Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yurtdışından tekerlekli sandalye ve banyo sandalyesi getirebilir miyim?

gelgit

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Herkese hayırlı günler.yurtdışından bir tanıdık banyo sandalyesi veya tekerlekli sandalye getirebilir mi gümrükte sıkıntı çıkar mı ? Hangi şartlarda nasıl getirebiliriz

@gelgit, Evet, getirebilirsiniz. yurt dışındaki yerleşik kişinin bunu size hibe etmesi gerekir. Adımlar şöyle:

Birinci yol:
1- Yurtdışındaki kişi bir konsolosluğa giderek "size hibe yapacağını" bildirecek ve bir evrak hazırlatacak. Ürünün tüm özelliklerini yazmaları gerekir.
2- Bu evrakın size ıslak imzalı halini gönderecek.
3- Kara/deniz/hava yolu ile gümrüğe girecek
4- Noterden bu ürünü satmayacağınıza dair (bazıları istemiyor) taahhütname veriyorsunuz
5- Sağlık raporunuz, kimliğiniz ve hibe evrakınızla gümrükten ürünleri çekiyorsunuz.
6- Gümrükten siz çekemezseniz bir müşavire vekalet verebilirsiniz.

İkinci yol:
Uçakla yolcu beraberinde getiren biri, ürün bana ait diyerek gümrükten geçirebilir. Yapanlar da oldu takılanlar da. Üzerinde oturarak gelenlere bir şey demiyorlar ama bazen maraz da çıkarıyorlar

Üçüncü yol:
Birinci yoldaki işlemleri kişi olarak değil bir dernek üzerinden yapabilirsiniz. Türkiye'deki bir derneğe bu ürünler hibe edilebilir. Dernek de size bağış yapabilir.

@hozgul,
Teşekkür ediyorum. Birinci yolda epey bir bürokrasi var. Diğerleri de riskli görünüyor malına el koyma durumları olabilir anladığım kadarıyla.
Kendi şahsi aracıyla getirebilir mi ?

@gelgit,
Tamire getirdim, aile üyesinin diğer sandalyesi vs. derse belki bir şey demezler. Çok pahalı ürünler değilse denenebilir.

merhaba kendim engelliyim. yeşil pasportum var. araba ile kaç tane akülü sandalye getirebilirim._?

@vivaldi33,
yanınızda bir tane getirmenize kimse bir şey demez. ama bu ikinci el veya sıfır olarak buradan aldım dememelisiniz. bununla gitmiştim şimdi de geri dönüyorum demek lazım

Üst Alt