Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yurt dışında iş kazası ve maluliyet hakkı..?

SerkSi

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Merhaba Sevgili Üye arkadaşlar

Ben 1 Mart 2014 tarihinde yurtdışında Türk inşaat firmasında calışırken inşaat beton göçmesi sonucu sol ayagımdan ciddi şekilde yaralandım ve bulundugum ülkede ameliyat olmak istemediğim icin, ilk müdehaleden sonra özel ambulansla Türkiye'ye geldim ve burda ameliyat oldum. Ayagımda ciddi kırıklardan dolayı ayagıma diz bölgesinden ayak bilegine kadar yaklaşık 50 cmlik platin, civi ve vidaları takıldı. Ameliyatın üzerinden 5 ay gecmesine ve 1 aylık fizik tedavi gormeme ragmen, ayagım eskisi saglıgına henüz kavuşmadı , eskisi gibi olacagımıda sanmıyorum. Su anda üzerine basabliyorum. Fakat sekerek yürüyorum, fazla ayakta kalamıyorum, hic bir sekilde zıplayamıyorum ve koşamıyorum, hızlı yürümekte ise zorlanıyorum. Su an icin iş göremez raporum 26 Temmuz 2014 e kadar devam etmekte. Bir sonraki kontrolümde daha ne kadar rapor alırım bilemiyorum.

Ülkeye giriş yaparken polis memurlarina o an psikolijim ile şikayetci olmadigimi soyledim. Sirketimde benle ilgilendi ve özel hastanede aameliyat ve yatiş dahil tüm masraflarimi karşiladilar. 2 aydan beride maaşimi ödüyorlar. İlgilerinden dolayi ne sikayetci oldum nede tazminat davasi acmadim. Elimde polis ve savcilik dosya belgeleri mevcut.Ayrica şirket iş kazasina ugradigimi SGK ya bildirmiş, sistemde görünüyor.

Sormak istedigim; Maluliyet icin başvuru hakkim var mi? Böyle bir hakkım varsa ne gibi prosedürler var ve ne gibi yol takip etmeliyim

Bu konuda yardımlarınız ve cevaplarınız icin şimdiden teşekkür ederim

Şikayetçi olmadığınıza dair beyanınızın bir önemi yok. İş kazası tespiti yapılmışsa, gerisi kolay.

Şimdi burada belirleyici olan şey iş kazası sonucu sizde süreğen bir iş gücü kaybı oluştu mu, oluştuysa % kaç işgücü kaybı oluştu. Kontrole gittiğinizde doktor size sürekli iş gücü kaybı verilip verilmeyeceğine karar verir sanırım. Bunu bir sorun...

Eğer % 10 ve üzeri rapor verilirse, size sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak. Bu bir nevi emekliliktir. Çalışsanız da bu geliri alacaksınız, size ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere sağlık güvencesi sağlayacak, vefaatınız sonrası geride kalan hak sahiplerine aktarılacak

Emeklilikse ayrı bir şeydir. Onun için % 40 ve üzeri işgücü kaybı lazım. Bu oranda işgücü kaybı varsa, o zaman konuşuruz...

Bülent bey öncelikle zaman ayırıp mesajıma verdiğiniz cevaptan dolayı cok teşekkür ederim.

Ben dün hastaneme gidip Epikriz ve iş göremezlik raporlarımı aldım ( en son iş göremez raporum 26.07.2014 tarihine kadar). Savcılık belgerinide aldım. İşe girmeden önce devlet hastanesinden almış oldugum calışmama engel olmayan raporumuda aldım. BFakat doktoruma iş göremezlik % icin bişi sormadım. Bu iş kaybı %'sini SGK müfettişlerimi yoksa beni ameliyat eden doktorum mu belirleyecek?

Doktorlar raporla durumunuzu tespt edecek, işgöremezlik oranını SGK belirleyecek. Ama doktor da bir fikir verebilir...

Tekrardan merhabalar Bülent bey,

SGK ya ugradigim iş kazasindan dolayi , maluliyet icin başvuru yapmak istedigimde, hala hastane ve doktorum tarafindan iş göremez raporum oldugundan şu an icin başruvumu alamiyacağimi, ne zamanki doktorum işe başlayabilir üzerinden rapor vermesi durumunda başvurumu kabul edeceklerini söylemişlerdi. En son doktoruma kontrol icin gittigimde son defa 15 günlük rapor verdi, yaklasik 7 aylik iş göremezlik raporum var, fakat en sonki raporumda bazi ifadeler kafami karistirdi, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Raporumda yazan ifadeler aynen şöyle :

Karar : 02.03.2014 - 24.08.2014 tarihleri arasinda istirihatte olan hastanın 25.08.2014 kontrol tarihinden itibaren 15 (on beş) gün daha istirahati sonunda 09.09.2014 tarihinde göreve başlaması uygundur. Hastanın istirihati maluliyet derecesini azaltacagından dolayı, istirahatinin devamını sonunda görevine başlamasına heyet olarak karar verilmiştir.

Bülent bey, ben bu son raporumla beraber , SGK ya maluliyet icin basvuracam, fakat yukarida son raporumda gecen ifadeler, özellikle ' hastanin istirahatinin maluliyet derecesini azaltacagindan' ifadesi ne anlama geliyor?
Yukarida raporumda yazılı ifadelerin, başvurumu etkilicek, SGK müfettişlerini yanlış yönlendirecek ifade var mıdır?

Sizin maluliyet ile bir işiniz olmayacak*. Siz oluşan işgücü kaybı oranına istinaden sürekliiş göremezlik geliri almak için başvuruyorsunuz. Bu da yaşam boyu alınan bir gelirdir ama ismen "malulen emeklilik" değildir.

Malulen emeklilik için maluliyet cetveli'ne göre malul sayılacak (% 60 ve üzeri) düzeyde işgücü kaybı olmalı ve sizde bu yok.

Merhaba bülent bey, öncelikle ilgi ve cevabiniz icin teşekkürler. Benim durum biraz daga karışık hale geldi, doktorum calışabilir raporu verdi ve tam SSK'ya sürekli iş göremezlik iş gücü kaybı icin başvuru yapmaya hazırlanırken, yolda normal yürürken ayagımın dönmesi sonucu dengemi kaynedim düştüm, ayağım iş kazası gecirdigim yerden olmak üzere 3 yerden tekrar kırıldı, doktorum önceki iş kazasından ve ayagımdaki vida ve platinlerden kaynaklanan durumdan dolayı kemigimin zayif olduğunu en ufak darbede , darbe stresine zayıf olacagindan daha kolay kırılabilecegini , darbedenlerden ve asiri zorlamadan uzak durmami söyledi. Şu anda ayağım tekrar alçılı, 6 ay önce beton göcmesi sonucu yaralan ayagım 6 ay sonra tekrardan ayak dönmesi nedeniyle kırıldı. Hayatim altüst oldu, tam kendime geldim derken, tekrardan yatağa bagımlı kaldım. Eski iş kazasindan dolayi bu ayagim zayif düştü. Şuan ki halim ile eski iş kazasjnda ugradigim mağduriyeti, sürekli iş göremezlik ödeneğinde ve caliştigim şirketime karşısında nasıl bir hak talebinde bulunabilirim??? Nasıl bir yol izlemem gerekir? SSK yı aradim, sallam cevap verdiler

Bu işleri telefonda yapmamak lazım. Siz gidebiliyorsanız siz, gidemiyorsanız bir yakınınız sigorta müdürlüğüne gidip başvuruşarı yapsın, süreci takip etsin.

Üst Alt