Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeşil kart müracatına red gelmiş. Nasıl itiraz ederim?

eryaman

Üye
Konular
28
Reaksiyonlar
0
yeşil kart talebime red gelmi.ş niye diye sorduğümda, polis araştırmasında gelir yüzeyi fazla çıkmış dediler.
ben çalışmıyorum, % 40 raporum var. hiç bir sosyal güvencim yok. evde 3 kişiyiz. annem ablam ve ben.
annemin rahmetli babamdan kalan aylığı var. ablamda asgari ücretle çalışıyor. ev kira. ailemizin üstünde hiç bir mal varlığı yok. bu duruma red gelir mi acaba nasıl itiraz edebilirim? nasıl bir dilekçe vermem lazım?

yeşil kart almak için gelirin alt tabanının ne kadar olduğunu bilmiyorum ama polis sorgulamasında sizi sorguladığı insanların vermiş olduğu bilgi nedir acaba genellikle muhtarlardan ve komşulardan sorguluyorlar;

tamamda abi ben çalışmıyorum benim gelirim yok

Başvuru Koşulları : 1. Hiçbir sosyal güvenlik kurumunun güvencesi altında bulunmayan ve bu Kanunun öngördüğü usul ve esaslar çerçevesinde aylık geliri veya aile içindeki gelir payı 1475 Sayılı İş Kanununa göre belirlenen asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden az olan vatandaşlar.
2. Özel kanunlarla sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanması öngörülen vatandaşlar.(2022 sayılı Yasadan yararlananlar).

buna göre ailenle birlikte oturduğun için aylık geliriniz 160 tl'nın altında olmadığınız için verilmemiştir tahminim sorgulamada buna göre yapılmıştır.

benim raporum2022 den yaralanabilir diye itiraz etme hakkımız varmı nasıl acaba abi seninde başını ağrıttım annemin sigortasından yararlanma hakkım varmı acaba

gerkçe gelir düzeyi ama benim maaşım yok annemin emekli maaşı var evkira

Yeniden değerlendirilmesi talebiyle red kararını veren yere başvuracaksın.

abi yeşilkart bürosuna gittim red dediler nasıl bir dilekçe ile başvurmam gerekiyor yardımcı olurmusun abi

Annenin maaşı ile ablanın maaşını (varsa diğer tüm gelirleri) toplayıp (hanede yaşayan kişi sayısına) üçe böldüğünde kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin (2009 yılında bu 666 tl'dir) üçte birini aşıyorsa, yani kişi başına düşen gelir 222 tl'yi aşıyorsa, Yeşil Kart bağlanmaz.
Yap hesabını? Eğer kişi başına 222 tl'den azsa, itiraz edebilirsin (dilekçeyi yazarız).

abi ablamın eline net 550 tl geçiyor annemde rahmetli babamın maaşını alıyor annemin ilaç kesintisi kredi borcu kesintisi 195 tl geçiyor hanede 4 kişiyiz birde bu paradan evkirası ödüyoruz durum böyle abi nasıl yapmam lazım

Giderlerin hiç bir önemi yok. Kredi borcu ya da kira önemsiz...

Tüm gelirler / hanedeki kişi sayısı < 222 tl. kural bu. Yani toplamda 888 tl'yi aşmıyorsa haneye giren gelir miktarı, bunu söyleyerek 2022 Yeşil Kart alabilirsin.

peki abi şimdi benim raporumda var 2022 madde yazıyor raporda tedavi olmam lazım annemin sigortasından faydalanabilirmiyim başbakana mektup yazsam faydası olurmu

Üst Alt