Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yetim maaşı bağlanan abimin 2022 aylığı kesildi. Ne yapmalıyız?

delibalta12

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
öncelikle kolay gelsin benim bir sorum olucak. Formlarınızda aradıgım bilgi var olmasına rağmen eski tarihleri oldugu için bazı durumlar degişmiş olabilecegini düşünerek bu mesajı yazıyorum.

konuya gelicek olursak abim %90(zihinsel ve bedensel tamaman annnem bakıyor ve besliyor.) oranında raporlu olan sakat ve epilepsi hastası ba
bamım vefatından sonra yetim aylıgı almaya başladı. anneme brilerinin tavsiyesi sonucu sakat aylıgıda başvurusu yapıldı ve iki ay kadar bu maaşı da aldı sonra bu maaş otomatikman kesildi yasalar geregi iki maaş birden alınamıyormuş
fakan özürlü aylıgı abimin aldıgı sakat aylıgından yüksek bu durumda abim için ne yapılması gerekir.

bu sorumu cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

ya yetim aylığını kestirip 2022 tekrar başvurursunuz ya da 2022 zaten kesilmiş yetim aylığının 2022 maaşı seviyesine yükseltilmesi için sigorta müdürlüğüne başvurabilirsiniz..

Abinizin aldığı yetim aylığı, alabileceği 2022 aylığından az ise, aldığı yetim aylığını ya 2022 seviyesine yükseltmek için talepte bulunacaksınız ya da ikisini birlikte almak için dava açacaksınız. Aksi takdirde yapılacak bişi yok.

http://www.engelliler.biz/forum/202...-2022-ayligi-da-alabilecek-mi.html#post778395
Yeni yönetmelikte bu konuda bir değişiklik yok. Yönetmeliğe göre yetim maaşı 2022'nin altında ise, alınan yetim maaşı 2022 seviyesine yükseltilecek. Ama iş hukuki sürece giderse, yetim maaşı 2022'den az olan kişiler 2022 maaşına başvurduklarında her iksiini de aynı anda alabilmeleri mümkün görünüyor:http://www.engelliler.biz/forum/202...at-maasi-alma-sansi-var-midir.html#post432806

Üst Alt