Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2018 tarihli kurul raporum ile ÖTV'siz araç alabilir miyim?

ali0750

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
4
değerli arkadaşlarım,

16/03/2018 de ötv muhafiyeti için aldığım kurul raporu ile 2019 yılında ötv indirimi ile araç almıştım ortopedik + nörolojik rahatsızlığım var ve bu rapor Ankara ya gitti ve onaylandı (bir yıl sürdü) şöyle ibare mevcuttur:

ENGELLİ KİMLİĞİ+ ÖTV İNDİRİMİNDEN YARARLANIR ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI GEREKLİDİR ÖZEL TERTİBAT YÖNÜNDEN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNCE OLUŞTURULAN
KOMİSYON TARAFINDAN DEĞERLENDİRMESİ UYGUNDUR yüzde 69 engel Sürekli ve ehliyet için solda gaz pedalı otomatik vites direksiyon da topuz.

Bar kodu yoktur bu raporu yenilemen gerekirmi? ve aldığım aracın günü nisanda doluyor yenilemek istiyorum, araştırma yapıyorum kimi geçerli diyor kimi bar kodlu yeni bir rapor alman gerek diyor başından geçen arkadaşlar varsa yardımcı olurmu saygılarım

e-imzalı olmayan raporlar e-devlette görünmüyor ve hiçbir zaman da görünmeyecek. sizin sahip olduğunuz şekilde ıslak imzalı raporların bazıları ulusal engelli veri bankasına işlenmiş bazıları işlenmemiş durumda. eğer raporunuzu e-nabız uygulamasında görüyorsanız işlenmiştir.
görmüyorsanız raporu aldığınız hastaneye müracaat etmeniz halinde veri bankasına işliyorlar ve hemen e-nabızda görmeye başlıyorsunuz.

2007 tarihli, ıslak imzalı rapor araç alımı esnasında vergi dairesinde görünmediği için bugün bu işlemi yaptırdım ve şu an görünüyor, vergi dairesi işleme başladı. sonuç olarak tekrar rapor almanıza gerek yok ama sistemde görünüp görünmemesine göre bahsettiğim kayıt girişini yaptırmanız gerekecek.

@ali0750, e-nabız'da tarih ve sayı olarak işlenmesi yeterli.
evet doğru bilgi. ıslak imzalı raporlar e-nabızda pdf jpeg vs görüntülenememekte, sadece tarih ve rapor numarası yazmakta.

e-devlette görünebilecek raporlar sadece e-imzalı olarak düzenlenenlerdir. raporu pdf olarak indirip resmi işlemlerde kullanabilirsiniz.

ıslak imzalı raporu resmi işlemlerde kullanmak için ise aslı yada noter onaylı sureti gerekmektedir. rapor tarih ve numarası ile e-nabızdaki tarih sayı karşılaştırılarak veri doğrulaması yapılmakta.

20.02.2019 tarihli özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmeliğin 15nci maddesi gereği, ıslak imzalı "sürekli" ibareli raporların yani süresiz olanların yenilenmesine/değiştirilmesi/tekrar alınmasına gerek yoktur. süreli olanlar ise süreleri dolana kadar mevcut raporlarını kullanmaya devam edebilecekler, süresi bitiminde yenileme yaparken yeni yönetmelik hükümlerine uygun olarak rapor alacaklardır.

edit : araç alımında yenilenmesi zorunlu bazı raporlar var;
- süreli rapor ise süresi dolanlar
- süresiz olupta engel oranı %90 altında olanlar (rapor oranı %90 altı olan fakat uzuv kaybı ibareli raporlar yenilemeye tabi değildir)

herhangi bir işlem yapmadan önce aldığınız/alacağınız son raporun geçerli olacağını unutmayın, olası artı eksilerini değerlendirin.

Son düzenleme:
2020 TARİHİNDEN İTİBAREN RAPORLARIN KAREKODLU SİSTEME GEÇTİĞİ İÇİN HERHANGİ BİR ŞEKİLDE ARAÇ ALIMI İÇİN BAŞVURDUĞUNUZDA RAPORUNUZU GÜNCELLEMENİZ KAREKODLU RAPOR ALMANIZ İSTENECEKTİR. BU HAFTA BU SEBEPLE 2018 TARİHLİ SÜREKLİ RAPORUMU YENİDEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALDIM

Bugün hastaneye başvurdum 2018 de aldığım heyet kurul raporumu sisteme yüklemeleri için:

sağlık kuruluna vardım dilekçe yazmamı istediler hazır bir dilekçe var onu doldurdum

Başhekimlik te evrak kayıtta gidip işlem yapılıyor sonra aynı dilekçe ile tekrar sağlık kuruluna gittim teslim ettim işlem bitti.

saygılar

@scuba_instructor,

Merhaba, bizim raporumuz 2016 tarihli 92 oranlı ve E-abızda gözüküyor. Ötv muafiyetli araç alımı yapmak istiyoruz, velhasıl kelam evraklar vergi dairesine ulaştığında raporumuzun teyidini hastaneye sorarak mı ilerliyorlar yoksa E-nabızdan mı görüntülüyorlar? Biliyor muydunuz?

@mahmutbaga,
Kanunda açıkça belirtilmiş. Yeniden rapor almanız gerekmiyor. Raporun karekodlu olması sadece işlemlerinizi hızlandıracaktır.

Merhaba

bugün il sağlık müdürlüğünde komisyona girdim ve ehliyet raporum aynı kodlarla yenilendi bir saat sonra baktım E devlette karakotlu çıktı.

ama uğraş vermeme rağmen 2018 de hastane den aldığım sürekli sağlık kurulu raporumu yüklemiyorlar e-nabız da gözüküyor ama çıktı yok , il sağlıa sordum karekodlu için tekrar yeniden almamı söylediler ama elimde mevcut olan geçerli sorunsuz dediler

hepinize selamlar

değerli arkadaşlar merhaba,

Sizlere bilgi vermek istedim öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekür ederim:

üstte yazdığım gibi sağlık kurulu raparum 2018 tarihli ve yeniden ehliyet raporumu yeniledim ve il sağlık aynı kodları verdi, bi bayiye başvurdum araç yenileme için ve maliye onay verdi yeni araç için yani 2018 tarihli sağlık raporum karekodsuz ıslak imzalı gerçerli süresizdi 2 gün içinde onay verdiler, umarım bi kardeşimize yardımcı olur hepinize saygılarımla.

Hayırlı olsun, kanunda açık bir şekilde geçerli olduğu yazmasına rağmen bazı kişilerin işgüzarlığı yüzünden kafalar sürekli karıştırılıyor.

Islak imzalı raporlar geçerlidir ve kare kodlu rapor alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Selam arkadaşlar

Bilgi vermek için yazıyorum, aracımın 5 yılı doldu satmak için şu yolu yaptım:

Notere gittim ve hak mahrumiyetini kaldırdı ücreti 233 tl

Makine mühendisi buldum Tertibat sökme çizdi ve bana dosya no verdi

Tertibatı komşun sağ olsun söktü engelimden dolayı ben yapamıyorum

TSE gittim dosya no verdim aracı kontrol etti ve tamam dedi sisteme düşer dedi makine mühendisi 4500 tl aldı bu TSE ücreti dahil (tertibat söken usta bu işlerin hepsine 7000 tl istedi)

Aracı satmaya geldi sıra ve alıcı buldum notere gittik engelliyi normal a çevirme (ruhsat ı) 233 tl sonrada alıcıya satışı gerçekleşti.

umarım birinize yardımcı olmuşumdur

saygılarımla

Üst Alt