Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vefat eden annemin aldığı dul maaşını ben yetim maaşı olarak alabilir miyim?

sasmaz

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
2015 itibariyle Kronik Böbrek yetmezliği ve Hipertansiyon sebebiyle %64 sürekli engelli raporu aldım. Sigorta başlangıcım 2004 olmasına rağmen ödenen gün sayısı sadece 54 gün. Devamında da sigortalı bir işte hiç çalışmadım. Neredeyse sigortasız bile sayılabilirim. Daha sonrasında malumunuz bizleri GSS gibi bir garabet sisteme mahkum ettiler. Bir noktaya kadar borç harç ödemeye çalışsam da bunu sürdürmek konusunda ekonomik açıdan pek de başarılı olamadım. Son kertede 1500tl borcum bulunmak da.

Kronik Böbrek Yetmezliği ve Hipertansiyonun etkileriyle baş etmeye çalışırken diğer yandan da geçtiğimiz cumartesi günü 85 yaşında defnettiğimiz anneciğime bakmakla da yükümlüydüm. Kendi hastalıklarım nedeniyle zaten çalışamıyorken, çalışamıyorken GSS ödeyememeye de başlamışken bir de anneme bakma sorumluluğu ile karşılaştım. İçinde bulunduğum durumu özetlediğime inanıyorum. Şimdi gelelim asıl soruya.

Kanuna göre engelli bir kişi sosyal güvencesi de yoksa yaş ve cinsiyete bakılmaksızın %60 üzeri bir rapor ile anne veya babasının maaşından yetim aylığı alabiliyor. Benim zaten hastalıklarım nedeniyle sürekli %64 raporum var. Raporda da ağır işlerde çalışamaz benzeri bir ibare de olmasına rağmen ağır engelli kategorisinde değilim şimdilik.

Not 1: Annem vefat eden eşi üzerinden emekliydi (Bağ Kur) ve dul maaşı alıyordu.
Not 2: Kronik Böbrek Yetmezliğim şuan 4. evrede ve bu kendi doktorumun tarafıma sunduğu Epifriz raporunda da belirtilmiştir.

2 gün evvel SGK aracılığıyla Namık Kemal Üniversite Hastanesinde heyete girebilmek adına sevk ve randevu aldım. Yarın sabah heyete gireceğim. Bu anlamda;

1. Zaten var olan raporun karara etkisi ne olur?
2. Heyet esnasında ekstra bir şey belirtmeme veya yapmama gerek var mıdır?
3. Oradan alacağım rapor eski raporu geçersiz kılacak mı?
4. Heyetten sonraki süreç nasıl işleyecek?

Şimdiden birbirimize ayırdığımız zaman ve göstereceğiniz hassasiyet için çok teşekkürler.

Son düzenleme:
"Vefat eden annemin aldığı Dul maaşını ben Yetim maaşı olarak alabilir miyim?" şeklinde düzelttiğim başlık sorunuzu karşılık or mu?

1- hiç
2- hayır
3- evet
4- Heyet bir saniye görecek sizi sonra o raporla yetim maaşı için sgk'ya başvuracaksınız...

Başlığı düzelttiğiniz için teşekkürler. Bu arada 3. sorunun kendisi ve karşılığı olan cevap işleyiş olarak oldukça olağan görünebilir. Fakat bir an olsun korkmadım değil. Bakalım asıl rahatsızlıklarımızın heyetteki yansıması nasıl olacak?

sasmaz
yanlış anlamayın lütfen annem vefat eden eşinden dul maaşı alıyordu derken sizin öz babanız mı yoksa durum değişe bilir ondan sordum

Rica ederim. Öz babam. Bu arada sağ olsun bir arkadaşımız da, ''zaten var olan ve şartlara uygun bir raporun var. Neden sil baştan heyete girerek kendini riske atıyorsun.'' dedi. Haklı olabilir belki de, fakat var olan raporum ile nasıl başvuracağımı nasıl bir yol izlemem gerektiğini de bilmiyorum.

SGK başvur onlar yönlendirir seni giderken raporunu yanında götür..

