Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeşil Kart için Gelir Testine dair hesaplama nasıl yapılıyor?

yenikullanici

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle güzel haftasonları hepinize kendim de araştırdım, hatta alo 144 hattını aradım, sgk hatlarını aradım ama tatmin edici bir bilgi edinemedim.
Psikiyatrik bir rahatsızlık nedeniyle ağabeyimin yeşil kart alması gerekiyor çünkü herhangi bir sosyal güvencesi yok, özel bir kilinikteki tedavi masraflarını bir süre karşılamaya çalıştık ama artık gücümüz yetmiyor ailede bir ben çalışıyorum ve ben de ayrı bir adreste ikamet ediyorum çünkü evimiz iş yerime çok uzaktı yani ben artık farklı bir adreste ikamet ediyorum. Annem babam ve abimin bulunduğu eve giren toplam gelir emekli maaşı.

Öncelikle evde ikamet eden insanların toplam geliri mi belirleyici yoksa evde otursun oturmasın akrabalık bağı ile bağlı olan herkesin mi gelirine bakılıyor ben de kendime anca yetiyorum ve ayrı evdeyim. Abimin yeşil kart başvurusunda geliri değerlendirirken neyi baz alırlar bir bilginiz var mı ?

Çok zahmet verdim, sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim bize bir yol gösterebilir misiniz?

yenikullanici abinin sosyal guvencesi yokmuş. anne ve babasıyla oturuyor. toplam 3 kişilik aile yani. bu durumda abiniz için kaymakamlıkta bulunan vakfa (SYDV) gidip GSS gelir testi yaptırın. ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL altındaysa abin GSS gelir testinde G0 çıkacaktır. GSS gelir testi sonucu vakıf tarafından SGK'ya sistem uzerinden bildirilecek ve SGK tarafından abin için 60/c 1 GSS tescili yapılacaktır. bu da eski yeşilkart gibidir ve primi devlet tarafından ödenir.
GSS gelir testine hangi gelirler dahil ediliyor peki?
abin ,annen ve baban bir aile sayılıyor. bunların üçünün de geliri varsa dahil edilir. babanın emekli aylıgı dahil edilir mesela.
bu üçünün ustunde araç,ev,tarla vs mal mülk varsa gelir hesabına dahil edilir.
siz ayrı evde yaşıyor ve ikamet ediyorsunuz gelire dahil edilmeyeceksiniz.
oturulan ev gelire dahil edilmez.
babanın emekli aylıgından başka gelir yoksa bu aylıgı üçe böl. sonuç 592,50 TL altındaysa abinin rahatlıkla yeşil kart olarak bilinen 60/c 1 GSS kapsamında sağlık guvencesi yapılacaktır.

NOT: 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak uzere ailede kişi başına düşen aylık geliri 592,50 TL'yi geçen herkes sadece 53 TL ödeyecektir. 1 Nisan'dan itibaren GSS gelir testi yapılmayacak herkes 53 tl uzerinden prim ödeyecek. sadece ailede kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (592,50 TL) GSS gelir testi yaptıracaktır. geliri bu sınırdan az olanlar 60/c 1 kapsamında GSS'lı olacak ve primini devlet ödeyecektir (eski yeşil kart).

Melek hanım yeşil kartlı olanlar özel hastanelerden yararlanamıyormu?
yeni çıkan yasa da bu konuda bir değişiklik oldu mu?
teşekkürler..

Üst Alt