Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni asgari ücret belli oldu. Buna göre evde bakım ücreti ne kadar olacak?

azizkanmaz

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar asgari ücret belli oldu buna göre evde bakım ücreti ne kadar alacagız bilen varmı acaba
Yeni asgari ücret belli oldu

Buna göre asgari ücret 2009’un ilk 6 ayında 16 yaşından büyükler için yüzde 4.3 artışla net 527 YTL olacak. Temmuz ayında ise ücret yüzde 4.1 artışla net 546 YTL’ye yükselecek.

bakım ucretleri maaşi asgari ücret'e göre idi.buda demektirki ; şubat ayında 527 alacagız.

teşekürler arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgi için

Maaş zamları ?

asgari ücrete zam geldiğinden bunun,

evde bakım ücreti için ve 2022 için evdeki kişi başına düşen gelire yansıması nasıl olacak acaba ?

yanı 305 ve 82 ytl kalmaz umarım. Bu asgari tutarı yukarı çekerler.

asgari ücret net 503 YTLydi.peki biz neden 457 YTL. alıyorduk?

Hayır malül Asgari üçret bürüt 503 YTL idi net rakam 457 idi.

Evde bakım aylığın dan yararlanmak için ailede kişi başına düşen gelirin asgari üçretin 3/2 oranın da olması lazım.önceden asgari üçret 457 YTL olduğu için bunun 3/2 si 305 YTL yapıyordu.1 ocak 2009 dan itibaren asgari üçret 527 YTL olacağı için asgari üçretteki zama binaen 3/2 oranın daki 305 YTL otomatikmen "350 YTL"olmuş oldu.ama dediğim gibi bu oranlar 1 ocak 2009 dan itibaren gecerli olacak.

anlamadım halil kusura bakma.24 ytl zam geldi.o zaman 457+24 olmaz mı?nasıl 527 oluyor?

24 YTL zam değil.Asgari ücret 457 YTL idi 527 YTL yi cıkarıldı yani asgari ücret e 70 YTL zam yapılmış oldu.

teşekkürler.alınca görecez.şubatta mı alacaz?

Yeni asgari ücret 1 ocak 2009 da gecerli olacak.size yansıması şubat ı bulur sanırım.

arkadaş asgari ücret 430 ytl değilmiydi 100 ytl zammı gelmiş yani tam anlamadım ben burasını

Asgari ücret 457 YTL idi. 1 ocak 2009 dan sonra 527 YTL olacak.

Bu başlıkta 10 defa aynı cevabı vermeme karşın halen aynı soru soruluyor ilginc doğrusu.:)

yeni gördüm konuyu arkadaş ayrıca 457 ytl olduğunuda bilmiyodum asgari ücretin çalışamadığım için pek dikkat etmem asgari ücrete :D iyi zam gelmiş yinede seçim yatırımı heralde buda erdoğanın :D

arkadaşlar durum şu bakım aylığı şuan 457 ytl zam gelince 527 olcak deniliyo.527 ytl olcak olan asgari ücret fakat bakım aylığı 527 olmıycak nedeni asgari ücretle çalışanlar geçim indirimi alıyolar onunla birlikte 527 olcak bakım aylığı alanlar geçim indirimi almıyo bu bakımdan 457 ytl olan bakım ücreti tahminen 481 ytl olucak...

Bakım aylığının miktarı 476 ytl olmuştur. 19 ytl artış olmuştur.

Arkadaşlar,şu an asgari ücret 457 YTL ve Bakıcı Aylığı alanlar da 457 YTL alıyor yasada "Bakıcı aylıkları net asgari üçret kadar olur." diyor zaten.dolayısıyla 1 ocak'da 527 YTL olacak net asgari ücret aynen bakıcı aylıklarına yansıyacak bunda bir sorun yok.

bence yanlışın var.madem net asgari ücret diyorsun yukarıdaki hürriyette 503 ytl diyor.diğer arkadaş geçim yardımı falan diyor.(çalışanlar için)doğru olabilir.

