Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeraltı maden çalışanı için J45 astım tanısı ne anlama gelir?

Alemdağ

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
4
Arkadaşlar bana j45 Astım tanısı koyuldu sft değerleri fvc 79 fev1 84 geldi hafif seviyeli restriksüyon yaziyor ve Warning CHG FEF2575 =%20 yazıyor raporum da. Bunlar ne demek ? Raporlu ilaç da çıkarıldi ventolin ve fastair. Ben yeralti kömur madeni calisaniyim sft sonuclarina bakıldığında oran verilir mi bilgi verebilir misiniz? Ve mesleki astım olabilir mi

• Beğen
Reaksiyonlar: oxzd
%20 oran almışsın, bunu %40a tamamlayabilirsen diğer hastalıklarınla sigorta girişine göre vergi indirimi alıp emekli olabilirsin..

@omreg,

Sft raporun da Warning diye yazıyor chg fef2575 =%20 yazıyor yalnız yani ben heüz hiç bir şey yapmadım sağlık kurulu vs gitmedim bile sft sonuclarima göre mi 20 oran alabilirim ? Fcv 79 fev1 84 ayrıca rapor da hafif seviyeli restriksüyon yaziyor nasıl bir yol izlemem gerek ? Vergi indirimi olmaz sanırım 2900 primim var ama yaşım daha 27 benim, meslek hastalığı olarak çıkarsa bu astım daha çok şansım var gibi sanki pek de hakim degilim nasıl bir yol izlemem gerek

Arkadaşlar j45 astım tanısı koyuldu yeralti kömur madeninde çalışıyorum sft testim de hafif seviyeli restriksüyon yaziyor bu ne demek ? Ayrıca fev1 84 fcv 79 geldi ve Warning CHG fef2575 %20 yazıyor sft raporunda bunlar ne demek oluyor buna bı oran verilir mi ? Meslek hastalığı olur mu bu durum

Restriksüyon

Eforla artan solunum güçlüğü ve akciğer vital kapasitesinin azalmasıyla karakterize bir klinik tablodur.

FEF%25-75) küçük hava yolu hastalığı...koah hastalığının değerlendirilmesinde kullanılan solunum fonksiyon testi parametresidir.

Kronik akciğer hastalığına doğru gidiyorsunuz...(Meslek hastalığı)

Öneri olarak biran önce maden işini bırakın...sigara içiyorsanız hemen bırakın.

fev1 84 fcv 79 şuan için ciddi bir şey yok gibi görünse de ileriye doğru tablo ağırlaşır.

@Alemdağ,

Evet %20 @Alemdağ,

Puan için klinik muayene...mr ve sft üçü bir arada bakılır puan ona göre verilir.

Doğru olmasa da bazı hekimler sadece sft testini yeterli bulur..

%20 dedim ama yüz yüze hekimle birebir görüşmeniz ve fiziki muayeneyi de içine katarsak puanda değişkenlik olabilir.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam ben en azından meslek hastalığı için gideceğim ama emin olamadigim için araştırma yapiyorum

Yaşınız kac bilmiyorum ama siz bu maden işini bırakın...bunu birileri yapacak mutlaka ama şikayetlerine göre gerekli sağlık tedbirlerini almıyorsunuz.

@Alemdağ,

Meslek hastalığı , eğer % 20 oran verilirse hesap. Örnek : Brüt ücret 50.000 *0,7*0,2= 7000 tl/ay.
Bir iş bulup mevcut işinizden kurtulmaya bakın. Yada yer üstü bölüme geçmeye çalışın.

Hocam yaşım daha 27, tani 1 hafta önce koyuldu daha yeni yani 1 haftadır da ise gitmiyorum

@feromon,
Aylık 7 bin TL ne için hocam ? Meslek hastalığı olur ise ben mahkeme yolu düşünüyorum direk

Maden ocağında çalışanların %80 KOAH oluyor...bunu bilmeniz gerekir... Zorlayan yok tercihi siz yapıyorsunuz.

Yaşınız çok genç.. bir abi nasihatı olarak bundan sonra kendine başka bir iş bul... Kesinlikle maden ocağı yasak.

Şu an için önemli bir durum yok... Ama maden ocağına devam ederseniz 40 45 yaşını bulmadan oksijen tüpüne bağlı kalmak zorunda kalırsınız.

Kimseyi korkutmuyorum bazen gerçekleri söylemek istiyorum.

%20 dedik ama bu puan daha yüksek olabilir... Kesin bildiğimiz şeyleri bile burada olası aksilikler nedeniyle doğruları tam olarak yazamıyoruz.

