Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeşil kartlılara yapılacak gelir tespitinde kredi kartımın olması sorun olur mu?

spartaküs

Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
2
2022 aylığı alıyorum + yeşil kartım var 3.ay önce finansbanktan 1000 tl limitlik kredi kartı aldım ancak duyduğuma göre yeşil kartlılara gelir testi yapılacakmış acaba 1000 tl,lik kredi kartım sorun çıkartırmı

Kredi karti gelir degil..

Banka tarafindan size tahsis edilmis kredi.

evet ama Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, yeşilkartların elektrik, su, telefon, internet ve cep telefonu abonelikleri kontrol edilecek. Kredi kartı kullananların limitlerine bakılacak. deniliyor

evet arkadaşların söyledigi gibi kredi kartının limiti yüksek veya düşük olması önemli degil önemli olan gelir ve giderlerini tesbitidir.
işin özü asgari ücretin bürütünün 1/3 ünden aile geliri düşükse yeşil kart giderlerini yani saglık harcamalarını devlet karşılıyacak.yok 1/3 ünden fazla ise en az ödenecek ücret 31 tl olacaktır

peki toplam evde 3 kişiyiz 3*279=837 tl yani bu durumda kredi kartımdan her ay 836 tl harcama yapsam pirimim devlet tarafından ödenecek yok şayet harcamam 837 tl ve üzeri olsa pirim ödemek zorunda kalacam öylemi oluyor

hayır yanlış hesap ediyorsun benim söyledigim ailenin geliri asgari ücretin 3 de birine denk gelen ücret 279 lira ailenin geliri bu ücreti geçmiyecek. bu ücreti geçerse 31 lira dan başlayan gss primi ödemek zorunda kalacaksınız .ailede emekli veya çalışan ve eşi varsa bunlar zaten saglık için gss primi ödemiyor ........... . aile olarak 279 tl yi geçen masraflarınız oldugu takdirde buda sizin için sorun olacaktır.

olurmu öyle şey arkadaş yanlışın var ailedeki kişi başına düşen gelir 279 liradır ailedeki toplamı değil

oturan boğa kardeşim sen nediyorsun bu konu hakkında

Aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı;

- Asgari ücretin üçte birinden (279 TL) az olanlar ücretsiz olarak
- Asgari ücretin üçte biri (279 TL) ile asgari ücret (837 TL) arasında ise 33 TL,
- Asgari ücret (837 TL) ile asgari ücretin iki katı (1674 TL) arasında ise 100 TL,
- Asgari ücretin iki katından (1674 TL) fazla ise 200 TL,
genel sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık hizmeti alınabilecek.

benim öğrenmek istediğim 1 yaşındaki çocuğum içinde gelir bölüştürülürmü yani biz evde toplam 3 kişiyiz gelirimiz 836 tl olması devlet tarafından pirimimiz ödenirmi

1 günlük çocuk bile gelir hesabına dahil edilir.

Bir de, bu genel sağlık sigortası kapsamında gelir tespiti yapılırken, artık devlet inciğini-cinciğini araştıracak. Kredi kartlarından tutun, banka hesaplanırna kadar... Onun için, gelire işaret eden her şey genel sağşlık sigortası açısından değerlendirilir.

Üst Alt