Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2009 sigorta girişi ve %42 raporla emeklilik şartlarım nedir?

mka41

Üye
Konular
26
Reaksiyonlar
0
merhaba herkese,

doğum tarihim: 05.05.1991
ilk sigorta başlangıcım 07.07.2009
şuanki primim:4250
engel oranım:%42

bu bilgilere göre ne zaman emekli olabilirim arkadaşlar. net bilgisi olan var mıdır?

@mka41,

07.07.2009 + 18 yıl sigortalılık süresi ve 4200 primle emekli olabilirsiniz. Yani 07.07.2027 yılında sigorta müdürlüğünün sevki ile hastaneye gidip SGK Hastalık Listesi'ne göre Hafif tanısı alırsanız emekli olabileceksiniz.

2008_sonrasi.PNG

bilgi için teşekkürler ancak kafama takılan bi husus var. Benim engel oranı 50 olsaydı. 07.07.2025te mi emekli olabilecektim?

@mka41,

Rapor oranı yüzde 40 ile yüzde 59 aynıdır.3 derece diye anlandirilir.yuzde 60 ile 79 aynıdir 2.derece diye .yüzde 80 ile 99 aynıdır.1.derece anlandirilir.

bende öyle biliyordum ama OturanBoğa.nın tabloda farklı görünüyor. kendiside bilgi verebilirse sevinirim.

Merhaba tekrar, yaş kısıtı var mı benim raporum %50 olsaydı 36 yaş şartı gerekir miydi

Konuyla ne kadar bağlantılı bilmem Memurlar Net'ten edindiğim bilgiye göre 5510'a tabi olan memurlar, memuriyete engelli olarak başlayan ile başladıktan sonra engelli olan arasında bile fark var... Fazla teferruata girmek istemiyorum şimdi çoğumuz malülen emekli sayılmayacak, yaşlılık aylığına bağlanacakmışız...
2024 yılı yüzde 40-49 engelliler için engelli aylığı : 2.797 TL , 2024 yılı yaşlılık aylığı 3.504 TL... Yani engelli bir memur 18 yıl çalışıp prim yatırdıktan sonra alacağı fark 707 TL mi? Bu işte bir tuhaflık yok mu?

@Ata_Türk, Yazdığınız rakamların konuyla hiçbir alakası yok.
2797 TL çalışmayan engelli için evine giren kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 oranından düşük olanlara verilen maaş.
3504 TL ise 65 yaş aylığı diye geçen herhangi bir emekli maaşı olmayan muhtaç kişilere 65 yaşını doldurduğu zaman verilen yaşlılık maaşı.

Sizin bahsettiğiniz 18 yıl çalışan memurun engelinden dolayı emekli olunca alacağı rakamlarla bu yazdıklarınızın bir bağlantısı yok çok farklı şeyler. Şu an emekli memurlara bağlanan en düşük emekli maaşları 14.000 TL - 15.000 TL civarındadır. Yaşlılık aylığı yazdığı için biraz karıştırmış olabilirsiniz.

@BnymnYldz,
- % 50 ila % 59 arasında ise ve bu durumu SGK Sağlık Kurulunca karara bağlanırsa memurun en az 16 yıldan beri sigortalı olması ve 4320 gün,

- % 40 ila % 49 arasında ise ve bu durumu yine SGK Sağlık Kurulunca karara bağlanırsa bu defa memurun en az 18 yıldan beri sigortalı olması ve 4680 gün,

SGK primleri yatırılmış hizmetinin olması şartlarını yerine getirdiklerinde engelliliklerinden dolayı yaşlılık aylığına hak kazanırlar.
Kaç çeşit yaşlılık aylığı var ki?

@Ata_Türk, Emekli aylıklarına Yaşlılık Aylığı dedikleri için hepsine biraz kafa karışıklığı oluyor. Bende vergi indiriminden emekli oldum mesela bilgilerime bakıyorum yaşlılık aylığı yazıyor.

65 Yaştan dolayı muhtaç kişilere verilen aylık var bunada yaşlılık aylığı veya 65 yaş aylığı diyorlar.

4A işçi olarak çalışıp normal gün ve primi doldurup emekli olanlar var bunlarada yaşlılık aylığı diyorlar.

4A işçi olarak çalışıp engelinden dolayı Vergi indirimi ile emekli olanlar var bunlarada yaşlılık aylığı diyorlar.

4C kamuda memur olarak çalışan ve normal bir şekilde hizmet yılını doldurunca emekli olanlar var bunlarada yaşlılık aylığı diyorlar.

4C kamuda memur olup engelinden dolayı yukarıda sizin yazdığınız şartları yerine getirdiğinde erken emekli olanlar var bunlarada yaşlılık aylığı diyorlar.

Sonuç emekli olanlara bağlanan aylıkların tümüne yaşlılık aylığı diyorlar.

@BnymnYldz,

Valla içimi rahatlattınız inşallah sizin söylediğiniz gibidir. Diğer türlüsünü aklım almadı çünkü... Teşekkür ederim...

sgk hastaneye sevk ettikten sonra oranı sgk sağlık kurulumu belirliyor hastanemi ?

@Emre1818, Ne amaçla sevk edildiğiniz önemli.
Malulen emeklilik için sevklerde hastane rapor düzenler hastalık tanılarını yazar SGK Sağlık Kurulu son kararı verir.
Engelli raporu almak için sevklerde oranı hastane belirler.

@BnymnYldz, emeklilik için sevklerde örnek veriyorum sgk %39 da bıraktı bunun engelli raporuna bir engeli var mı acaba ?

@Emre1818, Emeklilik için sevklerde alınan engelli raporunda oranı hastane verecek SGK nasıl %39 da bırakacak onu anlayamadım 🤔

Üst Alt