@Alemdağ,

Sevgili Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Bende aynı hastalıktan muzdaribim. Öncelikle yapman gereken bağlı bulunduğun SGK ya git. Ve sürekli iş görememezlik (meslek hastalığına bağlı olarak)maaşı bağlatmak istiyorum de. Seni hastaneye sevk edecekler. Göğüs hastalıklarına gidip yediden sft testi yaptır. En az %10 işgücü kaybın varsa ki var. Ömür boyu sürekli iş görememezlik maaşı bağlanır. Arkadaşım 2019 yılında 4.500tl alıyordu. Ve bu maaşı almaya devam ederken yine çalışmaya devam edebilirsin veya ileride engelli emekliliği alsan bile maaşın kesilmeyecek. Bunun yanı sıra işyerinden tazminat falanda alabiliyorsun ama o konuları bilgim dışında araştır.

@OğuzHan112, Abi hayat şartları bu şekilde yönlendirdi, mesela benim normalde burda çalışma sürem 2 yıl olacaktı ama babamın vefatından dolayı hastane vs derken ben girdi çıktı yaptım aynı yere ve arada sadece 3 ay var.. şimdi aynı yere başladığım zamandan bugüne geçen zaman da 6 ay 16 gün.. benim bu durumum meslek hastalığı sayilmama gibi bir durumu var mı eğer yanılmıyorsam internette mesleki astım için 1 yıl istiyor net bilgin var mı bu konuda, ve kesin olarak oran verilecekse SGK ya gidip meslek hastalığı alır ve işten de ayrilirim

@oxzd, teşekkür ederim.. iş yerinden tazminat derken meslek hastalığı olarak maddi manevi tazminat davası olarak diyorsun sanırım doğru mu anladım ? Zaten meslek hastalığı çıkar ise dava açarım madende de 1 dk durmam artık memleketime dönerim diye dusunuyorum

• Beğen
Reaksiyonlar: oxzd
Tam olarak şikayetlerin neydi hekime ne için başvurdum... Ona göre cevap yazacağım.

@Alemdağ,

@OğuzHan112, aşırı öksürük, mide suyunun boğaza gelmesi, mide yanması, nefes alırken hırıltı, nefes darlığı, merdiven çıktığım an nefes nefese kalıyordum. İlk başta acil doktoru hiriltiyi dinledi ciğerlerine kadar inmiş bı enfeksiyon var dedi hava verdi ve serum taktı, sonra bana göğüs doktoruna git dediler 3 gün sonra gittim abi doktor ilk başta alarjik rinit ve astım tanımlanmamış tanısı koydu, maden de çalışmaman iyi olur sigarayi birakman iyi olur yoksa ilerleyen dönemde kötü olur dedi sonra istirahat verdi 1 hafta sonra ilaçların ile kontrole gel dedi, 1 hafta sonra iş yerinden de revirden biri benimle geldi dinlemek için doktoru ve biraz açıkcasi ilk başta konustugu gibi konuşmadı biraz kivirdilar gibi oldu bana ilaçları raporlu yaptı, 3 gün daha istirahat verdi. Ben ne olur ne olmaz diye başka hastaneye gittim durumu anlattım emin olamadigim için, ve doktor 2 kere ilaçlı ve ilaçsız sft yaptı kesin tanı olarak astım dedi başka bir doktora gitmene gerek yok madeni de bırak sigarayi da bırak dedi abi özet durum bu şimdi ilaçlarım var kullandigim

@OğuzHan112, madende toplam da 2 yıl olacak, ayrıca doktor istersen sağlık kuruluna çıkabilirsin mesleki de olabilir alarjik de olabilir bilemeyiz dedi

Anldım..meslek hastalağı olduğunu düşünmüyorum..2 yıl madende çalışmayla bu şikayetler olmaz..çok nadir diyelim.

Mide yanması mide asidinin özofagusa kacması ve bazen akciğere inmesi bu şikayetleri yapar.. bazen pnömoni bile gelişebilir. Şikayetlerinin kaynağı reflü veya mide fıtığı olabilir.

Astım tanısı doğru bir karar gibi görünüyor.

Meslek hastalığı tanısı için hekim sizden mr isteyebilir...mr da akciğer tutulumları daha net görünür.

Yani burdan net bir şey söylemem için mr filmi ve mr raporu gerekli.

Siz hekiminizle beraber bu konuyu müzakere edip bir sonuca varırsınız..

