Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vasilik kararı olmadan oğlumun 2022 maaşını çekemem mi?

k_u_a_f_o_r

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
benim oğlum 1991 kasım doğumlu ve 2022 aylığı alıyor, şu an annesi olduğum için ben çekiyorum. kendi çekmesine imkan yok. vasilik kararı bu sene mi yoksa seneye mi alınır?

bi de ben şu an kendi dükkanım var, evde bakım aylığı alabilir miyim? dükkanımı oğlumun üzerine yapsam aylıkta bi değişme olur mu?

cevaplarsanız sevinirim

Oğlunuz 18 yaşını doldurduğunda (sanırım Kasım 2009 oluyor) maaşı otomatik olarak durdurulur. Bu aşamada siz veya oğlunuz maaşın devam etmesi için yeniden başvuru yapmanız gerek. Sıfırdan... Sadece, eğer oğlunuzun halen aldığı maaş için verdiği rapor "sürekli" ibareliyse, bu durumda yeni başvuruda yeniden rapor çıkartmanıza gerek yok.

18 yaşından sonraki maaş için eper siz başvuracaksanız, mahkemeden vasi kararı çıkartmanız şart.

Dükkanı oğlunuzun üstüne yapmayın; boşu boşuna risk...

Evde bakım aylığı için haneden kişi başına düşen gelirin 305 YTL'den az olması gerek. Bu şartlar ve tabii bakıma muhtaçlık şatları varsa, elbette Evde Bakım Aylığı da alabilirsiniz. Bunun için il/ilçe sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurmanız gerek.

anlayamadım neden risk.bir çok tanıdık var arabasını iş yerini özürlü yakınının yani babası veya çocuğunun üzerine yapıo vergiden muaf oluyo.

daha öncede yazmıştım hatırlarsanız ben eşimden ayrıydım şimdi eşimle tekrar evlendik bu sorun olurmu, benim yapabileceğim en iyi şey ne olur,benim düşüncemi söyleyim, dükkanı oğlumun üzerine devredeyim yani sadece vergi kaydını farketmez kendi aylık almasın,ama ben bakım aylığı alyım çünkü 3 ayda 530 alacağına ayda tam olarak bilmiyorum ama 450 falanmış galiba bakım ücreti, tabi sizin fikirlerinizde önemli tşklr

Ben olsam oğlumun üstüne yaptırmam.

Evde Bakım Aylığı için ise gelir hesabı önemli. Hanede kişi başına düşen gelirin 305 TL'den az olması şartı var...

verdiğiniz bilgiler için size çok tşkr ederim, siz daha iyi bilirsiniz...

Mahkeme sonuçlanıp vasi olduğum halde hala maaş yatmadı?

slm.oğlum 2009 kasım ayında 18 yaşını doldurdu,bu yüzden aralıkta maaşını çekemedik vasi kararı için dava açmamızı söylediler, açtık dava sonuçlandı ancak haziran da maaşı çekmek için gittiğimde ankaradan kağıt gelmesi gerektiğini söylediler bende zaman geçmesin diye mahkeme kararını %83 raporunu ve bir dilekçe yazıp gönderdim ve hala cevap gelmedi

nasıl haber alabilirim...?

Kuaför oglunuz kendi adına yeni başvuru yapacak. Ama madem vasisiniz onun adına başvurabilirsiniz. Fakat evraklar oğlunuz adına düzenlenecek. Sadece raporu gondermenize gerek yok. Rapor hariç diğr evrakları hazırlayıp kaymakamlıga başvuracaksınız. 18 yaş altı engelli yakını aylıgını da oglunuz adına siz aldıgınızdan dolayı ve oglunuz artk 18 yaşını doldurdugundan dolayı o aylık kesilmiş zaten. O aylıgın devam etmesi imkansız. Çünkü aylık engelli oğlunuzdan dolayı size veriliordu. Oğlunuz 18 yaşını doldurdugu için artık onun adına yeniden kaymakamlıga başvuracaksınız. Fakat işlemleri vasisi olarak siz takip edebilirsiniz.
Ayrıca 18 yaşını doldurduktan sonra sizden niçin vasi kararı istendi? SGK mı istedi sizden bunu?
Gönderdiğiniz rapor ve dilekçe ne içindi? Eğer kesilen aylıgın devam etemsi içinse bu şekilde sonuç alamazsınız. Çünkü sgk bunu başvuru olarak kabul etmez. Kesilen aylık sizin adınızaydı çünkü.
...
18 yaş altı aylıgı alıyorken çalışıyormuşsunuz ve sigortalıymışsınız galiba. Bunu kurum farkettiği an ceza kesebilir size.

