Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2004 sigorta girişi ve 3. derece vergi indirim hakkımla ne zaman emekli olabilirim?

@BnymnYldz çok teşekkür ederim kardeşim tahsis numarası emekli oldum anlamında oluyor ozaman senin dedığın b200 felan maaş sorgulamaya kontrol ederim ozaman artık . SGK evrak sorgulamada neden beklıyor diyor orada onu merak ettim bende tahsıs Numarası orda çıkar diye bekliyordum

@yoksul, Şu an baktım Dys Evrak takibe benim gelen evrak işlemde yazıyor. Ara sıra emekli aylık bilgisi bölümünü kontrol etmeye devam edin. Bayramdan önce biter inşallah işlemler.

@BnymnYldz ,@yoksul sizlerin sayesinde bende baktim 4a emeklilik kaydı diye bende aylık gelir durumu: Aylık/Gelir ödenmektedir
Aylık durumu : Yaşlılık aylığı Yazıyor. Şimdi sevineyim mi emekli olduğuma

@BnymnYldz çok teşekkür ederim kardeşim @m.okanoyun Tahsis Numarası yaziyor 4a emeklilkte kardesim ama sgk evrak sorgulamada birsey yok teslim edildi sadece yaziyor sende tahsıs no varmı bende sevınecekmiyim bilemedim

İnternete tahsis numarası yazdım. NTV haberin açıklamasına göre:

Tahsis numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli maaşı bağlanan kişileri tanımlamak amacıyla kullanılan bir numaradır. mekli tahsis numaranızı öğrendikten sonra son rakamına bakarak emekli maaşınızı hangi gün alabileceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.16 Haz 2023

@yoksul , @BnymnYldz
Saatlerce araştırma yaptım. E devlette girdim Çalışma hayatımı kurcaladım. Orada hem emekli bilgisine baktım. Hem sağlık yerini araştırdım hepsinde emekli olarak gözüküyorum. Emeklilik maaşı da Mayıs ayı olarak gözüküyor. Benim süre Nisan 28 de doldu. 29 Nisan'da hemen işlemleri başlattım ki Mayıs aylığı tam olsun sonraya sarkmasın diye belkide ondan erkenden emekli olarak gozukmeye başladım. Sizlerinde dediğim yerleri kurcalayip bakmanızı rica ediyorum. E devlet uygulamasından

1- Çalışma hayatı
2- Emekli
3- 4A emekli bilgisi
5- Detay
6- 2 kez geri
7- sağlık tedavi
8- sağlık(GSS kapsamında 60f yazıyorsa emeklilik tamam demektir)

yoksul dün bende emekli oldum benimde aynı görünüyor e-devlet'ine gir günlük yaz orada emeklilik sorgulaması var oraya bas yatan parayı göreceksin gidip çekebilirsin havuza düşüyor bankadan çekerken dedi ki havuza param düşmüş onu alacağım emeklilik ikinci kez bir daha havuza düşecek ondan sonra üçüncüde e-devlet'te sistemden maaşın görünecek artık şimdi görünmüyor sadece yatan para görünüyor 170'i aradım bana öyle söyledi pazartesi gidip çekebilirsin dedi

@deasn12, Teşekkürler kardeşim Allah razı olsun. Sen bu duyguyu bizlerden önce yaşadın biliyorsun tabi hem bütün süreci hemde yaşanılan o değişik sevinç durumunu anlatmıştın seninde işlerin kolayca olmuştu. Tekrar iyi dileklerin için teşekkürler dostum.

@m.okanoyun, Bence sevinmelisin demiştim dün gece geç saatlere kadar bayağı bi E-Devlette zaman geçirmişsin. Ara sıra Emekli Günlük Ödeme sayfasını kontrol et birikmiş tutarı görürsen seçmiş olduğun bankadan kimlikle çekebilirsin.

@yoksul, @m.okanoyun, @muco58, Sizlerinde hayırlı olsun arkadaşlar. Tebliğ mektupları da kısa sürede gelir inşallah. Bundan sonraki süreciniz eşinizden dostunuzdan akrabalardan gelecek olan hayırlı olsun gözün aydın vb. gibi tebrikleri kabul etmek olsun.