@Alemdağ,

@OğuzHan112, geçen haftaya kadar bu durumlar yoktu abi hayırlısı diyelim yinede giderim bakarım ama akciğer paac diye bişe çektiler sadece ve sft testleri o kadardı durum mesleki olup olmadığını meslek hastalıkları için sevk alıp öğreneceğim anlasilan

@OğuzHan112, ayrıca abi son bir soru soracağım. Meslek hastalığı çıkmasa bile ben bundan oran alıp da iş gorememezlik maaşı alabiliyor muyum peki

Buradaki yorumlarımız tanı ve tedavi amacı içermemektedir..

Sorun mide asidinin yemek borusuna oradan da akciğere kaçmasıyla alakalı gibi görünüyor. Mide asidi sadece mide ile uyumludur.. yemek borusuna oradan akciğere kaçması ile bu gibi şikayetler olur.

Göğüs hastalıkları dışında.. gastroenteroloji.
Yoksa genel cerrahi veya dahiliye bu branşlardan herhangi birine gidebilirsin.

Sizin sorun reflü veya mide fıtığı ile alakalı bir durum. Hadi geçmiş olsun.

@Alemdağ,

Son sorunuza ilave olarak...meslek hastalığı olarak tanım almazsanız herangi bir maaş alamazsınız.

Diğer.
Engelli raporu için yeterli puan gelmez.

Göğüs hastalıkları hekimine mide ile alakalı şikayetlerinizi söylemediniz mi?

Çok bariz belli bu şikayetlerinizin mide asidinin yemek borusuna oradan akciğere kacmasıyla alakalı.

Salla başı al maaşı yapan çok hekim var.

Neyse ben daha fazla yorum yapmayayım sinirleniyorum. Saçma sapan işler yapıyorlar.

@Alemdağ,

@OğuzHan112, doktora anlattım ama reflü ile alakalı bir durumum yoktu, astım ile alakalı anlatırken reflü de etkiler ister istemez onun içinde ilaç veriyorum dedi o kadar, ama genel olarak astım tanısı bende hiç bir şey anlamadım bu isten

@Alemdağ,

Kardeşim yukarıya hesabını yaptım. Meslek hastalığı için sgk ya başvurup sevk edilen hastanede bu tespit yapılıp % 20 alırsan ve sürekli olduğu tespit edilirse , ömür boyu alacağın maaş hesabını örnek olarak gösterdim. Linkini de ekledim. Yukarıya yazdığım şu yazdığım nasihatide ''Bir iş bulup mevcut işinizden kurtulmaya bakın. Yada yer üstü bölüme geçmeye çalışın.'' dikkate alın. Tekrar maaş hesabını yapıyorum. 30 gün eksiksiz prim yatan ay sgk da brüt ücretin ne ise onu 0,7 ile çarp çıkan sonucu 0,2 ile çarp ( % 20 alırsan ) sana sgk nın ödeyeceği aylık para budur. Geçmiş olsun.

Arkadaşlar merhaba, dün SGK sevk ile İstanbul meslek hastalıkları Hastanesi'ne gittim. Astım için ilaçlı ve ilaçsız sft verdim akciğer röntgeni de çekildim. Ayrıca isitmeden de muayne oldum. Ben kömür madeninde çalışıyordum ve işten cikarildim heyet raporu verdiğim için. 1 ay sonra çıkacak kurul raporu ama doktor bana evet astımin var testler bunu doğruladı fakat biz sana pef izlenim yapamadigimiz için bunun mesleki olup olmadığına kanaat getiremeyiz dedi.

Şimdi işten cikarildim ve pef izlenim olmuyor bunda benim ne suçum var ? Ne yapmalıyım ne yapabilirim bunun için ??

Ayrıca doktor sağ kulak 2-4 kHz sol kulak 4 kHz çok hafif Snik düşüş izlendi sağ 21/20 db :16/12 DB mesleki isitmi kaybı dedi. Kurula teslim etmem için verdiği raporu inceledim tanı kısmında ise
H83.3 iç kulakda gürültünün etkiler (mesleki)
Z87 kişisel solunum sistemi hastalıkları öyküsü (astım)
Öneri: mahallinde KBB ve göğüs hastalıkları poliklinik kontrolü. Yazıyor..

Astımım daha önce zaten yoktu ve madene girerken de yaptırdığım testler temizdi madende kaptım astımı, ben bunun mesleki olduğunu nasıl kanıtlayacagim ? Ve kulaktan ne kadar oran gelir sizce ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim arkadaşlar

@Alemdağ,

Maden başlarken alınmış raporlarda astımınızın olmadığı netse, bence yaopılabileccek şey dava açmaktır. Mahkeme eliyle adli tıp kurumu tespiti yapılır ve gerekli tazminat süreçleri işler...

Üst Alt