Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5 yılı dolan engelli aracın vasi tarafından satışında açık arttırma yoluyla satışı

falcin

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
2
%90 üzeri zihinsel engelli için aldığımızın aracı 5 yılın sonunda satarak, yenisini almak istedik.

Vasi tarafından sulh mahkemesine başvurarak alım ve satım için izin istedik.

Mahkeme dilekçeyi kabul ettikten 1 ay sonra bilirkişi atayarak, aracın taban fiyatını belirledi. Ve o fiyattan aşağı satılamayacağına karar verdi.

Daha sonraki süreçte ise adliyede satış işlemleri bölümüne bakan birime havale ederek aracı duyuruya çıkacaklarını ve aracın açık arttırma ile satışa çıkacağını,

Araç satıldıktan sonra paranın engelli hesabına yatırılacağını, hesaba yattıktan sonra ise tekrar mahkemeye yeni araç alımı için başvurulması gerektiğini, karar çıktıktan sonra ise paranın araç firmasına aktarılacağını belirttiler.

Bu uygulama yeni mi çıktı, sizlerden de bu durum ile karşılaşan oldu mu?

Vardı diye biliyorum, arkadaşlar bahsetmişlerdi. Para blokede bekliyor, ve sonra yeni kararla gönderiliyor. Sizin yine iyi. Bazı arkadaşlar mahkemenin araç satımına izin vermediğinden bahsetmişlerdi...

Saçma gelen aracın açık arttırma ile satılması. Araç ilçede açık arttırmaya satışa çıkacak. Lüks bir aracı ilçeden almak isteyen kolay kolay çıkmaz. Çıksa bile belirlenen taban fiyattan almak isteyeceklerdir. Ben aracı internetten belki daha yüksek fiyata satacağım. Mahkemenin bu satış işine girmemesi gerekir.

Merhabalar
Faydası olur diye başıma gelen süreci paylaşmak istedim.
Kardeşim adına aldığımız aracımız kaza sonucu perte ayrıldı. Kasko firmasına çekme belgesi ve satış vs için vekalet vermemiz gerektiği için notere gittik. Noter daha önce almış olduğumuz vasi kararının yetersiz olduğunu ek karar çıkması gerektiğini söyledi. Bizde mahkemeye tekrar başvuruda bulunduk.
Hakim davayı red etti ve vasi ve veli tayin edildiğinden kısıtlı adına alım satım vekalet gibi işlemleri yapabileceğini belirtti. Sorunsuz bir şekilde işlemleri hallettik. Ne ihale ne ek karar ne para blokesi.

Bizimkisi de 18 yaş üstü, zihinsel engelli. Hakimler kafasına göre karar veriyor demek ki. Oysa ki bu kararlarda bir birliktelik olması gerekli.

@falcin, merhaba aracınız değerin altında mı satıldı. Değerini verdiler mı? Gelişmeleri paylaşabilir misiniz?

Üst Alt