@deasn12 @BnymnYldz @m.okanoyun @muco58 çok teşekkür ederim dostlar darısıda emekliliği bekleyen arkadaşlara rabbim hakkımızda herşeyin hayırlısını versin🙏 akşam otururken iyiki kurcalamışım edevlet den 4a emeklillik kaydını tahsıs numarasını öğrendik kardeşlerim günlük ödemede henüz birşey gözükmüyor bakıyorum ara ara kontrol ederim gelişme olursa sizleri buradan bilgilendirecem allaha emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

02 Mayıs - Vergi İndirimi Başvuru
15 Mayıs - Vergi İndirimi Onay
16 Mayıs - Emeklilik Başvuru
20 Mayıs - Emeklilik Onay
02.05.2026 - Kontrol Muayenesi

Tahsis Numarası son rakam 6 maaş ödeme günü 23 Haziran.

Son düzenleme:
@BnymnYldz,

MaasALLAH. Hayırlı uğurlu olsun. ben işlemlerin bu kadar hızlı sonuçlanmasına çok şaşırdım. Vergi indirimine Aralık'ta basvurmustum Martin sonunda sonuçlandı. Emekliliğe 28 Nisan'da başvurdum hala bir gelisme yok :)

@m.okanoyun, Teşekkürler bende vergi indirimine başvururken sormuştum ne zaman sonuçlanır diye. Ankara dışından yapılan başvurularda bazen dosyanın bize ulaşması süreci uzatabiliyor veya raporla ilgili hastaneden ek bilgi istenebiliyor demişlerdi. Ankara merkezden başvuru yaptığın için 2 hafta sürer diye bilgi vermişlerdi. SGK sürecinin hızlı olması da tamamen başvuru yapılan müdürlüğün iş yükü ile alakalı bir durum. SGK'ya gittiğimde benden başka kimse yoktu nerdeyse işlem yapan.

@muco58, Hayırlı olsun tebrik mesajı dediğiniz cep telefonuna mı bilgi geldi yoksa tebligatınız eve mi gönderildi.

BnymnYldz cep telefonuna geldi kardeşim bugün de bankaya havuzuna yatmış

@yoksul, Çalışanın rızası bulunmadığı sürece işveren tek taraflı iradesi ile taksitlendirme yapamaz. Ancak işçi ve işveren karşılıklı olarak ödemelerin taksitle yapılması hususunda anlaşmaya vardılarsa kıdem tazminatı ödemesi birden fazla taksitle yapılabilir. Kabul etmezsen böyle bir taksit durumunu işten çıktığın son ayın maaşı ile beraber kıdem tazminatın ve varsa kullanmadığın birikmiş yıllık izin ücretlerin falan hepsini ödemelidir.

@yoksul,

Taksitlendirme karşılıklı olarak anlaşıldığı taktirde noter huzurunda karar verilir. Ama size tavsiyem taksitlendirme yapmak yerine uzlaşma sağlayarak kıdem tazminatınızı tek seferde almanız daha iyidir. Uzlaşma sağlanması durumunda uzlaşma avukatı ve noter onaylı imza almadan önce ödeme yapıldığına dair banka hesap dekontu yeterlidir. Taksitlendirme her zaman risk altındadır. Taksitlendirme ödenmediği taktirde gecikme faiz vb. işlem çok karışık oluyor.

@BnymnYldz Canım kardeşim teşekkür ederim aydınlattığın için. konu şu şekilde özetliyim ev kira çocuk var kredi kartı kredilerle evi çevirmeye çalışıyorum zaten hayatın verdiği sağlık sorunlarıyla rabbimin sınavıyla mücadelesi bir nebze nefes alırız dedik emekli olalım maddi durum kötü olduğundan çalışmaya devam edeyim dedim bunlarda bana bu şekilde teklifde bulundular aldığım askeri ücret 17 tl yol yemek yok alacağım tazminat 140 bin tl çok özürdilerim bu namusuz fırsatçı işveren çalışırız 4 taksıtle öderiz dediler kabul ederiz dediler çok buyuk bir para değil alacağım para onlar için ama benim için büyük para kredi borçlarımı ödemek için bi anlık düşündüm bırakıp gidecektim çocuğumun rıskı var onu düşündüm elim kolum bağlandı nasıl fırsatçı bir düzendeyiz hakkımızı alamıyoruz yazmak istedim rabbime havale ediyorum bunları adaleti yok bu dünyanın tekrar anladım

@yoksul, Anladım kardeşim işverenlerin genelde yaptığı hareket tazminat vermekten kaçmak yada ne kadar ertelerim diye düşünüyorlar. İyi para sonuçta evlisin ve çocuğunda varmış kenarda acil bir ihtiyaç için birkaç borcu ödeyip rahatlarsın tek parçada verirse. Taksit taksit verirse bazen o taksitleri de aksatırsa alacağın paranında bir önemi olmuyor toplu para almak her zaman iyi gelir her yönden insana. Emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya devam edecek misin onu kabul ettiler mi.

