Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimi alıyorum, yeni rapor isteyip bu hakkımı elimden alabilirler mi? [Soru]

NİHAT YERLİKAYA

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar 1999 da aldım %40 sakat raporumla iş ve işci bulma kurumu kanalıyla oyak çimento gurubunda işe başladım. bu sene zarfında ben vergi indiriminden FAYDALANDIM. yıl 2008 işyerim bizlerden tekrar rapor istedi vergi dairesi kanlıyla bizi sağlık kurul raporuna sevk ettiler. bana verilen rapor %28! itiraz ettim, bu sefer %32 verdiler. ücüncü olarak da hakem hastahaneye gönderdiler. onlar da %18 verdi!
şimdi soruyorum arkadaşlar: ne yapmalıyım? mahkemeye mi vermeliyim yoksa daha önce aldığım sağlık kurul raporu geçerli olur mu?
Engelim sağ ayakta poliyo sekeli. 9 cm kısalık. öbür ayağıma göre 14 cm ince. bu şartlarda vergi muafiyetim kalkacak, emeklilik hakkım kaybetmiş olacağım. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni lütfen aydınlatır mısınız?

sizin gibi durumda birileri %40 ve üstü rapor alabilir mi? eminseniz dava açın derim.
Amin değilseniz sizin durumunuzda olan biri %kaç rapor alabilir araştırın derim.

doğal olarak hakem hastanenin verdiği rapor kesindir. İtiraz etmek istiyorsan ancak dava kaldı geriye. %40 ve üstü alabileceğine emin misin? Sizin gibi durumda olup alanlar var ise itiraz edebilirsin. Araştırmak senin elinde...

Vergi indirimi alıyorum. Emeklilik başvurusunda rapordaki oran düşürülebilir mi? [Soru]

4 ay önce emeklilik için ssk'ya başvuru yaptım. 17.08.1992 tarihinde sigorta başlangıcım 5300 günüm var, 1996 yılından beri sag kol ampute olması nedeni ile %60 (ikinci derece) vergi indiriminden yaralanmaktayım. şu sıralarda vergi dairesinde ssk indirim ile ilgili bilgiler istendi. vergi dairesi benden yeniden saglık raporu talebinde bulunup, vergi indirimindeki oranı düşürebilir mi?
teşekkürler.

Böyle bir şey olamaz. Bir kez vergi indirimi alan kişi erken emeklilik hakkını da elde etmiş demektir.

• 5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU

506 sayılı Kanunun malûllük ve sakatlık hükümlerine ilişkin geçiş hükümleri (1)
    GEÇİCİ MADDE 10-
    4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında olup bu Kanunun yürürlük tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53 üncü maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.

(Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/71 md.) Bu Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olup bu Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 60 ıncı maddesinin (C) bendinin (b) alt bendi ve geçici 87 nci maddesine göre işlem yapılır.

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan yaşlılık aylığı bağlananların aylıklarının kesilmesi ve tekrar bağlanmasında bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki hükümler geçerlidir.

Birinci ve ikinci fıkraya göre bağlanan aylıkların aylık bağlama oranı, 5400 gün üzerinden hesaplanan orandan az olamaz.

(Ek fıkra: 17/4/2008-5754/71 md.) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, malûllük durumlarının tespiti için talepte bulunan ve bu Kanunun yürürlük tarihinden sonra malûl olduklarına karar verilenler hakkında 506 ve 2925 sayılı kanunlardaki diğer şartları da taşımaları halinde anılan kanunlara göre malûllük aylığı bağlanır.

55 inci maddenin dördüncü fıkrasındaki malûllük aylığı alt sınırı ile 33 üncü maddesinin ikinci fıkrasındaki ölüm aylığı alt sınırı 17/10/1983 tarihli ve 2925 ve bu Kanunla mülga 17/10/1983 tarihli ve 2926 sayılı Kanunlara göre bağlanacak malûllük ve ölüm aylıklarında, aynı kanunlar gereği bağlanan yaşlılık aylığı ile kıyaslanarak uygulanır.

(Ek fıkra: 17/4/2008-5754/71 md.) 1/1/2000 tarihinden itibaren sigortalı olup, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce malûllük aylığı bağlanması için tahsis talebinde bulunan sigortalılar ile ölen sigortalıların hak sahiplerine 17/7/1964 tarihli ve 506 sayılı Kanunla bağlanan aylıklar, 506 sayılı Kanunun geçici 89 uncu maddesinde belirtilen alt sınır aylığı esas alınarak aylık başlangıç tarihi itibariyle yeniden hesaplanır. Oluşacak farklar bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren dört ay içerisinde ilgililere ödenir.

Yukarıdaki fıkrada belirtilen alt sınır aylıklarının hesabında, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 92 nci maddesinin ikinci fıkrasına göre belirlenen yarım aylıklar ile aynı Kanunun mülga 96 ncı maddesinin beşinci fıkrası hükmüne göre alt sınır aylığı uygulanmayan aylıklar ile sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmî aylıklar dikkate alınmaz.

.

valla pes dogrusu ..

o kadar karmasık kı bende kendımden suphe duymaya basladım

ben deftarlıktan vergı ındırımı aldım buyuk olasılıkla emeklı olacagım sonra benı tekrar hastaneye gonderecekler mı..?

raporumu dusurucekler mı nasıl bır uygulama anlamıyorum. gercekten karmasık ve anlşasılmaz...
normal hayatta ozurlu sun resmı olarak ozurlu degılsın.
bır ıs basvurusunda sen ozurlusun rapor al dıyorlar sonra rapor oranını dusuruyorlar ve ben sipşak saglıklı oluyorum degıl mı hersey nekadar toz pembe... inanılır gıbı degıl..

VERGİ İNDİRİMİ İÇİN TEKRAR RAPOR ALMAM GEREKİRMİ ? SORU

Arkadaşlar çok karmaşık bir durum, önceki almış olduğum sakat raporunu neden kabul etmiyorlar.şimdi bunlar benim vergi indirimimi de kestiler.aldığım raporlarda oranlar tamamen düştü.tekrar rapora başvurabilmemiçin nekadar zaman geçmesi lazım veya eski raporumu işleme koydurabilirmiyim. cevaplarsanız sevinirim.

Bir kez defterdarlığa başvurmuş ve vergi indirim hakkı elde edilmişse, o kişi erken emeklilik hakkını da elde etmiş demektir. NOKTA.

Ama yok, işyeriniz siz defterdarlığa başvurup vergi indirim hakkı elde etmemiş olmanıza rağmen size vergi indirimi uygulamışsa, bu durumda işyeriniz bilmeden de olsa yasal olmayan bir şey yapmış demektir.

Eski raporunuza ve vergi indirimi kullanmış olmanıza dayanarak konuyu hukuki zemine taşımalısınız (bkz)

Üst Alt