Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1,5 aylık bebeğimde işeme sorunu var. Nörojen mesane olduğu söyleniyor..?

iozturk

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar. 29.05.2015 tarihinde bir kız çocuğum dünyaya geldi. Doğumuna 3 gün kala, normal doktorunun dışında bir doktor ultrason ile bebeğe anne karnında baktığında böbreklere baskı yapan kistik bir kitle olduğunu, bebeğin doğması gerektiğini ilettiler ve çocuk doğdu. İdrar yapamaması nedeniyle sonda takıldı ve yaklaşık 300 cc idrar alındı. İdrar böbreklere de çıktığından böbrekler de genişledi. Sonra takıldıktan sonra böbrekler birkaç gün rahatlatıldı ve Cerrahpaşa da sakrokoksigeal teratom denilen parça 06.06.2015 de alındı. Patoloji sonucunda tümörün iyi huylu olduğu belirtildi.

Ameliyattan yaklaşık 15 gün sonra bebeğe takılı olan idrar sondası alındı. Ancak bebek idrarını yapamadı. Sadece sızıntı şeklinde, sanırım mesane dolduğunda artan idrar geliyordu. Ultrason ile bakıldı ve mesanenin dolu olduğu bildirildi. Göbekten kalıcı takıldı. Bu arada enfeksiyon nedeni ile damardan antibiyotik tedavisi yapıldı.Ve yaklaşık 15 gün sonra tekrar deneme yapıldı. Ancak yine işeme olayı gerçekleşmedi. TAK kullanmak zorunda olacağımız bildirildi. Yaklaşık 1 haftadır 3 saat aralıklar ile TAK uyguluyoruz. Bazen son TAK yapıldıktan 1 Saat sonra, bazen 3 saate doğru bezi baya ıslanıyor. Bu ıslaklıktan sonra TAK yaptığımızda 10 cc gibi bir idrar geliyor. Bazen de 3 saat boyunca hiç yapmıyor ve 40 cc civarında idrar alıyoruz. Bu iyiye mi işarettir sizce ?

Doktoru ile konuştuğumda kızımın nörojen mesane olduğunu, düzelebileceğini ya da ömür boyu TAK yapmak zorunda da kalabileceğimizi iletti. Ancak benim anlamadığım husus, Nörojen mesane teşhisini koyabilmesi için ürodinami testi yapmak gerekmez mi ? ( öğrendiğim kadarı ile bebek 6 ayını doldurmadan yapılamıyor ) Bu arada TAK' ı artık 4 saatte bir yapmamızı söyledi. Sakrokoksigeal ameliyatlarından sonra iyişelme döneminde bu tür sorunların özellikler erken dönemde oluşabileceğini, uzun vadedeki sorunları şu aşamada öngöremeyeceklerini söylediler. Bildiğim kadarı ile nörojen mesane tedavisi olmayan bir hastalık. Bir dedikleri diğerini tutmuyor :( ne yapacağımızı, ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Görüş ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

iozturk

Çok geçmiş olsun.

Başka doktora da gösterdiniz mi? Mesane mi sorun acaba, yoksa yapısal bir sorun mu var? Yani, işeme kasları vb. bir sıkıntı olabilir mi? Bunu araştırdılar mı?
Bu sitede başka arkadaşlar tarafından önerildiği için yazıyorum: Trabzon'da Prof. Dr. HALUK SARUHAN (Çocuk Cerrahisi) iyiymiş. Ayrıca Çanakkale'de Doç.Dr.Cabir Alan ve Prof.Dr.Ahmet Resit Ersay.

Öncelik tam teşhise verilmeli. Ben olsam, mümkünse, başka doktorlara da gösterirdim.

TAK zamanı ve idrar miktarı konusunda bir düzen sağlamak koay değildir. Bebişte kabızlık olur, enfeksiyon olur idrar birikimi/boşalımı değişir. Onun için, bebişte kaç cc olması dorğu ise bu miktarı doktorunuzdan öğrenin ve 2 saaatte bir TAK yaparak o miktarın biriktiğinden emin olun.

Önerisi olan var mı arkadaşlar?

Merhaba Bülent Bey. Doktorunun bana dediği, sakrokoksigeal teratom olan yenidoğanlarda, mesane kaslarına yapılan baskıdan dolayı gelişememe ya da etkilenme olabileceği yönünde oldu. Bir çok doktor ile ( pediatrik ürolog ve pediatrik cerrah ) görüştüm. Hemen hemen hepsi beklemek gerektiğini ve uzun dönem olgularının şimdiden söylenemeyeceği yönünde oldu. İstanbulda yaşıyorum ve trabzonluyum. Bir ay sonra trabzona gideceğim. Tavsiyeniz üzere Prof. Dr. HALUK SARUHAN ile bir görüşme ayarlayıp çocuğu göstereceğim. Teşekkür ederim.

