Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yetim aylığı alıyorum. Özürlü maaşı da alabilir miyim?

EngelsizDiyalog

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhabalar arkadaslar biginize danışmam gereken bir konu var, bana bu konuda yardımcı olacagınızı umit ediyorum .

benim babamın ölmesiyle birlikte sigortam var ve bu sigortamda yetim aylıgı alıyorum. kımsem yok, yalnız yaşiyorum. %50 raporum var. acaba bu raporda özürlü maaşı da alabilir miyım?

Yetim ayliginiz aylik 82 TL nin altinda kaliyorsa 2022 ozurlu maasina yukselte bilirsiniz.Aylik 82 TL den fazla paraniz var ise ozurlu maasi alamazsiniz.

[SIZE=3]öncelikle tşkler ilginden dolayı ama aklıma takılan bu var aşlagıdaki gibi [/SIZE]

Kapsam
MADDE 2 –
(1) Bu Yönetmelik;
a) 65 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarının herhangi birisinden her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmayan ve 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olan Türk vatandaşlarını,
b) Bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin (b) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan ve 18 yaşını doldurmuş bulunan özürlülerden; kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması itibariyle 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanları,
c) Bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin (a) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını doldurmuş bulunan ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanları,
ç) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde; kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanları,
d) Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık ya da gelirleri özürlülük derecelerine göre bu Yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanları,
kapsar.

diyor başka bir maddede

Aylıktan faydalanamayacaklar
MADDE 5 –
(1) Bu Yönetmelik hükümleri;
a) 2 nci maddenin (d) bendi kapsamında olanlar hariç olmak üzere, hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar,

diyor bunun hakkında bir bilgisi olan var mı?

babasından kalan yetım aylıgı alanlar bagliya biliyomuş diyorlar ?

Ben bilgim dahilinde yardimci olmaya calistim yanlis yonlendirmek istemem bilgisi olan arkadaslar yardimci olur heralde iyi gunler!

Eğer alınan dul-yetim aylığı 2022 sayılı yasayla ödenen aylıktan azsa, o zaman -Teorik olarak- yetim aylığınızın 2022 maaşı seviyesine yükseltilmesini sağlayabilirsiniz.
Bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/muh...kseltmek-icin-ne-yapmam-gerek.html#post139442

Ama sizin aylığınız zaten 2022 seviyesinden fazla (2022 maaşı %40-69 oranında raporu olanlar için 3 aylık 540 tl'dir). Dolayısıyla maaşınızı arttırmak mümkün değil.

tşk ederım engin bilgileriniz için .

yani sigortadan 220 ytl maaş alan biri özürlü maaşı baglatamıyor. öylemi oluyo ?

evet

evet aynen öle
bende babamdan yetim maası alıyom.devlet ya 2022 alıcasın diyo yada yetim ması.ikisini bir vermiyo.birini seciceksin

Üst Alt