Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yetim aylığı alıyorum. 2022 maaşı alabilir miyim?

burak_1986

Üye
Konular
66
Reaksiyonlar
0
mrb benim %51 raporum var. yetim aylığı alıyorum. 2022 maaşını alabilir miyim

Aldığınız Yetim Aylığı 2022 sayılı yasaya göre öngörülen Sakatlık Aylığı'ndan (yani aylık 180 tl'den) az ise, evet, Yetim Aylığı alırken aynı zamanda 2022 aylığı da alabilirsiniz.
SGK böylesi durumda "yetim aylığı alındığı" gerekçesiyle reddediyor başvuruları ve en çok, "yeim aylığınız 2022 aylığından azsa, yetim aylığınızı o seviyeye yükseltebilirsiniz" diyor.
Oysa Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi konuyla ilgili bir davada her iki aylığın da aynı anda ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Alınan Yetim Aylığı 2022 sayılı yasaya göre öngörülen Sakatlık Aylığı'ndan (yani %40-69 arasında raporu olanlar için aylık 180 tl'den, %70 ve üzeri raporu olanlar için 270 tl'den) az ise:
1- Yetim aylığı almaktayken 2022 aylığına başvurup yetim aylığı aldığı gerekçesiyle 2022 başvurusu reddedilenler
2- Her iki aylığı almaktayken iki aylıktan biri diğer aylık öne sürülerek kesilenler
bu mağduriyet meydana geldiği tarihte derhal Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açmalılar ve Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal kararına dayanarak iki aylıktan birden yararlanma talebinde bulunmalılar. Emsal dava olduğu için sonuç mutlaka lehte sonuçlanır...

Yani dare, aldığın yetim aylığı 2022'den azsa, 2022 için kaymakamlığa başvur, yetim aylığı aldığın için reddettiklerinde de derhal dava aç.

hocam iyi hoşta benzer durumdayız mahkemenin emsal kararı varsa şayet bu karardan müracat ettiğimiz kurumun haberi olmuyor mu mahkemenin bu emsal kararı kurumada deklare edip kurumunda yeni düzenleme yapması gerekmezmi madem netice ortada yargının verdiği karar durup duruken neden birde mahkemelerle uğraşalım

kafkas, sizin dediğiniz aklın yolu, devlet kurumlarının yolu oradan geçmez!
Evet Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal karararı çok net. Ama bu karara uyulsun diye sgk genelge yayınlamaz. Yayınlasa bir sürü kişi kolayca hak ettiği aylığı alır ve bu sgk'Nın işine gelmez. Ne kadar az kişi alırsa o kadar kazanç sayar sgk...

mrb arkadaşlar,yetim aylığı aldığım için kesilen ve üstelik aldığım iki maaşı faiziyle geri ödediğim 2022 maaşım için dava açabilmekte bir çile ,hem ruhen hem madden külfet ne yapmalı şaşırmış durumdayım aslında.

gülll, kesinlikle dava açın. Hem geri ödediğiniz maaşları geri alırsınız hem de bundan sonra hem yetim maalını hem de 2022 maaşını aynı anda alabilirsiniz. Yeter ki aldığınız yetim aylığı 2022 aylığından az olsun..
Avukatla görüşün ve İzmir'deki davayı söyleyerek onu emsal göstermesini isteyin...

merhaba arkadaşlar ve hocam iy günler

bizim başımızda böyle bir durum var. ben genç biriyim ve çok zor durumda olan babaannem ve özürlü bir halam var. babaannem 85- halam ise 47 yaşındalar. halam özürlü olduğu için 2022 maşşı alıyor 3 alylık 590tl civarında.
dedem 84 yılında ölmüş ve 79 gün, ben sigortasını cıkardım sgk ile yapdığım yazışmalarda, 3 sene askerlik yapmışv e askerlik borçlanmasına giderek babaanneme dul maaşı halama da yetim aylığı bağlattım
geçensen şubat ayında bu yazışmalara başadım askerlik borçlanmasını da kasım ayında yaptım ocak ayında maaş bağlandı.
babaannem aylık 450 tl civarı özürlü halam ise 225 tl alıyor. ve halamın mağduriyetinden doğan özürlü maşı var ve bu ay gitti o mmaşınıda alıdı yani kesilmemiş.

yukardaki güll hanımın başına gelenleri okudum ve bir düşündüm. Hocam ben ne yapmalıyım . babaanemgil köyde yaşıyolar ve çok zor durumdalar.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Büyük olasılıkla yetim aylığı aldığı fark etildiğinde 2022 aylığını kesecekler. Öyle olduğunda yapmanız gereken şey, yukarıda aktardığım Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal karararı doğrultıusunda kurumu dava etmek, ve hem 2022 aylığının hem de yetim aylığının aynı anda ödenmesini sağlamak.

çok sağolun hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

fakat hocam aldığı yetim maaşı 2022 den fazla, kesinlikle dava edebilirmiyim fark edildiğinde dava ediyim ? birde nere dava açacam biz kçük bir ilçede yaşıyoruz hangi mahkemeye başvurmalıyım. şimdiden tekrar teşekkürler.