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Gelişmeleri yazamadım kusura bakmayın.
Kızımın ameliyatından sonra yaklaşık 7 ay TAK yaptık. Sonrasında ürodinami yapılacaktı. Ancak doktoru öncelikle mesanede kalan rezidü idrar a bakmak istedi. Kalan idrar miktarının gözardı edilebilecek bir miktar olduğunu belirtti ve koruyucu dozda antibiyotik almak ve ayda bir ultrason, 15 günde bir tam idrar tahlili ve idrar kültürü vermek kaydı ile TAK yapmayı bıraktık.
Yaklaşık 6 aydır takip ediyoruz. TAK yapmıyoruz. Ultrasonda mesanede kalan idrar miktarı çok değişken. Kateter ile aldığımızda bazen 20 cc, usg ile bakıldığında bazen 75 cc gibi miktarlar var. Böbrekler, mesane duvarı ultrasonlarda çok iyi durumda çıkıyor. Ancak idrar kültüründe çok sık olarak E.coli bakterisine rastlıyoruz. Doktorlar başta kakadan bulaştığını, dikkate almamamız gerektiğini söylüyordu. Ancak idrarı baticon ve kateter ile alıyoruz. Ve bu bakteri sürekli çıkıyor. Enteresan tarafı ise çocukta herhangi bir belirsizliği olmuyor. Ateş, halsizlik vs. hiçbir şey yok.

Netice olarak, 6 aydır yaptığımız tetkikleri Cerrahpaşa da üroloji profesörüne değerlendirme için sunduk. Neticesinde sintigrafi ya da ürodinami isteyip karar verebilirmiş. Ya da farklı bir görüş sunabilirmiş beklemedeyiz. Gelişmelerden haberdar etmeye çalışırım.
Şu an TAK yapmadan devam ediyoruz. Tüm hastalara acil şifalar dilerim.

kırmızıbalık

Böbrek sintigrafisi, voiding testlerinde herhangi bir sorun ile karsilasmadik. Bugune kadar da koruyucu antibiyotik ile tak yapmadan devam ettik. Herhamgi bir sekilde ateslenme, bobrege kacak gibi bir durum olmadi cok sukur. Annesi kizimin her altino degistirdigine bezi dolu dolu oluyor ancak uyurken isememe ya da cok az iseme gibi bir huyu var. Cok hareketli ve darliga gelemeyen bir cocuk. Bu hafta urodinami yapildi. 3 kisi zor zapt ettik. Ilk deneme yarim saat surdu. Katater yerinden cikti vs tekrar yapildi. Cok agladi ve uyuya kaldi. Mesane doldu ancak iseme olmadi. Teknisyen raporu bu hafta yazacak. Ancak muhtemelen tak baslayacaksiniz dedi. Urodinamiden ciktik 15 dk sonra uyandi ve isedi
Ne yapacagimizi inanin sasirdik. Sondaya baslasak diycem 12 aydan fazladir zaten sonra yapmiyorum. Neden baslayayim sorusu geliyor aklima. Bu arada her ay verdigim tam idrar tahlillerinde cikan enfeksiyon sonda yaptigim zaman cikan enfeksiyondan daha az. Yapamiyor idrarini desem bu zaman kadar bobrege idrar kacisi olmamasi, cocukta hicbir belirti olmamasi normal gelmiyor.
Cocugumu haftaya Prof. Orhan Ziylan a goturecegim. Gelismeleri tekrar yazarim.
Herkese acil sifalar dilerim.

Tekrar Merhaba Arkadaşlar. Orhan Ziylan ile görüştüm. Kızımın kontrollerine onunla devam ediyoruz. Sintigrafi, ürodinami vb sonuçları değerlendirdi. Çocuğun idrar yapamıyor olmasının mümkün olmadığını, bu kadar uzun süredir tak yapmamamız durumunda çocukta bir belirtisinin olması gerektiğini söyledi. Koruyucu antibiyotik dahil her türlü tedaviyi kesti. 3,6,12 aylık periyotlarda takibini yapalım, bu arada bir ateşlenme vs olur ise tetkikleri yaparız dedi. Bunu dedikten sonra 8-9 ay oldu. Kontrollerde sadece ultason yaparak girdik. Böbreklerde ya da mesane şeklinde herhangi bir bozukluk olmadığını söyledi. Özetle şu an her şey yolunda görünüyor. Çocuk kendisi çişimi yapmayı söylene kadar bu şekilde devam edeceğiz. Olur da işeme bozukluğu, çiş tutamama gibi problemler ile karşılaşırsak da o zaman ona yönelik bir tedavi yolu belirleriz dedi.
Özetle; daha önceki hastanede koruyucu doz diye verilen antibiyotiğe kızımın direnci olduğu için herhangi bir işe yaramadığını, her şeyin tahlil tetkik ile değil de bazen de tecrübe belli olduğunu öğrenmiş olduk. Kızım bu aşamada gayet iyi durumda. Herkese acil şifalar dilerim.

Üst Alt