Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeşilkartlı olan yakınımda kızının geliri yeşilkartıına zarar verir mi?

(Gölge)

Aktif Üye
Konular
239
Reaksiyonlar
87
bi yakınım var yaşlı go kararı verilmiş yeşilkartlı yani bide kızı var kızı için bakıcı olacak bakım maaşı alacak evde 2 kişiler kızı dul kocası ölmüş yani yönetmenlikte evli olmayan çocuklar diyor gelir tesbitine dahil edilir diyor evde bakım maaşı alırsa yeşilkartı zarar görürmü başka gelirleri yok bide kızının kocasından kalma dul aylıgı alıyor bu aldıgı dul aylıgı yeşil karta zarar verirmi kızının geliri yeşil karta zarar verirmi aacil cevap verirseniz sevinirim

kalpsesi kızı dul ise aileye dahil edilir. buna göre aynı hanede yaşayan aile kişi sayısı 2 olur. eger ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL'den düşük çıkarsa yeşil kart olarak bilinen 60/c 1 GSS kapsamındaki sağlık güvencesi zarar görmez. aksi durumda yani bu sınırı geçerse G1 çıkacagından prim ödemek durumunda kalırlar.
kızı ayda ne kadar dul aylıgı alıyor ablası? bunu da bileyim ki sana net cevap vereyim.
ayrıca anne ve kızının başka gelir, mal mülkü varsa belirt lütfen.

1170 dul kızının dul aylıgı sskdan + bide evde bakım alacak go verilen yakınım dul kızından dolayı agır özürlü
daha önce başka konuda bahsetmiştim kalem apla
yakınım 2 ayda birde 500 tl kocası ölen ler için dul aylıgı alıyordu mecbur kaldık annesi bakıcı olacak dul aylıgı kesilir demiştiniz bari diyoruz ona razıyız dul aylıgı kesilirse kesilsin bari yeşilkartı zarar görmesin bir formülünüz varmı kesilmemesi için

şimdi yakının eşi vefat etmiş kadınlar için 2 ayda bir ödenen aylık alıyor vakıflardan. kızı da eşinden SGK'dan 1170 TL dul aylıgı alıyor. ayrıca evde bakım aylıgı almak isttiyorlar.
bu şartlarda bir kere yakınının aldıgı eşi vefat etmiş kadınlar için ödenen aylık kesin kesilir.
evde bakım aylıgı baglandıgı takdirde GSS gelir testinde G1 çıkacagından yeşil kart olarak bilinen 60/c 1 GSS kapsamındaki sağlık güvencesi iptal olur. GSS gelir testinde G1 çıkacagı için 60/g GSS kapsamında sağlık güvencesi olur ve ayda 71,10 TL prim ödemek zorunda kalır.
yeşil kart diye bildiğiniz 60/c 1 GSS'dan yararlanabilmesi için haneye 2 kişi alınması gerekir. yoksa hanede 2 kişi olup da hem dul aylıgı hem de evde bakım aylıgı ile 60/c 1 GSS'nin devam etmesi imkansız.
bu yakınının sigortalı olan çocugu vs yok mu? onların sağlık güvencesinden yararlansa?

@Kalem

1170--960 eve giren G1 çıkar kesin demi kalem apla
213 milyon çıkmaz degilmi

sigortalı çocuğu yok torununu alsa yanına torunuda yeşil kartlı 18 yaşından büyük

kalpsesi 213 milyon en ablası?
hesap ortada. ailece 2 kişiler.
evde bakım aylıgı baglandıgı takdirde 960 + 1170 = 2130 TL eder
kişi başına düşen aylık gelir bu durumda 2130 / 2= 1065 TL eder.
bu durumda ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL'den yüksek çıktıgından sonuç G0 çıkmaz.
haneye bir kişi daha aldırsanız da sonuç değişmez. 2130 /3 = 730 Tl
730 TL de 592,50 TL'den yüksek çıkıyor.