Aylık yetim maaşınız öngörülen aylık 2022 maaşından fazla ise, o zaman yetim maaşı alırken 2022 maaşı alamazsınız.

oyüzden türkiyede mahkemeler yıllarca sürüyor haybeden insanlar dava acmak zorunda al iste bende vercem mahkemeye sinirlendim sindi.

iygünler hocam iiyce düşündüm ve tasşındım bir kaç kişiyle görüştüm ve ankara ssk ya her iki maaşı da almak istiyorum diye dilekçe verdim sizce sonuç ne olur. s

onuç geldiğin de paylaşcam iyşallah istediğimiz gibi olur.

Eğer olası yetim aylığı 2022 aylığından azsa, sgk her iki aylığı ödemeyi reddederse, konuyu hukuki sürece taşıyın mutlaka.
Sonucu merakla bekliyoruz...

selamun aleyküm hocam ssk yazdığım cevap yeni geldi. fakat 2022 maaşını çekmeye devam ettik yetim aylı ille birlik te..

sonuç gelen cevapta 12.2009 tarihi itibariyle sgk kaydınızın bulunduğu ve o gün den buyana cektiğiniz maaşş 1746 tl ve %50 faizle birlikte geri ödnm se diyor 3 aylık 2022 maaş 580 tl....
bağlatığım aylık toplamda 3 aylık yetimm maaşı ise 630 tl şimdi ben ne yapayım yardımlarınızı bekliyorum.....

1746 tl ve %50 faizi ile birlikte geri ödeyiniz diyor en yakın MALİYE TEŞKİLATINA ÖEDYİN DİYOR.

BİR GRAM DURUMUUZ BİLE YOK BU PARAYI ÖDEMYE...

Kalem'e ek olarak, aynı anda hem 2022 hem yetim aylığı almaya dair bilgiler zaten var. Yetim maaşınız 2022'den fazla ise, yapabileceğiniz tek şey tahakkuk ettirilen borcun taksitlendirilmesi için dilekçe vermektir...

2022 özürlü maaşı almak için baz alınan muhtaçlık sınırı 90 kusur tl. Dıye bılıyorum. Yanı özürlü aylıgına göre değil, belirlenen gösterge rakamı ıle o yıla aıt memur maaş katsayısının çarpımı olan temel muhtaçlık sınırına göre degerlendirme yapılıyor. Benım bildiğim bu şekilde. Sgk de bundan dolayı maaşı direk kesiyor.

Aynı anda iki maaşın alımı söz konusu oladuğunda bu şekilde kıyas yapılıyor... SGK bu kıyası yapıp, az olan maaşı yüksek olan seviyesine tamamlıyor. Mahkeme ise, hem yetim maaşını hem de 2022 maaşını aynı anda alabilir (yetim maaşı 2022'den azsa tabii) diyor.

selcukhasin;
çok etkısı olmayabılır ama bulundugun ilçenın sosyal yardımlaşma vakfına dılekceyle müracaat et. Bununla bırlıkte bimer e girip magdurıyetını anlatan bı dılekce yolla. Ayrıca sgk ye gonderılmek ıcın de dılekce yolla. Hatta bı tane de ilçe beledıyesınden yardım almak ıstedıgını belırtir bı başvuru yap.

oturanboğa;
2022 sayılı kanunun rezıllıkleri işte..sgk keyfi hareket ediyor.

Sgk nin bu sekılde kıyas yaptıgını düşünmuyorum. Uygulamalar bunu gosterıo.
Bırde 2010 yılı hazırandan sonra muhtaçlık sınırı nedir?? Tam hesabını cıkarabılen varsa paylaşabılırmi acaba

ilçedeki mal müdürlüğüne çıktım ve durumu anlatıım onlar da kesinlikle ödenecek dedi ve taksitte yapılabilir dediler. ve eğer dilekçe gönderdiyseniz ankara ssk ya bir dilekçe yazın ve gönderin dediler
ben de ilk dilekçe tarihinden itibaren % 50 cezanın kaldırılması yani 4. aydan itibaren ve ozaman göndediğim dilekçeleri tahütleri ile birlik te ek olarak gönderdim.

bakalım sonuç ne olur.. hayırlısı...

herkeze yardımlarından dolayı teşekkürler ediyorummm.

sgk ya bir dilekçe yazdım hemen ay sonu geldi hala cevap gelmedi. ay sonu borcun vadesi geldi ödeyin ve ya takside böldürcez..
Bu arada cıkp bas bas bi ara bağırdılar ssk, emekli sandığı , bağkur birleştidiye hala birleşememiş birleş se idi 2 kurum birbirini görüp böyle bir duruma düşmezdik. bu arada öğrendiğim bir bilgi okadar çok kişi varmış ki 2022 maaşı ve yetim maşını veyahut başka bir maaş alanlar çokmuş.
kurumlar gerçekten birleşirlerse vay o maaşları alanların haline.

Üst Alt