Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeşilkartlıların Üniversite Hastaneleri'ne sevk zorunluluğunun kalkması hakkında..?

RK.209

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
0
Yeşil kartlı hastaların Üniversite Hastaneleri’ ne sevk zorunluluğu kalktı
yesil-kart.jpg
1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren, sürekli hastane tedavisi gerektiren kronik hastalar ile hastanelerde tedavi gören yeşil kart sahibi hastaların, üniversite hastanesi de dahil tedavi gördükleri veya çağrılı oldukları hastaneye yeni sevk alınmaksızın çağrı evrakı ile başvurabileceklerine dair yeni düzenleme yürürlüğe girdi.
Ödeme gücü olmayan vatandaşların tedavi giderlerinin devlet tarafından karşılanması ve yeşil kart uygulaması hakkındaki yönetmelikte Sağlık Kuruluşlarına Başvuru ve Hizmet Bedellerinin Karşılanmasını içeren ve Sağlık Kuruluşlarına Başvuru ve Sevkleri düzenleyen 15. MADDE’de (Değişik fıkra: RG-1/7/2011-27981) yapılan değişiklikle;

“Sürekli hastane tedavisi gerektiren kronik hastalar ile hastanelerden tedavi ve kontrol için çağrılı olanlar, Üniversite Hastanesi de dahil tedavi gördükleri veya çağrılı oldukları hastaneye yeni sevk alınmaksızın çağrı evrakı ile başvurabilirler. “
Uygulama 1 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
LİNK:
http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.4846&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=sürekli hasta tedavisi

UYGULAMA
1 Temmuz 2011 tarihine kadar, sürekli tedavi gerektiren yeşil kart sahibi kronik hastaların üniversite hastanelerinde tedavi görebilmeleri için eğitim ve araştırma hastanelerinden sevkli olması koşulu aranmaktaydı. Uygulamada yeşil kart sahipleri, hastanelerin yeşil kart onay bürolarına ve bilgi işlem merkezlerine yapacakları başvuru evraklarına; tedavi gördükleri klinik ve hekimlerden, tedavi gördüklerine dair alacakları “TEDAVİ ÇAĞRI” (*) yazısını ilave etmeleri yeterli olacaktır.
Uygulama daha önce sürekli aynı hastaneden tedavi alan yeşil kart sahipleri için geçerli olacak. İlk defa üniversite hastanelerinde tedavi alan yeşil kart sahiplerinin 1 kereye mahsus sevk almaları gerekmektedir.
(*) TEDAVİ ÇAĞRI yazısı örneği:
YEŞİL KART BÜROSU

…………………..isimli, ………………………protokol numaralı hasta İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü Enfeksiyonu nedeniyle ……………….Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Enfeksiyon hastalıkları polikliniğinde sürekli takip edilmektedir.
Hasta tarafımızca uygun görülen tarihlerde; muayene, rutin test ve ilaç reçeteletmek üzere muayeneye çağrılmaktadır…

MUAYENE TARİHİ: …/…/20
…/…/20…

DR………………………

Yeşil kartlılar özel hastanelere gidemiyormu ?

Yeşil kartlılar özel hastanelere gidemiyormu ?

Medula hakkında hersey: yeşil kart sevk
Pozitif Yaşam Derneği :: Yeşil kartlı hastaların Üniversite Hastaneleri? ne sevk zorunluluğu kalktı
Bu lınkten ulaşabilirsiniz

hala eski adıyla (yeşil kartlı ) olanlar ünüversiye hastanelerine egitim ve araştırma hastanesi sevkiyle gidiyorlar.

ben ilk mesajdan hiç bir şey anlamadım benim anlayacagım şekilde ünüversite hastanelerine gidebilecekmiyiz gidemiyecekmiyiz ben iki yıldır tıp hastanesinde tedavi oluyordum helal olsun hükümet içine etti şimdi gidemiyorum egtim araştırma hastanesi doktorları ilgilenmiyor bimere şikayet ettim sonuç yok kısacası sevk kesilince sudan çıkmış balıga döndüm acaba sevk olurmu ilerde bilen yazsın

egitim ve araştırma hastaneleri sevk ederse ünüverite hastanesine gidiliyor.

araştırma hastanesi sevk vermiyor yani vermek istemiyor

verirse orası verir başka yolu yok.. aynı branştan başka doktordan sevk almaya çalışın..

konya egtim araştırma hastanesi nefroloji bölümunde iki doçent doktor var ikiside vermedi ayrıca ilgilenmiyorlar fakülte hastanesinde iki yıldır tedavi görüyordum yarım kaldı bimere şikayet ettim sevki istedim 45 gün oldu cevap yok şikayetim kapı kapı dolaşıyor ama sonuç sıfır bunlar bimer filan kandırmaca inşallah sevk işini çözerler

yeşilkartlı olanlar vizeleri bittiğinde otomatik olarak genel sağlık sigostrasına geçecek..o zamanda yine sevk veya bu çağrı yazısı gerekirmi ki ?

burda ayrıştırıcı etken yeşilkart sahibi olunmasımı yoksa engelli aylığı veya bakım aylığı alınmasımı..eğer yeşilkartlı olmak ise ben 12. ayda vizem bitecek otomatik genel sağllık sigortasına geçecem..bu durumda tamamen özgür olmam lazım üniversite hastanelerinde..ama yok eğer burda dikkate alınan yeşilkart değilde engelli aylığı alıp 2022 ye dahil olmaksa bu böyle sürüp gidermi ?

bilenler cevap verirse sevinirim..tahmini cevap yazmayın..

soruna cevap degilde şunu söyleyim yeşilkartan genel saglık şigortasına geçme işi kelime oyunu yeşilkartlı iken özel hastnelere gidemesekde fakülte hastanelerine gidiyorduk şimdi ben genel saglık sigortalıyım sözde hiç bir yere gidemiyorum kendimizi kandırmayalım sigortalı filan degiliz insanlar yeşilkartan genel saglık sigortasına geçince bütün hastanelrin yolu açılacak sevksiz gidilecek deniyordu sonu dahada kötü oldu

arkadaşlar eski adıyla yeşil kartlılar ın S G K da ismi degişti ama eski uygulamalar yine devam ediyor hatta bazı şeyler daha kötü oldu. 2012 önceki hastane katkı payı verilmezdi 1 ocak 2012 itibari ile katkı payı alıyorlar ayrıcada sigorta hastanelerinden ünüversite hastanelerine gidiliyordu şu an yanlızca egitim ve araştırma hastanesi sevk ediyor... yeşil kart vize tarihi bitiş sonrası bir yere geçildigi yok ve 3 ayda bir zaten sistem G S S taraması yapıyor. kişinin gelir ve giderlerinde artış varsa prim ödemeye başlıyor..

Yasa suan güncelmidir acaba ?

Faydalanabiliyormuyuz bilgisi olan?

ben artık cerrahpaşaya sevksiz gidiyorum. bana sevk olayı kalktı dediler. ilgilenenlere duyuru.

yıl olmuş 2019 sevk nedir abi ? sırf bu yüzden üniversite hastanesinde ki tedavimi yarım bıraktım angarya iş başka bir şey değil git devlet hastanesine sıraya gir sevk al ordan tekrar randevu al üniversite hastanesine git sıraya gi bilmem ne angarya işler inşallah kalkmıştır...

Üst Alt