Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni yönetmelik çıktı . Yetim aylığı alıyorum, artık 2022 maaşı alabilir miyim?

Konular
10
Reaksiyonlar
0
Merhaba. 6 Kasım günü yeni yasa çıktı. Bu yasaya göre ben yetim maaşı alan biri olarak 2022 maaşı alabilirmiym. Babamdan dolayı ssklıyız ve yetim maaşı alıyorum. Bana 200 TL veriyor devlet yetim aylık. Bakım maaşı alıyorum aylık 544 TL. Lakin bakım maaşı gelirden sayılmıyormuş sanırrım. Ablamda 200 TL alıyor yetim maaşı. Annemde 350 - 400 Arası dul maaşı alıyor.

1 aralık'tan sonra evde bakım alıp 2022'ye başvurmak mümkün olacak. Evde bakım maaşı 2022 için gelir hesabına dahil edilmeyecek

sgk'dan her ne ad altında olursa olsun maaş alan biri,2022 maaşı alamaz.

Özkan,
senin özür oranın %60, yani %70'in altında. Dolayısıyla senin aldığın yetim aylıgın, alacagın 2022 aylıgından çok az da olsa fazla. Bu durumda şimdikine gore de yeni yöntmliğe gore de 2022 aylıgına yukseltemezsin aylıgını. Eğer %70 ve üstü özürlü raporun olsaydı aylık yüksltme talebinde bulunabilirdin.
Evde bakım aylıgıyla alakası yok senin durumunun. Eğer senin aldıgın yetim aylıgı, alacagın yetim aylıgından düşükse ( %40 -%69 özür oranına göre aylık olarak hesaplayacaksın 2022 aylıgını) yönetmelikteki diğer şartlar aranmaksızın senin zaten 2022 aylıgı sviyesine yukseltme hakkın var.

merhaba kusura bakmayın ben buraya yazdığım ıçın benım sorunumda arkadaşın sorusuyla aynı ben yüzde yetmi engelliyim yetım maaşı alıyorm 240 tl 2022 alabılırmıyım yenı kanuna gore

Rapor oranınıza göre alacagınız 2022 aylığı aylık olarak, aldıgınız yetim aylıgından düşük. Bu durumda başka şart aranmaksızın aldıgınız yetim aylığı, rapor oranınıza gore alabileceğiniz 2022 aylıgı seviyesine yükseltilir. Aldığınız yetim aylığını 2022 aylıgı sviyesine yukseltmek için SGK'na özürlü sağlık kurulu raporunuzla birlikte başvurabilirsiniz.

Üst Alt