@deasn12 adalet bizler için yokki kardeşim ciddiye alıp karşılarına konuşmadılar engelli olduğumundan insan yerine koymadılar sinirlerim bozuldu gittim tuvalette ağladım sinirimden çocugumu düşündüm resti çeksem alacağım 10 bin tl ile ne yer ne içer ayakta kalırız diye .ayak üstü konuştu i.k. sadece ve üstü kapalı işine geliyor gibisine anladım konuşmasından neymiş seni tekrar çalıştırıyoruz ondan dolayı bizi bu şekilde idare et dediler maddi durumun kötü olduklarını bildikleri halde kredi borcumu kapatmam lazım dedim faiz ödüyorum umursamadılar tekrar çalışmayı kabul ettiklerini lütuf gördüler ben bu dünyanın adaletini insanlığını .. durum bundan ibaret içimi dökmek istedim hakkınızı helal edin yazmak ıstedım yasal hakkım var ama kullanamıyorum

@BnymnYldz tekrar çalıştırırz ama tazminatı 4 taksitle kabul edersen diye sundular etmezsen konuşalım netleştırelim dediler. bu namusuzlar sıkıntılar yaşadıgımı bılıyorlar kredi borçlarlarımı maaşıma haciz gelicekti içerden para çekmek istedim kabul etmemişlerdi vs. sinirlerim alt üst oldu çekip gitcem ama çocuk olduğundan elim bağlandı ne yapsamki beynim durdu şuan açıkcası kardeşim 140 bin tl restoranda ödüyorlar eglencede allah daha çok versin yesin ama benım hakkımı gasp etmesi kul hakkından bahsederler sözde ama benim için büyük para çok önemliydi o para borçlarımı yatıracaktım kafam allak bullak

Son düzenleme:
@yoksul, Sende biliyorsun bu devirde iş bulmak iyice zorlaştı. Teklifi kabul etmeyip başka iş bulma arayışına girsen ne zaman iş bulursun ne kadar zaman kaybedersin orasıda meçhul. İşveren ile zıtlaşıp tek parça istiyorum dersen, onlarda birkaç ay geciktirip yatırmasa tazminatı yine olan sana olacak. Taksitle ödemeyi kabul edersen kesinlikle sözlü olarak bir anlaşma yapma. Örneğin her ayın maaşı ile birlikte 1 taksitin ödenmesi hususunda gibi yazılı bir anlaşma yapmalısın kendini garantiye alma açısından.

@BnymnYldz Elim mahkum olduğundan onlar zaten bu şekilde yaptılar kardeşim bana diyorki maaş haziran ayının 5' inde tazminatın ılk taksitini ayın 17 sinde taksiti yatırırz diyorlar sözlü söyledi yazılı birşey sunmuyorlar ne yapayım şimdi . aklımdan geçmiyor değil bunlar örnek veriyorum aldım ilk taksıtı önumuzdekı ay dıyelım 2 taksıt temmuzda sallar namuslar bu şekılde parada hiç olur . ne yapmalıyım kafam çok dolu acayip..

Son düzenleme:
@yoksul,

Güzel kardeşim bu adamlar seni emekli olurken engelli kadrosunda çalıştırmaya devam ettiler mi?
Ettiler ise bu iyi niyetlerini gösterir. O zaman sende taksitlendirme yapmalarına izin verebilirsin tabi ki toplu paraya ihtiyacın yok ise.
Eğer ki karaktersizlik yapıp emeklilik için iş çıkışını yaptiginda tekrar girişini yapmadılar ise tazminatı kanunen belli bir zamanda yatırmaları gerekir. O zaman kadar sabret. Zaman geçer geçmez 170 e şikayet et. Noterden ihtar gönder