Anladım. Peki tekrar başvuru gerçekleştirirken, ''vefat eden bağ kur'dan emekli (eşinin üzerinden) annemin maaşı üzerinden yetim aylığı almak istediğimi ve bunu yaparken zaten var olan raporumu kullanacağımı belirtmeli miyim? Malum problem yaşamamak ve var olan oranımın düşmemesi adına soruyorum.

sasmaz
anneniz zaten babanızdan alıyordu maaş siz onu karıştırmadan direkt babamın maaşından yararlanmak istiyorum diye müracat edin sgk ya

Vefat eden annem babamın üzerinden bağ kur emeklisi olup o vesileyle maaş alıyordu. Dolayısıyla ben de babam aracılığıyla maaş alacağım. Sadece merak ettiğim şu; Sizin tavsiye ettiğiniz gibi var olan rapor ile SGK'ya başvurup ''babamdan yetim aylığı almak istiyorum.'' dediğimde sıfırdan değerlendirilip (ki zaten kronik böbrek yetmezliği 4. evresindeyim.) rapor oranımın düşürülmesinden korkuyorum. Çünkü hep alışıla geldiğinden dolayı heyete girildiğinde finalde yeni bir rapor ve oran belirlenip, eski rapor geçersiz kılınıyor ya o sebepten dolayı endişeleniyorum sadece.

SGK'ya başvururken yada heyete girerken var olan raporum ile beraber e-pfriz'imi de (kronik böbrek yetmezliği değerlerini ve süreci gösteren belge) götürmemi tavsiye eder misiniz?

Mevzu temcit pilavı kıvamına gelip bizleri tekrara düşürmesin diye son kez belirtmek isterim ki; 2015 yılında ağırlıklı oranını devlet hastanesi nefroloji uzmanımın belirlediği engelli raporumu %64 oran ve süreklilik ilavesiyle almış bulunuyorum. Şimdilik ağır engelli değilim. Fakat raporumda ''ağır ve spor gerektiren işlerde çalışamaz'' ibaresi yer almak da.

Sigorta başlangıcım ise 2004 ve sadece 54 günlük ödeme geçmişim var. Sonrasında sosyal güvence gerektiren hiçbir sektörde çalışmadığım gibi finalde de GSS ile yüz yüze geldim. Nihayetinde çalışamadığımdan ve ödeyemeyediğimden ötürü de tedavimi sürdüremediğim gibi hiçbir sağlık avantajından da yararlanamıyorum.

Sözün özü, başlarken de belirttiğim gibi rapor oranım düşer mi diye endişe duymadan basit ve anlaşılır bir süreç işletip 5510 sayılı SGSS Kanun'unun 34. maddesine göre babamdan maaş almak istiyorum. İzlemem gereken yol ve bu süreçte yaşayacaklarımla ilgili desteğinizi rica ediyorum. Teşekkürler.

sasmaz

Merhaba,öncelikle çok geçmiş olsun.Yüce Rabbim sizlere sağlık ve sıhhat nasip etsin İnşAllah.

Sizin paylaştığınız bilgilere göre SGK kurumu sizi hastaneye sevk etmiş ve siz yeni bir rapor alma aşamasına gelmişsiniz.

Sorularınız cevabında genel olarak Bülent Bey'e OturanBoğa katılmakla birlikte .mka arkadaşımızın paylaştığı hususları destekliyorum.

1. sorunuzun cevabı; bence faydası olabilir.

2. sorunuzu cevabı ; Hayır,Ellerinde zaten size ait belge ve dökümanlar olacağı için gerek olmayacaktır.

3. sorunuzun cevabı; Evet .Yönetmelikler gereği en son alınan Engelli Sağlık Kurulu raporu geçerlidir.

4. sorunuzun cevabı; açdığınız sayfada yazıları ile size yardımcı olmaya çalışan her arkadaşımızın belirtiği gibi yeni raporunuzla birlikte Yetim aylığı başvurusu için SGK kurumuna giderek başvurunuzu yapacaksınız.SGK kurumu kendi içindeki içtihatları tamamlayarak size en kısa cevap verecektir.

