Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yetim maaşı alıyorum ama sağlık güvencem yok. Yeşil Kart alabilir miyim?

berfin20

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
babamdan dul yetim maaşı alıyorum, ama yeni yasa gereği bir süre sigortalı çalıştığım ve 21 yaşında olduğum için sağlık karnesinden yararlanamıyorum.
sürekli nöroloji ilaçları kullanıyorum. yeşil kart alabilir miyim ya da daha farklı bir çözüm önerisi ile bana yardımcı olabilecek arkadaşım var mı?

şimdiden teşekkürler...

Eğer hiç bir sağlık güvenceniz ve geliriniz yoksa, Yeşil Kart için kaymakamlığa başşvuru yapabilirsiniz. Kaymakamlık gelir tespiti yapar ve ya yoksulluğunuzu tespit ederek Yeşil Kart verir, ya da gelirinizin seviyesine göre:
"Yapılan gelir testinde aile içi kişi başı geliriniz;
· 231 TL'den az çıkarsa sağlık primi ödemeyeceksiniz (yeşil kartlı sayılacaksınız),
· Geliriniz 231 ila 693 TL arasında çıkarsa aylık 27,72 TL,
· 693 ila 1.386 TL arasında çıkarsa 166,32 TL sağlık primi ödeyeceksiniz.
Normalde bu gelir testinin yapılması görevi SGK'ya verilmiş durumda. Ancak uygulamaya dair hazırlıklar tamamlanıncaya kadar düşük sağlık primi ödemek isteyen vatandaşlara kaymakamlıklar hizmet verecek
Kaynak"

Üst Alt