Arkadaşım şu an net asgari üçret 457 YTL ve bakıcı aylığı alanlar "net ücret olan 457 YTL alıyor" 1 ocak'da asgari ücret "net 527 YTL olacak" ve yine bakıcı aylığı alanlar 527 YTL alacak.gecim yardımı vs konuyla bir alakası yok karıştırıyorsunuz.

halil arkadaşım ,,asgari ücretle çalışanlar önceden ,yani faal çalışanlar önceden fiş biriktiriyorlardı bu olay kalktığı için aylıklarına yansıdı aradaki fark buydu,,biz 457,lira alırken,,faal çalışanlar 503,lira alıyordu,,zamı artık ona göre hesaplarsan biz ,480,küsür alacağız

Arkadaşlar şu an asgari ücret 457 YTL faal olarak çalışanların durumu ise şöyşe,bekar olanlar 505, evliler 515, bir çocuklu 522, iki çocuklu 530, üç çocuklu 534, dört çocuklu 539 YTL asgari ücret alıyor.
Bahsedilen konu faal olarak calışanlar için gecerli bakıcı aylığı alanlar "net asgari ücret üzerinden maaşlarını almaya devam edecek."

arkadaşlar bakın şimdi bakıcı aylıgı 527 ytl filan olmayacak! şimdi asgari ücret 457 ytl artı 46 ytl asgari geçim indiri altında çalışana para veriliyo buda 503 ytl şuan. şimdi ocak ayında asgari ücretin 527 ytl deniliyo ama bunun içinde asgari geçim indirimi var asgari geçim indirimi bakıcıya ödenmeyecek. tıpkı şuan ödenmedigi gibi. bakıcı aylıgında 20 ytl kadar artış olacak.

sacma

halil 500 ytl bıle alamıycaz bırak 527 hikayesini bilmiyosan üfürme 480-500 arası olucak devlet bankörmü 70 ytl birden artış yapsın bize

Bilgi

halil ksrdeş bişey sormak istiyorum evde bakım üçreti en az ne kadardır ben yeni baladığım için bilmiyorum benim çoçuklarım zihinsel özürlü iki çoçuk birini kabul etiler birini ret etiler buna göre ben ne kadar net maaş alacağım ayrıca ben üç aylık denilen sakatlık maaşınıda alamıyorum çünkü sikortalıtım sigortamı iptal etmeden nasıl alabilirim bu konudada bilginiz varsa paylaşırmısınıs şimdiden teşekürler

arkadaşlar neden bukadar karışık anlıyorsunuz anlamıyorum işte 2008 yılının asgari ücreti olay bukadar basit lütfen iyice okuyalım ve araştıralım ondan sonra cevap yazalım

2008’de asgari ücrete yapılacak zam, işçi ve işveren kesimlerinin mutabakatıyla belirlendi. Asgari ücret yılın ilk 6 ayında net 435 YTL, Temmuz’dan itibaren 457 YTL olacak
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/7929621.asp?m=1

sayın moderatör

bakım parasının miktarı ocak 2009 dan itibaren 476 ytl olmuştur.
Çünkü sizin dediğinize asgari geçim indirimi de dahildir, ama net asgari ücret asgari geçim indirimini çıkardığımızda 457 ytl dir ve 19 ytl artışla 476 ytl olmuştur.
bilgilerinize

nevzat,Bakıcı Aylıkları şu an itibariyle aylık bir asgari ücret düzeyinde yani 457 YTL olarak ödeniyor.
Her iki çocuğunuz için Bakıcı aylığı alabilirsiniz geri cevrilme gerekcisi neydi acaba?belki Bakıcı aylığın dan yararlanmak için kişi başına düşen 305 YTL sınırına takılmıştır.İkinci bir bakıcı aylığı aldığınızda haneye giren gelir düzeyi artmış ve 305 YTL sınırına takılmış olabilir diye düşünüyorum.
2022 Maaşın da çocuğunuz sizin sigortasın dan yararlanması 2022 maaşı almasına engel teşkil etmez.Yeterki kişi başına düşen gelir (2022 maaşı için diyorum) 82 YTL yi gecmesin.Bu arada şunu sakın unutmayın 2022 de kişi başına düşen 82 YTL lik gelir hesaplanırken haneye giren toplam para değil giderleri cıkarıp (kira,mutfak masrafı.okul masrası v.b) öyle hesap edeceksiniz.kolay gelsin.

Hasan tahsin benmi anlatamıyorum sizmi anlamıyorsunuz?
şu an asgari ücret net 457 YTL ve bakıcı aylığı alanlar net asgari ücret olan 457 YTL alıyor buna asgari gecim indirimi dahil değil şu an 457 YTL olan asgari ücreti gecim indirimi alanlar sınıflandırılmalarına göre 500 kusür YTL olarak almaktalar.burada defalarca dedim yine söylemekte fayda var 1 ocak 2009 da 527 YTL olacak asgari ücret aynen bakıcı aylığına yansıyacak asgari gecim indirimi alanlar 527 YTL nin üzerinde alacaklar onların durumu farklı.

Üst Alt