@Kalem

kafam karıştı kalem apla anladım hesabı şimdi 2 torununu
alsa oglunun çocugunu onlarda üst katta oturuyor
ikametini alsa

kalpsesi bahsettiğiniz torunlar 18 yaş altı ise o çocukların ikamet adresi ebeveynlerinin yanıdır sizin ikametinize ebeveynleri olmadan aldıramazsınız. ama 18 yaş üstü ise ve 25 yaş altı öğrenci değillerse bu durumda haneye ikametlerini aldırabilirsiniz tabi.

Kalem

18 yaş üstü torun oluyor

kanunda MADDE 10
(1) Gelir tespitinde, aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan aile esas alınır.

torun geçmiyor ben mi yanlış anladım torun oluyor mu hane içinde gss tesbitinde

kalpsesi en son yazdıgınız mesajı okuyunca ben de şüpheye düştüm. vakıf müdürü olan bir arkadaşa da danıştım.
alıntı yaptığınız yönetmeliğin ilgili hükmüne göre aile içinde buyuk ana ve buyuk baba da var. ben torunlarla birlikte buyuk anneyi de bir aile içinde degerlendirdim. tabi bu verdiğim bilgi yanlış. hepsini bir aile uyesi yaptım yanlışlıkla.
eger dul kızı annesinin yanına taşınırsa kızı annesinin gss gelir testine dahil edilecektir. bu durumda anne kızı için evde bakım aylıgı aldıgı takdirde yapılacak GSS gelir testinden sonra annenin yeşil kart olarak bilinen 60/c 1 GSS kapsamındaki sağlık güvencesi iptal edilecektir.
eve alacagı 2 torun buyuk annenin GSS gelirtestinde gelir hesabına dahil edilmeyecektir.
özetle;
dul aylığı alan kızı yanına taşındıgı ve anneye evde bakım aylıgı baglandıgı takdirde;
- annenin aldığı eşi vefat etmiş kadınlara baglanan aylık kesilecektir.
- yeşil kartı (60/c 1) yeniden yapılacak GSS gelir testi sonucuna göre iptal edilecektir.

bence evde bakım aylıgı için başvurun. sonuçta evde bakım aylığı ayda 960,58 TL
yeşil kart iptal edilecek diye üzülmeyin. sonuçta ödeyeceği prim yüksek değil.
evde bakım aylığı baglandıktan sonra GSS gelir testinde g1 çıkacak ve 60/g kapsamında GSS'lı olacak. ayda da 71,10 TL ödeyecek.
71,50 TL için evde bakım aylıgından vaz geçmeyin gidin başvurun.
bkz:http://www.engelliler.biz/forum/sag...bilmek-icin-gelir-kriterleri-ocak-2017-a.html

allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

@Kalem

kalem apla eşi vefat etmiş kadınlara yönelik aldıgı dul aylıgı kesildi yakınımın yaşlılık maaşı alabilme imkanı varmı yakınımın durumunu özetleyeyim

evde anne bir kızı dul bir bekar oglu var evde 3 kişi görünüyorlar ikamette dul kızı ssk dan 1250 tl maaş alıyor agır özürlü oldugu için annesi bakım aylıgı alıyor bide
oglu çalışmıyor işsiz

anne eşi vefat etmiş kadınlara yönelik 2 ayda bir maaş alıyordu fakat kesildi anneye yaşlılık aylıgı baglatabilirmiyiz bir umudumuz o kaldı çünkü bu dul kızının aldıgı maaşlar yetmiyor kalem apla üst te bir oglu daha var 50 yaşında o da çalışmıyor eşi ve 4 çocugu var onlarada anne destek veriyor cvp verirseniz sevinirim

@kalpsesi bahsettiğiniz anne 65 yaşını tam olarak doldurmuşsa bu durumda 2022 yaşlı aylığına başvurabilir.

65 yaş üstü 2022 yaşlılık aylığında sadece eşinin ve kendisinin gelirine bakılır. eşi yok. bu durumda sadece annenin gelirine bakılacak. fakat anne evde bakım ücreti aldığı için (bakıcı olarak) 2022 yaşlılık aylığı baglamazlar.

yine de kaymakamlıkta bulunan vakfa (SYDV) gidip başvurun şansınızı deneyin.

@kalpsesi anne 75 yaşında olduğuna göre yaşı uygun. 65 yaş üstünde.

