Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vefat eden babamın sağlık güvencesinden kardeşim yararlanabilir mi?

Efexor

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar. 27 yaşında %75 ağır zihinsel engelli erkek kardeşim var. Kardeşim daha önceden 2022 engelli aylığı alıyordu ve yeşil kartlıydı. Yeşil kart primi de devlet tarafından ödeniyordu. Ağustos 2018 de sydv den araştırmaya geldiler ve hane gelirinden dolayı maaşı kesildi. Kardeşimin vesayeti annemde.Hanede 2 kişi mevcut. Aldıkları ücret rahmetli babamdan kalan 1850₺ emekli aylığı. Yani aylığın kesilmesi normal görünüyor gelir durumuna göre.

Benim sormak istediğim rahmetli babamın sağlık güvencesinden kardeşim yararlanabilir mi? Şuan maaşı kesildiği için yeşilkart primi de ödenmiyormuş.Bu yüzden sağlık hizmeti de alamıyor. Kardeşim epilepsi hastası ve sürekli ilaç kullanması gerekiyor. Yeşilkart primlerini kendimiz ödesek miktar çok mudur acaba? Ya da sağlık güvencesini rahmetli babamınkinden faydalandırma şansımız var mıdır? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardımlarımız için teşekkürler.

Efexor
Babanızdan kalan emekli maaşı mı ?
Kardeşiniz malûl durumda olduğu için yaşı kaç olursa olsun babanızdan maaş bağlanabilir. Bu durumda otomatik olarak da sosyal güvencesi olmuş olur.
Tabi kardeşinize de aynı dosya üzerinden maaş bağlanacağı için annenizin maaşı bir miktar düşecektir. Ama sizin için bu dezavantaj olmayacak, kardeşinizin vasisi anneniz, para aynı eve girecek.

Cevabınız için teşekkürler Ufukalp
Evet annem şuan babamdan kalan emekli maaşını alıyor. Aynen dediğiniz gibi kardeşime de bağlanırsa farkeden bişey yok aynı para aynı haneden 2 kişiye paylaştırılacak. Zaten benim maksadım kardeşime maaş bağlanmasından ziyade sosyal güvencesi olması. Sürekli ilaç kullanması gerektiği için asıl önemli olan bu benim için.
Peki bunun için ne yapmam lazım bilginiz var mı? Herhangi bir dilekçe vs ile SGK ya başvuru yapsam yeterli olacak mı?Elimizde Ağustos 2018 de %75 ağır engel durumunu gösterir rapor mevcut, 2022 kanundan faydalanabilir ibareli. Bu rapor yeterli olacak mıdır yoksa malûllük durumunu SGK kendi mi tespit edecektir?

Efexor
Öncelikle kardeşinizin malûl derece yani %60 ın üzerinde orana sahip bir engelli sağlık kurulu raporu olmalı. Vasi tayin edilecek kadar engelli olan biri için bu oranda rapor almak sorun olmasa gerek. Mart 2013 tarihli son yönetmelik tarihinden sonra alınmış bir raporunuz varsa o da kabul görür. Yoksa bir rapor çıkartıp bununla SGK ya başvurmanız gerekir.

Devlet Hastanesinden 2018 Ağustos ayında aldığımız rapor mevcut. Engel oranı %75 raporda.
Bununla SGK ya gidip bir girişimde bulunacağım teşekkürler.
Bu arada öncelikle buradan öğreneyim konuyu dedim ki eksik veya yanlış birşey yapmayayım. Çünkü kardeşim ve ben farklı illerde yaşıyoruz boşu boşuna git geller olmasın.

Efexor
Evet elinizdeki rapor talebiniz için uygun.
Ayrıca raporda ağır engelli ibaresi işaretli ise ve gelir kriteri de uygunsa evde bakım aylığı da alabilirsiniz. Evde bakım aylığı gelir kriteri 2022 engelli aylığı gibi değil. Kişi başına düşen gelir üst limiti 967 TL. 1850 lira hane geliri uygun görünüyor.
Raporda ağır engelli ibaresi varsa talep edin.

Evet raporda ağır engelli ibaresi işaretli. Bahsettiğiniz evde bakım ücretine de bakayım o zaman dediğiniz gibi. İlginiz için teşekkür ederim.

Efexor
Mutlaka bakın çünkü evde bakım aylığı engelli aylığı gibi değil, 1.180 tl.
Ve babanızdan gelir bağlanması bu aylığa engel olmuyor. Sadece gelir kriterine uygunluk yeterli.

Üst Alt