Sonuç olarak çalıştırmaya devam etmişler. Şayet iş yerinden memnunsan 4 taksidi kabul et. Şayet değilsen en kısa zamanda başka iş bakmaya calis. ALLAH yardımcımız olsun. Hem sakat hem emekli olmak çok daha zor bir durum. Ben mesela gündelik iş çıkarda onlara gidiyorum ara sıra. Sağlığım için en uygun iş ise gece bekçiliği gibi hickimsenin olmadığı sessiz sakin yerlerde oturabileceğim işler. Gerekirse sende borçlarını kapatincaya kadar az çok ailenden uzak kalmak zorunda olsanda bu tarz işlere gitmeni tavsiye ederim

Son düzenleme:
@m.okanoyun kardeşim şart koyuyolar çıkış verdiler ama tazminat vs içeride izin param duruyor konuşacağız dedıler beni 15 gün beklettıler konuşacağız diyip bugünde ayak ustu bana tazminatını temmuzda başlatacağız dediler 4 taksıt olarak seni bak işe aldık gibi konuştular yoksa sanki lütuf yapmışlar gıbı kasıma kadar vericeklermiş tazminatım olan 140 bin tl yi asgari ücret alan biriyim 7 yıldır aynı paraya eşşekler gıbı çalışıyorum yemek yol hiçbir şey yok çocugum için sabredıyordum şimdi bunlar benim borçlarımı kredilerimi zor durumda oldugumu bılıyorlardı ben bu namusuzlardan para istedim vermediler borçlarımdan dolayı maaşa haciz gelicekti şimdide tazmınat zamanım emeklılık geldi tazmınatı şu ekonomık ortamda para para değil alacağım 140 tl enflasyonda erıyecek bır nebze kredı borçlarımı kapatacaktım nefes alıcaktım talıh yuzumuze gulmedı bir tarafdan düşünuyorum 10 bın tl ile nasıl gecınırım bağlanan maaş ile bırakıp gıtsem sınırden agladım 8 bın kira evin çocugun masrafları yeme içme vs bu adalet mi kansız namusuzlar ne yapsam dıye dusunuyorum bu zamana kadar zaten 17 bın tl aldığım maaş ile evi gecındırmek için kredilerle dönduryordum para deil 140 bın lıra kredi borclarım vardı kapatcaktım nefes alacaktım olmadı yuzumuz gulmedı çaresız kaldım bana dıyorlar kabul etmıyorsan yatıralım git peşin veremıyorlar ne yapsam dıye dusunuyorum fikirlerinizz almak istedim sence bu iyi niyetmi ? ne şartlarda ayakda durmaya çalışıyorum sağlık sorunları bi tarafdan bir tarafdan hayat şartları

@m.okanoyun,

bende baktım emekli aylığı bilgisine girdiğimde böyle yazıyor Girilen kimlik numarasına ait mevcut yaşlılık aylığı bulunmaktadır.. bende 29/4 te başvurmuştum gelen evrak işlemde diye bekliyor.

@m.okanoyun,
Mecburiyetden çalışıyordum çocuk dan dolayı bunca zamandır memnuniyetden deil kardeşim canını çıkarmadan para verirmi . ben emeklilik ile ilgili bunlarla konuştum ona göre çıkış yapalım başda konuştum iş bulup ayrılacaktım tazminatımı alıcaktım amacım ödemeyecek durumda olduğumda borçlarımı kapatmaktı faiz biniyor sürekli üstüne ona göre hareket edicektım bunların kandırdılar benı şimdide zora soktular ellerine mahkum etmek için yoksa iş bulurdum ozaman çıkış yapardım aldığım tazmınatla borçlarımı kapatırdım kira 8000 elektrik su çocuk masrafları vs zor takla attırıyordu kredilerle aile yok ana baba yetimhanede büyüdum hayatda tutunmaya çalışanlardanım.. soruyorum sana bu iyi niyetmi oluyor açıkladım sana başda konuştum herşeyı açık bunlarla ben düşün maaş nezaman bağlanacağıda meçhul çok büyük sınav veriyorum şuan

@yoksul,

Seni çok ama çok iyi anlıyorum. Tam bir karaktersizlik ve şerefsizlik örneği sergiliyorlarmis...

Tavsiye olarak tazminatını al kardeşim. İşten çık. Sonuç olarak alacağın tazminat 8 aylık kazancına eş değer.
Tazminat ile borcunu harcını kapat. Geri kalan ile en az 2-3 ay iş araman ve iş bulman icin yeterli bir süre. Rızkı veren ALLAH gören ALLAH. Kullarının biraz surunmesine acı cekmesine izin verse de muhakkak ki colugunun çocuğunun eşinin rızkını verecektir

Üst Alt