Sgk sadece kaymakamlıkta verılen idare kurul kararını baz alıyor. Ve çogu ilçede bu kararlar hıc de sağlıklı alınmıyor.

örneğin: Bı amca 65 yaş maaşına basvuruyor. Tapulu yerı yok. Ancak hazıne yerınde 4 katlı bınası var. Muracaat tarıhınde beledıye beyan kayıtlarında kendi adına bı kayıt yok. Muhtemelen eşi yada bı yakınının adına kayıt vardı. VE 2022 DEN MAAŞ BAGLANDI.. HAZINE YERINDEKI 4 KATLI BINAYI BELEDİYEDE Kendi adına kaydettırınce 5-6 sene sonra YEŞİLKART MURACAATI YAPTIGINDA durum tespit edildi. SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞINDAKI DÜRÜST BI MEMUR BU DURUMU YANİ 4 KATLI BINASI OLUP 2022 DEN FAYDALANMA DURUMUNU SGYA yazıyla BİLDİRMİŞ. SGK DE KAYMAKAMLIĞA YAZI YAZIYOR VE Ve idare kuruldan red kararı çıkarılıyor. şimdi yasal faiziyle bır kısmı geri istenecek.. şuçlu kim? Imkanı fazla olmadıgı için yeterli araştırma yapamayan kamu idarelerimi? Yoksa dürüst davranmayan vatandaşmı?

verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim dükkanım vardı evet ama bunlar vergi dairesinde çıkıyo zaten mesela bu son işlemleri oğlumun adına yaptırırken vergi mükellefimiz diye yazdı
bu durumda aylığa engel olurmu...

önceki evraklardada saklamadım ama kabul edildi bu nasıl bir adalettir iş yeri olsa nolucak gideri gelirinden fazla...

Kuaför oğlunuz için yeni bir başvuru yaptınız mı kaymakamlıga? Çocugunuz 18 yaşını doldurdugu için ve özür oranı %70'i geçtiği için 2022 bakıma muhtaç özürlü aylığı için onun adına başvuracaksınız. Önceki aylığı devam ettirmeyeceksiniz.
Sizin çalışıyor olmanız sorun olmaz. Sadece gelir araştırmaıs yaprken nafaka yükümlüsü yakınlarından yani annesi ve babasından alacagı aylık yardım miktarına da bakacaklar Yönetmelik 7. madde "ç" bendi usul ve esasına uygun olmak uzeree. Bunun için sizin giderlerinizi de hesaplayıp kalan vesair paradan çocugunuza düşecek aylık yardım miktarını tesbit etmeye çalışacaklar. Aklınızda bulunsun bu gelir hesabında sizin aylıklarınız direkt evdeki kişi sayısına bölünemez. Muhtaç bulunursa baglanır aylık. Aksi takdirde -oğlunuuzn geliri aylık 98 tL'yi aşarsa -baglanmaz.
Fakat daha önce aldıgınız engelli yakını aylıgında çalışan sigortalı oldugunuz tebsit edilirse ceza kesilebilir size. Eğer engelli yakını aylığı için başvurdugunuzda zaten çalışansanız ve bu durum biliyorsa gerekirse dava açarsınız. Bu sorunu oyle bir durum oldugunda konuşuruz zaten.

Üst Alt