Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yaşadığım koşullarda 2022 maaşı kesilir mi?

Durakoglu

Üye
Konular
31
Reaksiyonlar
0
Ben 37 yaşında 16 yıl önce trafik kazası sonucu yürüme yeteneğini kaybetmiş biriyim 2003 yılında aldığım raporla (%90) 2022 maaşı alma hakkı kazandım ve alıyorum bu arada 2005 yılında biriyle tanışıp işi iyice ilerletip :) evliliğe doğru geldik..2007 yılında evlenmeden önce evde bakım ücretine başvurdum onuda almaya hak kazandım..o dönemde aldığım rapor ağır ibareli (%96) oldu 6 puan yükseldi ama ben sgk ye rapor yükselmesini bildirmedim 2022 maaşı için çünkü pek bir değişiklik olmıyacaktı..öncelikle bunu bildirmelimiydim..? bu arada evlendiğim insan eşim herşeyim :) de engelli ama o yürüyor rapor oranı (%40) eşimde 2022 den maaş almaktadır.. yani şöyleki.. ben ve eşim 2022 den faydalanıyoruz artı bana evde bakım ücreti veriliyor (annem adına) evlilik durumumu shçek'e anlattık bir sıkıntı olmadı...sgk ye bildirdik evlilik cüzdan fotokopisi şeklinde eşimin ve benim rapor dahilinde..burdanda bir sıkıntı olmadı...buraya kadar normal.. :) şimdi sorum şu..bir kaç ay içinde başbakanlık tokiden 1+1 eve çıkacağım bu yeşil kartlı ve en az %50 engelli olma şartı olan evler..ayda 100 tl ödeme koşulu var..
bu eve çıktığımda senin evin olmuş zenginlemişin arkadaş deyip aldığımız maaşlar risk altındamıdır..? keserlermi..
ve birde biz kalabalık aileyiz ve şuan bir yaşıyoruz.. hanede şuan..9 kişi var :) kimler bunlar baba,anne,erkek kardeş eşi ve 2 çocuğu,ben ve eşim,birde babaanne..eve giren gelir benim aldıklarım hariç.. babam emekli 860 erkek kardeşim asgari ücret 650 babaannem (78 yaşında) emekli 650.. birde dışarı hanede abim var 4 kişilik bir aile onların maaşıda 2400 tl civarı ama onların adres ile bizim adres ayrı,ayrı yani daireler... onların daire ayrı bizim daire ayrı ve evler kira... şimdi bu durumda hani 2014 yılına kadar bizleri kontrol edecekler ya şunu derlermi baban emekli 860 alıyor kardeşlerin çalışıyor artı birde babaanneniz var oda emekli..bu durumda size 100 tl düşer sizin 2022 iptal edecez derlermi..?

ben evliyim hem eşim hem ben engelliyiz..ben (%96) eşim (%40) yakın zamanda kendi daireme geçeceğim adres taşıma zorunluluğum var adres değişince hanede ben ve eşim gözükecek ailem yani babam,annem,erkek kardeşlerim benden ayrı adreste görünecekler bu durumdayken bile onların geliri beni etkilermi..? bunları göz önünde bulundurarak beni aydınlatırmısınız...lütfen...

herkese saygı ve selamlar..eşim ve benden.

Bülnt, rapordaki artış oranını bildirme yükümlülüğün yok ablam. Bu konuda rahat ol.
TOKİ'den dar gelirli kesim adına olan evlerden alıyorsun zaten. Devletin yoksul vatandaşlarına tanıdıgı bir haktan yrarlanarak... Bunu da farzet ki evde bakım ücretiyle karşılıyorsunuz olur mu? Sorun olmaz yani bu. Çünkü eşin ve sen her ikiniz de 2022 aylığı alıyorsunuz ve senin adına bir de sosyal hizmetler tarafından bakım ucreti ödeniyor. Bu gelirler 2022 gelir hesabında dahl edilmez. başka gelirin yoksa 2022 aylıgı açısından sorun yok. Evden bir kira geliri elde etmeyeceksen yani alacagın evi kiraya vermeyeceksen senin için ev de asla sorun olmaz, rahat ol.

Kardşlerin refah içinde yaşıyor değiller. Dolayısıyla TMK ilgili maddesi gereği senin nafaka yükümlü yakının sayılmazlar ve gelirleri snein gelir hesabında 2022 aylıgı açısından dikkate alınamaz.

Evde bakım aylıgında ise aynı hanede evli olmayan bekar kardeşler dahildir, gelir hesabına. Evli kardeşlrin aynı hanede de olsa ayrı hanede de evde bakım için gelir hesabına dahil olmazlar.

Aralık 2014 tarihin kadar, evet, 2022 aylıgı alanların hak sahiplikleri yeniden degerlendirilecek. Fakat sen evlisin ve bakmakla yükümlü eşin de zaten 2022 aylıgı alıyor ve geliriniz yok (alınan evd bakım ücreti ve 2022 aylıkları gelir hesabına dahil edilmez). BU açıdan uygunsun. Nafaka yükümlüsü yakınlarından ancak babana bakabilirler fakat evli oldugun için zaten onun gelirini dikkate alacak halleri kalmaz. BU açıdan 2022 aylıgı için rahat ol. Kardeşleirnin geliri seni baglamaz, onların gelirine hiç bakamazlar.
Fakat ayrı eve geçtikten sonra yeni adresini SGK'ya bildir.

Ayrı eve taşınınca, evde bakım aylıgı açısından senin ve eşinin gelirine bakılacak. Bu durumda aldıgınız 2022 aylıkları dikkate alınacak sadce. Tabi aylık olarak.
Bu şartlarda da bakım ucreti için gelir hesabında sorun olmaz. Ayrıca:http://www.engelliler.biz/forum/evd...-olabilir-kimler-gelir-hesabina-dahildir.html

Fakat evde bakım ucretinde sorun yaşamamak için bazı yasal yükümlülüklerini yapman gerkecek.
Taşındıktan sonra 15 gün içinde yeni ikametgah adresini, hanedeki kişi sayısı değişikliğini 1 ay içinde bildirmen gerekecek.
Bunları yaptıktan sonra sorun olmaz. Ayrıca bakıcın annen olmaya devam edecekse onun ayrı adreste olması konusunda heyeti ikna etmen gerekecek. Annenin 7/24 saat bakım hizmetini aksatmayacagı yönünde heyetin kanaati oluşursa ve annen her gün gelebileck uzaklıktaysa sana bu da sorun olmaz. Ayrıca eşin de bakıcın olabilir, Bu şekilde düşünürsen bakıcı talebinde bulunursun...

Bu süreçte her adımında sosyal hizmetlerle işbirliğinde bulun. Sormaktan çekinme. Onlar hayatını kolaylaştırıcı adımları atacaktır. Mesela taşınma surecinde en azından aylıgının durdrulmadan devamı konusunda sana inisiyatif kullanabilirler. O yüzden sosyal hizmetlerle irtibatını koparma.
7/24 saat "alo 183'ten sosyal hizmetlere ucretsiz ulaşabilir her konuda rehberlik alabilirsin.
Unuttugum bişi varsa yarın devam ederiz ablacım... İyi geceler diliyorum eşinle sana...

teşekkürler melek ablacığım adınız gibi meleksiniz :) niyetim evde bakım ücreti için eşimi göstermek istiyorum ama %40 engelli olması engel olurmu bilmiyorum aslında baktığında eşim saglam gibidir :) ama resmi olarak %40 engelli.. konuşacağız bakalım shçek'le gelişmeleri bildiririm sizede iyi geceler..

Üst Alt