Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yurtdışından hibe araç getirtmek 2022 maaşına engel midir?

erkan80

Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
0
yurtdışından hibe olarak araç getiripte2022 maaşı iptal olup tekrar maaşı bağlanan oldumu

2022 maaşıyıla ithal aracın hiç bir ilgisi yok.

nasıl yani açıklarmısın

hiç başından böyle bir olay geçen yokmu

İKİNCİ BÖLÜM
Muhtaçlık, Hak Sahipliğinin Tespiti, Özürlülüğün Belirlenmesi ve
Aylıktan Faydalanamama
Muhtaçlık
MADDE 5 – (1) 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge
rakamının Devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpılmasından
bulunacak tutardan daha az geliri olanlar 2022 sayılı Kanunun uygulanmasında muhtaç
sayılır. 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamı, yılı merkezi
yönetim bütçe kanununda farklı olarak tespit edilmesi halinde bütçe kanunundaki gösterge
rakamı uygulanır.
(2) Muhtaçlığına karar verileceklerin;
a) Birinci fıkrada belirtilen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka almaması,
b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka yükümlülerinin gelir durumu
itibariyle aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları
dikkate alınmak suretiyle yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün 2022
sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, ilgiliye ayırabilecekleri yardım
miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,
c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde ticari, zirai, serbest meslek kazancı, ücret,
menkul ve gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç, irat ve benzeri gelirinin olmaması,
ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde tarımsal destek gelirinin olmaması,
d) İlgili mevzuat çerçevesinde tedavi yardımları kapsamında yapılan yardımlar hariç
olmak üzere, il veya ilçe sosyal hizmetler müdürlüklerinden, Vakıflar Genel
Müdürlüğünden, il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya mahalli
idarelerden ödenen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde sürekli nakdi yardım almaması,
gerekir. Muhtaçlığın tespitinde yukarıda sayılan gelir ve yardım tutarlarının toplamı
da dikkate alınır.
(3) Evli olanların aylık gelirlerinin hesabında, eşlerin 2022 sayılı Kanuna göre
aldıkları aylıklar hariç olmak üzere, her türlü mal ve gelirlerinden Türk Medeni Kanunu
hükümlerine göre aile masraflarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate alınır.
(4) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenen
bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir olarak dikkate alınmaz.

c) maddesindeki ne anlama geliyor benim anladığım kadarıyla bir gelir getirmediği sürecede 1 araban 1 evin olması mani değildir anlamına getiriyorum avukat arkadaşlar varsa bir baksın :)

Evet arkadaşım araç çok lüks olmadığı sürece ve herhangi ticari bir amaçla gelir getirmediği sürece sorun çıkmaz.

ama olan arkadaşlarımız var neden aceba iptal ediliyor

nasıl bilinçlediecez bunları bizim işimizmi buu

Tabiki Başbakanın işi bizim değil, Başbakan ilgilenicek bilinçlendiricek yani işini bilmeyen memurlara caydırıcı cezalar vermesi lazım

Üst Alt