65 yaş üstü 2022 yaşlılık aylığında rapor istenmez. T.C. kimliği ile birlikte kaymakamlıkta bulunan vakfa (SYDV) gidip başvuracak. ama dediğim gibi evde bakım aylığı aldığı için aylık baglanmaz. siz yine de gidip şansınızı deneyin. evde bakım aylığını bakıcının geliri olarak mı sayıyorlar emin değilim çünkü.

eger evde bakım aylığını bakıcının geliri olarak sayarlarsa anneye 2022 yaşlılık aylığı baglanmaz.

maalesef buyuk ihtimalle evde bakım aylığını bakıcının geliri olarak sayacaklardır.

gelişmelerden haberim olsun lütfen.

şimdi Kalem apla evde 3 kişiler yaşlılık maaşında durum nasıl oluyor kısaca özetlermisiniz 1026 tl bakım maaşı alınıyor bu 3 bölündügünde 341 tl düşüyor muhtaçlık sınırının altında kalıyorlar bu durumda baglanmazmı benmi yanlış hesapladım yoksa

kalpsesi
yanlış hesap yapmışsın ablası.

65 yaş üstü 2022 yaşlı aylığında gelir hesabı şu şekilde yapılır.
65 yaş üstü yaşlı ve eşinin geliri hesaplanır sadece. hanede isterse fabrikatör çocukları olsun hiçbiri gelire dahil edilmez.
65 yaş üstü yaşlının eşi yoksa sadece kendisinin geliir hesaplanır.
bahsettiğin annenin de eşi yok. bu durumda bu annenin aylık gelirinin 423,58 TL altında olması gerekir.
hanedeki diğer kişiler, çocukları vs kimse bu 65 yaş üstü yaşlı bireyin gelir hesabına dahil edilmez.
eger eşi olsaydı o dahil edilirdi. kendisinin ve eşinin aylık gelirleri toplanırdı ve ikiye bölünürdü. sonuç sınırı geçmiyorsa aylık baglanır, aksi durumda baglanmaz.

özetle bahsettiğin annenin geliri hanedeki kişi sayısına bölünmeyecek. sadece onun gelirine bakılacak (eşi yok). o annenin 423,58 TL üstünde geliri olursa da 65 yaş üstü 2022 aylığı baglanmaz.

Kalem

örnek tam anlamak acısından soruyorum yaşlılık aylıgında eşin geliri dikkate alınıyor dediniz evde eş yok 2 cocuk var evde 3 kişiler yaşlı kişi gelir hesabında sadece kendisinemi bölünüyor kendi kendinemi bölünüyor 2 çocuk bölünmezmi geliri dikkate alınmıyor bunu anladım bölmeye geldigindedemi sadece kensinemi bölünüyor 2 çocuk bölünmüyormu

kalpsesi yorgun olduğumdan ben anlatamadım galiba. yorgun olunca kelimeler tüm anlamlarıyla beni terk ediyor:)

bahsettiğin annenin geliri hanedeki kişi sayısı olan üçe bölünmeyecek. 65 yaş üstü yaşlı birey ve eşinden başka kimse gelir hesabına dahil edilmez çünkü.
Bahsettiğin anne bakıcı olarak 1027 TL alıyor. bunu bire (1) böleceksin:) üçe değil.

Kalem apla vakıfa gittik baştan savdı baglanmaz dedi yaşlılık aylıgı sizin vakıfta çalışan arkadaşınız vardı bi zahmet ona söylerseniz sevinirim

kalpsesi ablası, bahsettiğin anne 65 yaş üstü. eşi de yok. sadece kendi gelirine bakılacak. başkalarının gelirine değil. o anne de kızına baktıgı için evde bakım aylığı alıyor. ayda 1027 TL. bu durumda ona 65 yaş üstü 2022 yaşlı aylığı baglanmaz.
bu durumu vakıf müdürü olan bir arkadaşıma da sordum. o da öyle dedi.

65 yaş üstü yaşlı kişinin geliri 423,58 TL altında olmalı. ama o anne ayda 1027 TL alıyor. bu durumda yaşlı aylığı baglanmaz.

Üst Alt