Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üzerine araç bulunduğu için Yeşil Kartı iptal edilen engellinin sağlık güvencesi..?

tuskilidi

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
İyi günler,

Benim %99 özürlü bir ablam var. Yürüyemediği ve sosyal hayatı kısıtlandığı için geçen yıl kendisi adına ÖTV istisnalı bir araç aldık. Ancak aldıktan sonra başımıza sosyal güvenlik sistemi kaynaklı bir sorun geldi.

Biliyorsunuz engelliler 2022 maaşı aldıkları için sosyal güvenlik sşsteminden yararlanabilmek için yeşil kart alıyorlar. Ancak biz yeşil kart süresini uzatmaya gittiğimizde "kişi üzerinde kayıtlı araba var kartı iptal ediyoruz" dediler. Biz bu durumu bilmiyorduk bilseydik araç almazdık.

Şimdi ise bir çıkmaz içerisindeyiz. Araç 5 yıl satılamıyor, ablamın kartı iptal oldsuğu için şu an sosyal güvencesi yok görünüyor ve Allah korusun yarın bir hastalık vs olsa biz ne yapacağız.

Bu sorunun bir çıkışı-çözümü varmıdır

2022 aylığı alanlar yeşil kart kullanıyorken kurum devralana kadar yeşil kart kullanmaya devam ederler. O yüzden tekrar yeşil kartı baglatmaya çalışın, yönetmeliği hatırlatın.
Ya da en iyisi ablanızın sağlık guvncesiz oldğunu söyleyerek SGK'dan 2022 yönetmeliği 24. madde uyarınca GSS kapsamında saglık giderlerinin karşılanmasını talep edin.
Zaten ablanız 2022 aylığı aldığı için başka seçeneği yok. Genel sağlık sigortası primi yatıramaz da. Çünkü yatırdıgı takdirde 2022 aylığını kestirmek zorundasınız.
Ya da varsa şartları tutuyorsa yakınlarının sağlık güvncesinden yararlanabilir.

aynı sorun benim başımda da var. araç almak istiyorum ama dediği gibi 2022 maaşı ve yeşilkart var bende. 2022 araç alımında sorun olmasada yeşilkartım iptal olur diye araç alamıyorum. bunun bi çözümü yok mu ? yani ya sağlık güvencesi ya araç mı demeliyiz ?

Malesef aracı olanlarda çoğunlukla yeşil kart, sorun oluyor. Uygulama genelde boyle. "Aracı var" denilerek yeşil kartlar iptal ediliyor netbus. Aksine bir uygulamanın olacagını sanmıyorum.

Üst Alt