Bunların dışında paylaştığınız bilgiler üzerine hastalığınızın ilerleme gerçekleştiği belirtmişsiniz.Raporunuzda bir oran kaybı yaşayıp yaşamayacağınız buradan bilmek mümkün değildir.

İnşAllah size yeterli ve hayırlı olan rapor sonuca ulaşarak yetim aylığı maaşınız bağlanabilir.

Hakkınızda hayırlısı olsun İnşAllah.

Saygılar.

An itibariyle 2015 yılında aldığım ve %64'lük oran içeren Kronik Böbrek Yetmezliği ve Hipertansiyon kaynaklı raporum ile SGK'ya başvurarak (e-pifriz raporlarımı da sunsa mıydım acaba?) yetim aylığı için (vefat eden annem, vefat eden babamın bağ-kur emekliliğinden faydalanıyordu.) müdür ile bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisinin bana sunduğu ilk seçenek var olan raporu değerlendirilmek üzere göndermek, diğer seçenek ise olur da red edilir ise yeni rapor için hastaneye sevk oldu. Ben şimdilik ilk seçeneği tercih ettim. En azından sonuç ne olursa olsun ''denemedim'' demem ve elemiş olurum. Ayrıca SGK müdürüyle sohbet ederken, olur da heyete meramımı tam anlatamazsam ne olur diye sorduğumda bana verdiği cevap şu oldu. ''Heyetin SGK'ya yönlendireceği size dair kanaate göre oran SGK tarafından belirlenecek'' dedi. Bu ne kadar doğru emin değilim. Neticede umarım hakkımda her şeyin hayırlısı olur.

Son düzenleme:
Hak sahibi çocukların tespitinde SGK Hastalık Listesi kullanılır. İlgili yönetmelik maddesi:

"Sigortalı çocuğunun maluliyet tespiti

MADDE 7 – (1) Sigortalının, çalışma gücünü ağır düzeyde kaybettiği tespit edilen hak sahibi veya bakmakla yükümlü olduğu çocuğu malul sayılır. Bu tespitlerde hastalık listesi esas alınır."

bende enngeliyim ölen babam dan maaş alyorum bana kalırsa seninde aylık olarak bağlanır tek sorun cıkıcak heyet raporun eyerki %60 tan aşşa olursa zora düşer kardeşim ama bir müddet bu işler sıkı ve zor geciyor doktor hastane heyet falan derken ama doktorlar yani sgk kararsız kalırsa ara karar verip seni bir başka istedi hastaneye sevk ettire bilir bende öle oldu çünkü 10 ay gibi hatta 11 rinci aya girerken aylık bağlandı ve toplu para alcam yerde bana 3 aylık birikmiş verdiler sgk denilince işler yavaş ama benim görüşüm %60 gecerse yada tam oranda kalırsa alırsın aylık.

Benim ablam bir şekilde almayı becerdi ama çok uğraştırdılar

Şaşmaz rumuzu ile yazan dostumuz.. GSS prim borcu dolayısı ile sağlık hizmetlerinden faydalanamadigini söylüyorsun..
Bağlı bulundugun il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak GELiR testi yaptırırsanız hem oluşan borç silinir hem de sağlık hizmetleri açılır.. bilginize

29.09.2022 Perşembe sabah saat 9 itibariyle heyete giriyor olacağım. Bana şans dileyin arkadaşlar.

Dostlar, daha evvel belirttiğim gibi dün yeniden heyet serüvenim başladı. Namık Kemal Üniversite Hastanesinde süreci başlattık. Kendi adıma çok önemli iki detayı paylaşmak istiyorum. Muhtemelen raporun içeriğini direkt olarak etkileyecek unsurlar çünkü.

1. En son nefroloji kontrollerimi 13.8.2021 tarihinde sağladığımı (çalışamadığımdan ve Gss borcum biriktiğinden ötürü) göz önüne alırsak eğer dün itibariyle en güncel haliyle değerlerimde yükselme mevcut.

