Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yetim aylığı aldığım için 2022 aylığının cezalı olarak geri istenmesi..?

yigit67

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
6 ay önce babam vefat etti ve babamda yetim aylığı bağlandı 180 tl
ayrıyetten 2022 maası alıyorum 3 ayda 900 tl

bugun sgk yazı geldı yersiz ödeme gereği 1900 tl artı yuzde 50 cezasıyla bırlıkte gerı odemelisiniz dıyo
ne yapmam lazım dılekçe verıcem ama ne yazmalıyım
yetim maasını 2022 sevıyesıne yuksetsem gerıye donuk 6 ayıda verırler mı bunuda yazmalı mıyım.
Bir de yuzde 50 cezayı ödeyecek miyiz...

Aşağıda ki dilekçe örneği ile sgk'ya itirazda bulunun. Çünkü size kesilen ceza 2022 yönetmeliğine aykırıdır. Bu dilekçeyle itirazını yapın lütfen ve verilen cevabı burda bizimle paylaşın.. Cezayı ödemenizde ısrar ederlerse itirazınızı hukuki zemine taşıyıp dava açarak haklılığınızı dilekçede ki maddelerden dolayı kanıtlayabilirsiniz..

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'ne,​

... / ... / 2011​

xxx tarihinde tarafıma gönderilen mektupla XXX tarihi ile XXX tarihi arasında aylığa hak kazanmadığım halde yersiz ödeme aldığım iddia edilerek yersiz ödenen XXX TL.'nin tarafımdan talep edildiğini öğrenmiş bulunuyorum.

1- Yetim aylığı almaya başladığımda 2022 aylığımı kestirmem gerektiğine dair dayandığınız mevzuatı bilmiyorum. Aksine, 06.11.2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik"in 4. maddesinin "d" fıkrası açık olarak "Sosyal güvenlik kurumlarından yetim olarak aylık veya gelir almakta olan çocuklardan özürlü olanların aldıkları aylık veya gelir toplamı tutarları özürlülük oranlarına göre bu Yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanları" 2022 maaşı kapsamında saymaktadır.
Tarafıma bağlanan yetim aylığı aylık XXX TL'dir, yani almış olduğum aylık XXX TL'lik 2022 maaşımdan düşüktür. Bir başka deyişle yetim maaşı alırken 2022 maaşı almamın önünde bir engel bulunmamaktadır.

2- Yetim aylığı da 2022 aylığı da Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde ödenmektedir. Dolayısıyla 2022 aylığı alırken Yetim aylığı alamayacağım kurumunuz tarafından iddia ediliyorsa, bu durum bana bildirilmeliydi ve yetim aylığım bağlanmamalıydı. İllede bir işlem yapılacaksa, yetim aylığı için kurumunuza başvurduğumda, bana, "siz 2022 maaşı alıyorsunuz. Aynı anda Yetim aylığı alamazsınız. Size [yukarıdaki] yönetmeliğin "Yetim aylığı veya gelir alanlara yapılacak fark ödemeleri"ni düzenleyen 10. madddesi doğrultusunda işlem yapmalıyız ve Yetim aylığınızı 2022 aylığı seviyesine yükseltmeliyiz" demeliydiniz.

3- Bir başka deyişle ortada bir hata varsa, bunun sorumlusu kurmunuzdur. Sizin sorumlu olduğunuz bir konuda yaptığınız hata nedeniyle benim cezalandırılmamın hukuka da hakkaniyete de uymadığı açıktır.

4- Ayrıca Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yetim aylığı veya gelir alan çocukların aldıkları aylıkların yönetmelikte belirlenen skalanın altında olması durumunda muhtaçlık aylığı alabileceğine dair verdiği açık bir karar da bulunmaktadır. Kurumunuzun hukuk birimine danışmanız halinde bu karar hakkında gerekli bilgi verileceğini düşünüyorum.

5- Tarafıma uygulanan ceza hükmü de kadüktür. Zira 25.02.2011 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı yasanın 17. maddesi "%50 ceza" hükmünü kaldırmıştır. Maddede bu çok açık olarak belirtilmiştir: "(4) Bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar yapılmış ödemelere ilişkin olmak üzere, 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında almakta oldukları aylıkları % 50 fazlası ile geri alınması gerekenlerden, bu % 50 fazlaya ilişkin tahsil edilmemiş tutarların tahsilinden vazgeçilir"
Aynı yasanın 66. maddesi "1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 5 inci maddesinde yer alan "ödenen aylıklar % 50 fazlasıyla geri alındığı gibi," ibaresi "ödenen aylıklar ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar Türkiye İstatistik Kurumunca her ay için belirlenen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarıyla birlikte geri alınır ve" olarak değiştirilmiştir" şeklindedir.
Yani, tarafımdan talep edilen %50 faiz de mevzuata aykırıdır.

İş bu gerekçelerle; tarafıma tahakkuk ettirilen tüm borcun silinmesini ve almış olduğum Yetim Aylığının 2022 aylığı seviyesine %XX oranındaki raporum göz önne alınarak yükseltilmesini -tüm hukuki haklarım saklı olmak kaydı ile- arz ve talep ederim.

ad soyad
imza​

TC kimlik no:
Adres:
Telefon:​
Dilekçe gönderecek adres:
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
PRİMSİZ ÖDEMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
TUNA CD. NO:7 KIZILAY/ANKARA​

Merhaba öncelikle geçmiş olsun aynı durum bizim başımıza da geldi kardeşim 2022 maaşı alırken babam vefat etti annem ve kardeşime emekli maaşını paylaştırdılar
Zihinsel engelli kardeşim 3 aydan 3 aya 950 tl alıyordu
yetim aylığı ise 250 tl
babam 2008 de vafat etti bize daha ceza yazısı gibi bişey gelmedi maaşı bu ay kesildi sadece 2022 takip den baktım maaşınız durdurulmuştur geçiçi durdurma vede sgk dan maaş alındığı için gibi bişey yazıyor
bu ankara daki davanın sonuç belgesi varmı
bu olaylarla ilgili son durum ne?
simdiden yardımlarınız ve ilgileriniz için cok tesekkürler

Üst Alt