Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeşil kartımı iptal edip SSK karnesi nasıl alabilirim?

vedat47

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Merhaba, babamın ssk sı var ama ben yeşilkart almıştım bildiğiniz gibi özel hastanelere gidemiyorum devlet hastanelerine ise gitmek istemyorum .
soru şu 26 yaşındayım bir yerde çalışmıyorum 3 sene önce aldığım %63 oranında özürlü raporum var ve ben yeşil kartı iptal edip babamın sigortasından faydalanmak istiyorum .ne yapmam gerekiyor
yeni bir sağlık raporu mu çıkarmam gerek .

şunu da ekleyeyim özürlü kimlik kartım da var bana yol gösterirseniz çok iyi olacak .....

Maluliyet derecesinde sakatlığı bulunan çocuklar yaşları ne olursa olsun anne-babalarının sağlık güvencesinden yararlanır.
Bunun için sigorta müdürlüğüne başvuracaksınız. Sizi hastaneye sevk edecekler. Orada malul olduğunuz tepspit edilirse, babanızın sağlık güvencesinden yararlanmaya başlayacaksınız.

vedat 2022 yasadan yararlanıyorsan oda iptal olur
ondan bilgin varmı babanın üstüne ssk olursan
ama sanırım senin 2022 yasasından maasın yook olsa yağmazdın zaten..i*i*

2001 senesinde iş kazası geçirdim yeşilkartlıyım 2022 maaşı ve evde bakım parası alıyoruz rapor %92 ağır özürlü şimdi ben yeşil kartı iptal ettirip ssk veya bağkur ra başvurabilirmiyim cevaplarınızı bekliyorum vereceğiniz bilgiler doğrultusunda hareket edeceğim

Tabii ki Yeşil kartınızı iptal ettirip sgk primi ödeyebilirsiniz.
Yalnız, sigortalı olduğunuz an 2022 aylığıniz kesilir, çalışan statüsünde sigortalı olursanız da görünecek gelir ebde bakım aylığı için yeniden gelir hesabı yapmayı zorunlu kılar (eğer bu gelirle hanede kişi başına düşen miktar 348 tl'yi aşarsa evde bakım aylığı da kesilir).

2022 maaşımı iptal edip sadece pirim ödeyerek zaten çalışabilcek güçte değilim ssk lı olabilirim yani kaç gün pirim ödemem lazım ilk önce nereye başvurmam lazım aylık nekadar pirim ödeyeceğim daha önce hiç ssk girişim yok rapor oranım %92

Bugün sigortalı olsun en erken 15 yıl sonra ve en az 3960 gün prim yatıormak koşuluyla emekli olabilirsin.
Sigortalı olmak için yaklaşık 250 TL prim ödersin aylık.

peki bazıları 1800 günde emekli oluyor o nasıl oluyor

Onlar sigortalı olmadan önce maluliyet derecesinde sakatlığı olmayan kişiler...

bir arkadaşım bana dedi yeni çıkan yasaya göre ssk da hiç kaydın olmasa bile 1800 günde emekli olursun dedi özürlü olduğun için bu nekadar doğru acaba

Üst Alt