Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yetim maaşı alıyorum. Sakatlık maaşı da alabilir miyim?

mervoş

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben 18 yaşını doldurdum, 125 tl aylık yetim maaşı alıyorum. yüzde 60 özür oranım var. hiç bir mal varlığımız yok. ben sakatlık maaşı alabilir miyim?
teşekkürler..

Benim % 91 oranında Ağır Özürlü kızkardeşim Özürlü aylığı almakta iken, Bağkur'dan yetim maaşı almak için müracaat ettik. yetim maaşı bağlandı fakat, tarafımıza herhangi bir yazı gönderilmeden özürlü aylığı kesildi.

Uygulamada hem yetim maaşı hem de 2022 maaşı verilmiyor. Yapılan şey, eğer alınan yetim aylığı olası hak ediş halinde alınabilecek 2022 maaşından düşükse, alınan yetim maaşının bu seviyeye yükseltilmesidir (bunun için SGK'na dilekçe ile başvuru yapmak gerek).

Yalnız, aşağıda aktardığım yeni bir gelişme var. Buna göre konu kukuki zemine taşınırsa, hem yetim aylığı hem de 2022 aylığı alınabilir.
2022 maaşı alırken yetim aylığına hak kazandığınız için 2022 maaşınız kesilmiş. Bu durumda aşağıda anlatıldığı şekilde idare mahkemesine dava açmanız gerek. Yüzde yüz kazanır ve hem 2022 hem de yetim aylığını alabilirsiniz.

Ankara 15. bölge idare mahkemesinin bu konuda vermiş olduğu bir karar bulunmaktadır. Bu karara göre bir engellinin almış olduğu yetim aylığı özürlü maaşından az ise o zaman hem yetim aylığını hem de özürlü maaşını birlikte alabilir. Ancak bunun için:
1- engellinin özürlü maaşının kesilmiş olması yada yetim aylığını alırken özürlü maaşı için müracaat etmiş olması ve başvurusunun reddedilmiş olması
2- ve engellinin sonrasında idare mahmekemesinde dava açmış olması gerekmektedir.

İlgili davada davayı açan engelli kazanmış şu anda her iki aylığıda almaktadır. Emsal dava olduğu için aynı durumda olan bütün engelliler dava açtığı zaman kazanacaktır.

http://www.engelliler.biz/forum/muh...022-maasini-birarada-almak-mumkun-olacak.html

Not: Bu örnek davanın karar evrağına ulaşabilen varsa lütfen bizimle paylaşsın.

Üst Alt