çocuguna aylık 98 TL'yi geçen bir yardımda bulunamıyorsa, geliri yetmiyorsa ve bunu ispatlayabilirse kaymakamlıga itiraz etsin.
Eger yine bu muhtaçlık durumundan aynı bende gore eminse itirazı reddedildikten sonra mahkemeye dava açabilir ve kazanır. Ama mahkeme de arkadaşa babasından aylık 98 TL'yi geçen bir nafaka öngorurse 2022 aylıgı için itirazında haksız olur.

[SIZE=2][SIZE=2][/SIZE]
[/SIZE]

Şimdi ne yapmalıyım alamamzmıyım alabilirmiyim yol gösterin lütfenn..

Tuana babanız size aylık olarak 98 TL'yi geçen bir para yardımı yapabilecek durumda. O yüzden nafaka yükümlüsü yakınınız olan babanızın aylık olarak size yapabileceği yardımla aylık 98 TL'yi geçen bir geliriniz oldugu hesaplanacagından dolayı siz 2022 aylıgı alamazsınız.

Şifa, yukarıdaki mesajımda yazdıgım Yönetmelik 7. madde "ç" bendine göre sizin hiç geliriniz yoksa babanızın gelirine bakılır. Babanızın gelirindn sabit giderleri (kira, mutfak mastafları vs) düşürülür ve kalan vesair paradan evdeki siz de dahil kişilere ayırabileceği yardım miktarına bakılır. Eğr buna gore size aylık 98 TL'yi geçen bir paranın düşmesi mümkünse size aylık baglanmaz.
Ama babanızın aylık sabit giderleri düşülür ve size aylık olarak 98 TL'yi gçen bir para kalmadıgını belglndirirseniz, böyle bişi varsa kaymakamlığa bunları belgelendirerek ve "ç" bendini dayanak göstererek itiraz edin.
Böyle bir durumda yani nafaka yükümlüsü yakınlarınızın bir geliri oldugunda "ç" bendine gore hesap yapmak zorundalar sadece geliri evdeki kişi sayısına bölerek değil. Bunu da aklnızda bulundurun çünkü bazı memurlar babanın gelirini giderleri düşmeden direkt evdeki kişi sayısına da bolebilior ve boyle yanlış usulsüz hesap yapabiliorlar. Ancak giderler düştükten sonra kalan vesair para evdeki kişi sayısına bölünebilir unutmayın...
Ayrıca babanızın geliirini hsaplarlarken yaşadıgınız sosyal ve ekonomik çevreye göre bir hesap yapmaları gerekior.
Kısacası yukarıda verdiğim "ç" bendini esas almak zorundalar yani.
Ama buna göre yine hesaplamada aylık 98 tL'yi gçen bir miktarda yardım alabilceginiz öngorulurse yapılacak bişi yok.

babam 1milyar 168 milyon alıyor ama giderimiz daha fazla 3 kişilik bir aileyiz ama bir akülü sandalye alma durumumuz bile yok kendimize ancak yetiyor bana yardımcı olun bir akülü sandalye almam mümkünmü

benim babam esnaf bağkura kayıtlı ben 18 yaşına girdiğimde bağkurdan yararlanamadım ve çalışmadığım içinde sskdan yarlanamıyorum
2022 maşına başvurdum 6 ay sonra bağlandı ve yeşil kartımda çıktı. şuan babam emekli ama ben hala maaş alıyorum. tuana bu şartlarda ben maaş ala biliyosam sizde alabilirsiniz. ordaki görevliye sormayın her kafadan bir ses çıkar siz gerekli belgeleri tamamlayın başvurun. eğer alamazsanız avukata sorun alabilirsiniz derse dava açın. 2022 kişinin gelirine bakıyor kişi reşit olduğunda babanın veya annenin maaşı etkilememesi lazım.

ç) (Değişik:R.G.-1/8/2008-26954) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek yakını bulunanlar için, bu yakınlarının gelir durumu itibariyle aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınmak suretiyle yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsü her bir yakınının, nafaka yükümlüsünün 2022 sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesi gereğince nafaka bağlama esasları dahilinde ilgiliye ayırabilecekleri yardım miktarı, " deniliyor.

kırmızı renkle işaretlediğim madde yanlış yorumluyorsunuz. (hariç olmak üzere) diyor burda.
bu yazdığınız maddelerde engellilikle ilgili bişey göremedim bu maddeler nafaka davaları ile ilgili olmasın
çünkü nafaka 18 şaşını geçen bireye ancak üni. okuyorsa veriliyor sonra kesiliyor diye biliyorum.

sayın tuana sizin 2022 maaşı almanız imkansız,sizden durumu daha zayıf olanlar alamıyor. akülü sandelye için kaymakamlığa başvurun,belki bir faydası olur.

