Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yetim maaşı alan SSK'dan faydalanan biri 2022 maaşı alabilir mi?

Konular
10
Reaksiyonlar
0
Ben yürüme engelliyim. Yüzde 60 raporum var. Babam vefat etti. Babamın SSK’sından yararlanıyorum. Yetim maaşı alıyorum. Lakin eskiden yetim maaşı alan ssk dan faydalanan 2022 maaşı alamıyordu. Artık alabilir miyim? Yada 165 tl olan maaşımı 2022 maaşına yükseltebilir miyim?
Eğer yapabiliyorsam ne yapmam gerek?

Yetim maaşı alan kişiler aldıkları maaşı 2022 seviyesine yükseltebilirler. Ama sizin maaşınız zaten o seviyede. Sizin durumunuzdaki biri 2022 maaşı alsa 3 ayda bir 534 tl alır. Bu da aylık 178 tl'ye denk geliyor. 10 lira için de olsa yükseltmek istiyorum dersen, yaşadığın yerdeki SGK il müdürlüğüne başvurabilirsin (ilgili genelge):

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
SOSYAL SİGORTALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
....... İl Müdürlüğü'ne​

…………………..…… T.C. kimlik, ……………………….….. SSK numarası ile 506 sayılı Kanun gereğince çalışamayacak durumda malül bulunmam nedeniyle Kurumunuzdan yetim aylığı almaktayım.
2022 sayılı Kanunun Ek 1 inci maddesi gereğince tespit edilecek özürlülük durumuna göre tarafıma fark aylık ödenmesi hususunda gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

Tarih
Ad soyad
İmza​
Adres

Üst Alt