2. Beni en sevindiren durum ise nefroloji ve iç hastalıkları doktorlarının (6-7 Ekim için) ultrason, troid çekimi ve güncel kan/idrar tahlilleri isteyerek detaylı tetkik yapmak istemeleri oldu. Muhtemelen çıkacak sonuçlara göre birbirleriyle paslaşarak hem yeni orana katkıda bulunacaklar. Hem de beni en doğru şekilde yönlendirecekler diye düşünüyorum. Nihayetinde yeni rapor oranının belirlenmesi ana ve kronik rahatsızlıkların seviyesine bağlı.

6-7 Ekim sabahı gerekli çekimler yapılıp kontroller sağlanarak süreç neticelendirilecek arkadaşlar. Umarım gerek raporlama gerekse de hastalıklarımın düzeltilmesi adına güzel adımlar atabiliriz.

Hepinize temennilerinizi için teşekkürler.

inşallah olur olmasıda gerek bana göre maaş bağlanır.

Engelli bir birey olarak öncelikle benim gibi ''Kronik Böbrek Yetmezliği ve Hipertansiyon'' hastalıklarından muzdarip arkadaşlar olmak üzere herkese tekrar selamlar, acil şifalar. Müsaadeniz ile aklımdaki birkaç konuyu sizlerle paylaşıp istişaresini ederek eksik parçaları birlikte tamamlamaya çalışalım istiyorum. Soru cevap şeklinde ilerleyecek bir süreç olduğuna inandığımdan konuya ortak hastalıktan muzdarip arkadaşlarımızın daha çok ilgi göstereceğini ve ilgi alanlarında ilk sıralara taşıyacaklarına inanıyorum.

Geçtiğimiz hafta itibariyle ''engelli ölüm aylığı''na hak kazanabilmek ve dolayısıyla var olan raporumun da (eski raporum %64) yenilenebilmesi adına SGK tarafından Üniversite hastanesine yönlendirilerek heyet sürecine dahil oldum.

Not: Heyet 19 Ekim saat 13.00'de toplanacak ve yeni rapor oranım tarafıma iletilmiş olacak.

Raporun ağırlıklı yüzdesini belirleyecek olan kronik hastalığımın da dalı olan Nefrolojiye sıra geldiğinde yapılan tetkik ve testler sonucunda gördük ki, tüm oranlarım (kreatinin değeri 5,30) bir hayli yükselmiş.

Bu doğrultuda en başında belirttiğim üzere merak ettiklerim şunlar;

Bu değerlerin rapor oranıma yansıması nasıl olur?
İçinde bulunduğumuz durum itibariyle ben, pazartesi günü diyet listemi harfi harfine uygulayıp kontrollerimi aksatmadığım sürece değerlerimi normal haline geri getirerek normal bir yaşam sürdürebilir miyim?
Diyelim ki diyalize girmek mecburiyeti doğdu. Hemen üstte belirttiğim disiplini sürdürdüğüm takdirde diyalize bağımlı kalma süremi kısaltabilir miyim? Ayrıca diyaliz kişinin başından aşağıya soğuk terler dökülmesine sebep olabilecek bir uygulama mı ve diyalize girip çıktıktan sonra normal hayatımızı sürdürebiliyor muyuz ve mecburi ne gibi değişiklikler yapmak zorunda kalabiliyoruz?
Sigara ve alkol kullanmamaktayım. Bu durumun bana hastalığım açısından faydaları var mıdır. Varsa bunlar nelerdir?
Böbrek nakli olma noktasına gelindiğinde geçmişten günümüze doğru değerlendirirsek eğer eskisi kadar zor ve tedirgin edici bir süreç midir. Yoksa yeni geliştirilen teknoloji ve uyum sürecinde kullanılan ilaçlar bu durumun her iki taraf açısından da daha rahat atlatılabilmesini sağlıyorlar mı?
Şimdiden herkese gösterecekleri hassasiyet ve tolerans için çok teşekkür ediyorum.

Benim gibi aynı süreçlerden geçen veya nakil olan dostlarımızla da birebir iletişime geçip fikir alışverişinde bulunmayı can-ı gönülden isterim.

Üst Alt