sayın hizal,babanız esnafsa fazla gelir göstermemiştir,dolayısıyla sizde etkilenmemişsinizdir.lütfen arkadaşlara yol gösterirken,kendimize göre mantıklı olanı söylemeyelim,yasayı gözönünde bulunduralım.BİZDE İSYAN EDİYORUZ AMA,2022 MAAŞINDA SADECE KİŞİNİN DEĞİL,ANNE BABASININ DA GELİRİ HESABA KATILIR DİYOR YASA. HEMDE DİKKATE ALDIĞI RAKAM 98 TL.ŞAKA DEĞİL 98 TL,ANNE BABANIZ SİZE AYIRABİLİYORSA 2002 MAAŞI ALAMAZSINIZ.

benim kızdığım bir noktavar 2022 maaşı almanız imkansız demişsiniz başvurmasında bir sakınca yok. başvuruda bulunurken görevli alamazsın dedi diye başvurmayayalımmı ordaki görevli tek başınamı karar veriyor bi araştırma süreci var alamazsın diye kestirip atmaktansa başvurmayı tercih ederim. yönlendirirken lütfen dikkatli olalım.

başvurmasında tabii ki sakınca yok,başvurayım mı sorusuna cevabımız başvur,şansını dene olur. bu zamana kadar ki tecrübelerimizle sabittir ki bağlanma ihtimali çok zayıf.ama sizin gibi de,reddedilirse avukata danış olur derse mahkemeye başvur demem. avukatlara göre her davayı kazanmak mümkündür zaten!!!

Hizal söylediğin tek bir dogru var ona katılıorum. Evet, tabiki biz "alamaz" desek bile gidip arkadaşlar başvurabilir. Burada sorulara mevzuata göre cevaplamışız. mevzuat açısından bakmışız olaya v ona göre yorumlamışız. Arkadaşlar isterse mevzuata aykırı olsun tabi ki gidip başvurabilirler. Sen baban mmurken aldıgını soylemişsin dayanak noktamız sen olamazsın zaten. Çünkü yerel yönetimler arasında tutum farklılıkları olabilior. Senin demek ki Yöntmelik 7. madde "ç" bndine gore gelir hesabın uygun bulunmuştur ya da yerel idarenin tutum farklılıgıdır. Bilemeyiz bunu. Sonuçta eline babandan dolayı aylık 2022 aylııgı hariç 98 TL'den aşagı bir miktarda nafaka düşüyorsa hakkındır yasal açıdan.
Neyse kırmızı olarak işaretlediğin yeri dikkatli okumanı tavsiye ediorum.
Yukarıda anlattıgım yaızmı da dikkatli okumanı tavsiye ediorum.
ve en önemlisi şu SGK'nın Uygulama klavuzunda geçen Ayşe Teyze örneğini dikkatle okumanı tavsiye ediorum.
Aynı şylri yazmaya hakkaten şu an vaktim yok ve okuldan yeni gelmişim aşırı yorgunum... Daha sonra anlaşılmayan konu kaldıysa rahat bi zamanda tkrar yazarım.
Burada yasal açıdan en dogru bilgilri elimizden geldiğinc vermeye ve yardımcı olmaya çalışıoruz. Yanlışımız olursa gizli kapaklı iş yapmıor özellerde ayrıca cevaplamıoruz. Cevaplar ortada ve eleştiriye daima açık...
Zaten bu şekilde kndimizi geliştirbilir ve birbrimizden bişiler ögrenebiliriz.
Sonuç olarak yazdıklarımızdan arkadaşlara "yasal açıdan maaş alamazsın aman başvurma "dediğimiz anlaşılıor yahut da öyle demişsek bu tarz lütfen düşünmeyin arkadaşlar.
Daima başvuru hakkınız var. Takdir ilgili kuruma aittir.
Bizim amacımız sadece haklarımızı bilmek, takipçisi olmak ve savunmaktır ki ilerde bilgisizliğin magduru biz olmayalım.
Çünkü sonuçta mahalli idareler hata bile yapsa eger aylık, haksız yere baglanmışsa ve bunu SGK sonradan anlarsa basıyor cezayı! tabi hakkımızı aramak için bir mahkeme kapısı açık ama buna ne lüzum var?
O yuzden yerel idarelerin uygulamalarına da guvenemioruz ve sadece yasal açıdan bakıoruz olaya. Ancak bu şkilde yol alabiliriz çünkü. Yasal açıdan bir y anlışımız olmadıktan sonra hakkımızı daima söke söke alabiliriz çünkü.
Kaymakamlıktan gelir durumundan dolayı reddedilenler elbtte mahkemeye itiraz edebilirlr. Ama mahkeme de nafaka yukumlusu yakınından 98 TL'yi aşan bir nafaka alabileceğini hesaplarsa bu itirazdan sonuç alamazsınız zaten. Niçin?
Çünkü yürürlükteki mevzuat izin vermior.
Saygılar.

Üst Alt